Հոկտեմբերի 31-ին Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում տեղի է ունեցել ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից կազմակերպված միջբուհական բանավեճերի եզրափակիչ խաղը, որի արդյունքում հաղթող է ճանաչվել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի թիմը, որը մրցում էր Հայ- ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի թիմի հետ. այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից հատուկ ֆինանսական ոլորտի ծառայություններ սպառողների համար ստեղծված կայքից (abcfinance.am) :
Տնտեսագիտական համալսարանի թիմն ընտրվել է  բուհի ուսանողական խորհրդի նախագահության կողմից, թիմի կազմն է՝  կառավարման ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Անի Կարապետյան (թիմի ավագ), ասպիրանտներ Հարություն Արզումանյան,  Հայկ Բեջանյան, Գրիշա Ամիրխանյան:
Հայկ Բեջանյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին ասաց, որ ուսանողական խորհրդի թիմը, որ ձևավորվել էր հատուկ այս մրցաշարին մասնակցելու համար, բավականին ուժեղ էր ու ներկայանալի:
«Թիմի անդամները բարձր առաջադիմությամբ սովորողներ են և դա մեծապես նպաստեց մեր հաղթանակին: Խաղում կարևոր էր թե' ինտելեկտը, թե' համոզիչ, սահուն խոսքը, թե' բանավոր հաղորդակցության մի շարք հմտություններ: Ժյուրին տպավորված էր մեր թիմի խաղից, ժյուրիի անդամներից մեկը  նույնիսկ մի միտք արտահայտեց, թե շատ կցանկանար իր աշխատակազմում ունենալ մեզ նման աշխատողներ: Նշեմ, որ վաղը՝ նոյեմբերի 4-ին, նախատեսվում է պարգևատրման արարողությունը»,-փոխանցեց ասպիրանտը:
Շուրջ մեկամսյա տևողությամբ բանավեճի ընթացքում ՀՊՏՀ թիմն արձանգրել է հիանալի արդյունք՝ հաղթանակ տանելով  բոլոր մրցավեճերում:
Նշենք, որ մրցաշարին մասնակցել են 6 բուհերի՝  Հայաստանում Ֆրանսիական, Հայկական պետական մանկավարժական, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական, Հայ-Ռուսական (Սլավոնական), Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանների թիմերը:
abcfinance.am կայքի փոխանցմամբ՝ միջհամալսարանական բանավեճերի մրցաշարը, որը «Իմ ֆինանսների միամսյակ» ծրագրի շրջանակում անցկացվում էր առաջին տարին, նպատակ ուներ երիտասարդների շրջանում ավելացնել ֆինանսական տարաբնույթ թեմաների վերաբերյալ գիտելիքները, ինչպես նաև բանավիճային քննարկումների միջոցով նրանց մոտ զարգացնել նույն ֆինանսական խնդիրը  տարբեր տեսանկյուններից դիտարկելու ունակությունը: Մրցաշարերի ընթացքում քննարկվել են անձնական ֆինանսների կառավարման հետ կապված այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են` վարկ վերցնելը, խնայողություններ կատարելը և այլն:

Количество просмотров: 862
31-го  октября  в  Армянском  государственном  педагогическом  университете  прошла  заключительная  игра  межвузовских  дискуссий,  организованная  Центральным  Банком  РА,  в  результате  которой  победителем  признана  команда  Армянского  государственного  экономического  университета,  которая  соревновалась  с  командой  Армяно-русского(Славянского) университета: об  этом  узнаем  из  сайта, созданного  Центральным  банком  РА  специально  для  потребителей  услуг  финансовой  сферы (abcfinance.am).
Команда  Экономического  университета  выбрана  руководством   студенческого  совета  вуза,  состав  команды:  студентка  3-го  курса  факультета  управления  Ани  Карапетян(капитан  команды), аспиранты Арутюн  Арзуманян, Айк Беджанян, Гриша  Амирханян.
Айк  Беджанян  сказал  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ, что  команда  студенческого  совета,  которая  сформировалась  специально  для  участия  в  этом  конкурсе,  достаточно  была  сильной  и  презентабельной.
«Члены  команды  студенты  с  высокой  успеваемостью  и  это  очень  поспособствовало  нашей  победе. В  игре  был  важен  и  интеллект, и   убедительное  слово,  и  навыки   устной  коммуникации.   Жюри  был  впечатлен  игрой  нашей  команды, даже  один  из  членов  жюри  выразил  мнение, что  очень  желает  в  своем  аппарате  иметь   подобных   работников.  Отмечу, что  завтра 4-го  ноября, планируется церемония  награждения»,-передал  аспирант.
На  протяжении  одного  месяца     команда  АГЭУ  зафиксировала  прекрасный  результат,  одержав  победу  во  всех  конкурсных  дискуссиях.
Отметим, что  в  конкурсе  участвовали  6 вузов: команды  Французского  университета  в  Армении, Армянского  государственного  педагогического, Армянского  государственного  экономического, Армянского  государственного  инженерного, Армяно-русского (Славянского), Армянского  национального аграрного  университетов.
По  сообщению сайта  abcfinance.am, конкурс  межвузовских  дискуссий, который  впервые  проводился  в  рамках  программы  «Месячник  моих  финансов» и   имел  цель  среди  молодежи  увеличить  знания  по  различным  финансовым  темам, а  также  с  помощью  полемических  дискуссий  развить  у  них  способность  наблюдать финансовую  проблему  с  различных  точек  зрения. В  конкурсе  обсуждались такие  темы, связанные  с  управлением  личными  финансами, какие, например,  брать  кредит,  сделать  сбережения  и  т.д.