«Բիզնեսի բարոյականության և սոցիալական պատասխանատվության հիմնախնդիրները Հայաստանի Հանրապետությունում» հետազոտական ծրագրի շրջանակներում «Ամբերդում» այսօր կայացավ գիտական սեմինար՝ «Բիզնեսմենի բարոյական նկարագրի գնահատման բաղադրիչները: Բիզնեսի վարման վարվելակարգի (էթիկետի) և վարքականոնի հիմնական սկզբունքները» խորագրով: Հետազոտական խմբի ղեկավար, ՀՊՏՀ փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի վարիչ, փ.գ.դ., պրոֆեսոր Արամ Սարգսյանը, ողջունելով ներկաներին, նշեց, որ նախորդ սեմինարից հետո խումբը փորձել է ավելի շատ աշխատել կիրառական-գործնական ուղղությամբ և աշխատանքում ավելացրել է նոր ՝ «Բիզնեսի վարման մշակույթ» գլուխը, որտեղ ներկայացվում է, թե ինչպես պետք է գեղեցիկ վարել բիզնեսը:
Սեմինարի բանախոսներն էին փ.գ.թ., դոցենտներ Մարիետա Նիկողոսյանը և Յուրի Հովականյանը: Մարիետա Նիկողոսյանը խոսեց «Բիզնեսի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվություն» եզրույթի մասին, ապա անդրադարձավ բարեգործություն երևույթին, բացատրեց այն նաև հոգեբանական տեսանկյունից: Խոսվեց Լազարյաններ, Գյուլբենկյան, Մանթաշյան բարեգործների և բարեգործական մի շարք հիմնադրամների մասին: Բանախոս Յուրի Հովականյանը ներկայացրեց «Կրոնը և բիզնեսը» թեման, խոսեց 3 համաշխարհային կրոնների պատկանող հանրույթում բիզնեսի ընկալման մասին: Ինչպիսի՞ն է քրիստոնեության, մահմեդականության, արևելյան կրոնների, հրեականության մոտեցումը բիզնես երևույթին. այս հարցերի պատասխանները ուշագրավ օրինակներով համեմած ներկայացրեց դոցենտ Յուրի Հովականյանը: Վերջինս կարծիք հայտնեց, թե հրեական և հայկական բիզնեսները շատ նմանություններ ունեն, մասնավորապես, նման են բիզնեսին առնչվող բարոյական նորմերը, այդուհանդերձ, մեծ են նաև տարբերությունները: Անդրադարձ կատարվեց արևելյան մենեջմենթին:
Հանդիպման ավարտին Արամ Սարգսյանն ասաց, որ սեմինարների մասն այսպիսով ավարտված է, շնորհակալություն հայտնեց քննարկումների համար և տեղեկացրեց , որ հետազոտական խումբը շարունակում է աշխատանքը՝ հետազոտության վերջնարդյունքը ներկայացնելու համար:

Количество просмотров: 1267
Сегодня  в  центре   «Амберд»  в  рамках  исследовательской  программы   «Проблемы  бизнес-этики  и  социальной  ответственности  в  Республике  Армения» прошел  семинар  на  тему «Компоненты  оценки  нравственного описания  бизнесмена. Основные  принципы  бизнес-этикета  и  правила  поведения». Руководитель  исследовательской  группы,  заведующий  кафедрой  философии  и  армянской  истории, д.филос.н., профессор  Арам  Саргсян,  приветствуя  присутствующих,  отметил, что  после  предыдущего  семинара  группа  попыталась  больше  работать в  практично-прикладном  направлении  и  добавила в  работе  новую  главу  «Культура  бизнес-этикета», в  которой  представлено,  как   нужно  красиво  вести  бизнес.
Докладчиками  семинара  были  к.филос.н., доценты  Мариета  Никогосян  и  Юрий  Овакимян. Мариета  Никогосян  говорила  о термине  «Социальная  корпоративная  ответственность  бизнеса», затем  обратилась   к  явлении  благотворительность, объяснила  его  и  с   психологической  точки  зрения. Говорили о  благодетелях  Лазарянах, Гюлбекянах, Манташянах  и   некоторых   благотворительных  фондах. Докладчик  Юрий  Овакимян   представил  тему   «Религия  и  бизнес»,  говорил  о   восприятии  бизнеса    3   всемирными  религиями, принадлежащими  сообществу. Каков   подход  к  явлению  бизнес  христианства, ислама, восточных  религий, иудаизма? Ответы  на  эти  вопросы  представил  на  интересных  примерах  доцент  Юрий  Овакимян. Он  выразил  мнение, что, если  еврейские  и  армянские  бизнесы  во  многом  схожи, в  частности, схожи моральные  нормы, касающиеся  бизнеса,  однако, много  и  различий. Вспомнили  восточный  менеджмент.
В  конце  встречи  Арам  Саргсян  сказал, что  таким  образом   часть  семинаров  завершена, поблагодарил  за  дискуссии  и  сообщил, что  исследовательская  группа  продолжает  работу  для  представления  окончательного  результата  исследования.