Ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում նշվեց Վիճակագրության օրը
Մեր համալսարանի ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դահլիճում  այսօր տեղի ունեցավ Վիճակագրության համաշխարհային օրվան նվիրված միջոցառում, որը  նախաձեռնել էր ՀՊՏՀ գրադարանի տնօրինությունը՝ ՄԱԿ-ի Հանրային տեղեկատվության վարչության հայաստանյան գրասենյակի հետ համատեղ: Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկան Մանուկ Մովսիսյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, գրադարանի տնօրեն Արմինե Հովհաննիսյանը, բուհի աշխատակիցներ, հատուկ հյուրեր՝ ՄԱԿ-ի բնակչության հիմնադրամի «Բնակչություն և զարգացում» ծրագրի համակարգող Աննա Հովհաննիսյանը և Ազգային վիճակագրության ծառայության մարդահամարի բաժնի պետ Կարինե Կույումջյանը, դասախոսներ, ուսանողներ:
Մասնագիտական օրվա առիթով նախ ներկաներին շնորհավորեց Արմինե Հովհաննիսյանը՝ նշելով , որ  ՀՊՏՀ գրադարանի կողմից կազմակերպվող միջոցառումները շարունակական կլինեն, ապա ավելացրեց,  որ գրադարանը համագործակցում է ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի հետ, և միջոցառումը կազմակերպվել է այդ  համգործակցության շրջանակներում: Արժևորելով վիճակագրի մասնագիտությունը՝ տնօրենը մեջբերեց Քեյնսի խոսքերը, այն է՝ լավ տնտեսագետ դառնալու համար անհրաժեշտ է 3 բան՝ տնտեսագիտության տեսություն, վիճակագրություն և նորից՝ տեսություն:
Ներկաներին ողջունեց  դեկան Մանուկ Մովսիսյանը, ով նշեց, որ ՀՊՏՀ-ն վիճակագիրներ թողարկող հայաստանյան միակ բուհն է, տարեկան թողարկում է 25-30 մասնագետ բակալավրիատում, 10-15՝ մագիստրատուրայում:
Դեկանը ներկայացրեց Վիճակագրության համաշխարհային օրը նշելու հետ կապված մանրամասներ՝ շեշտելով, որ 2010թ. ՄԱԿ-ի Վիճակագրական հանձնաժողովի 41-րդ նստաշրջանում ընդունվեց որոշում` հոկտեմբերի 20-ը Վիճակագրության համաշխարհային օր ընդունելու վերաբերյալ, տոնը նշվում է 5-րդ անգամ: Այնուհետև ելույթ ունեցան Աննա Հովհաննիսյանը և Կարինե Կույումջյանը, նրանցից յուրաքանչյուրը ներկայացրեց իր կազմակերպության գործունեությունը, գործառույթները: Հյուրերը ևս, կարևորեցին վիճակագրի մասնագիտությունը՝ նշելով, որ այն հանրապետության համար առանցքային դերակատարում ունի: Շնորհավորանքի խոսք ասաց նաև ՀՊՏՀ վիճակագրության ամբիոնի  վարիչի ժ/պ Կարեն Հակոբյանը: Բանախոսները պատասխանեցին լսարանի հարցերին: Գեղեցիկ միջոցառման համար կազմակերպիչներին իրենց  շնորհակալական խոսքն  ասացին վիճակագրության ամբիոնի պրոֆեսոր Մարտին Ֆահրադյանը և նույն ամբիոնի դոցենտ Վալերյա Ալեքսանյանը:
Միջոցառման ընթացքում դահլիճում ցուցադրվեցին  վիճակագրությանն առնչվող  գրքեր: Վերջում ուսանողներին մասնագիտական տոնի առիթով բաժանվեցին յուրատեսակ դիզայնով նոթատետրեր և էջանշան-օրացույցներ:

На факультете информатики и статистики праздновали День Статистики
Сегодня в  зале  факультета  информатики  и  статистики  нашего университета  состоялось  мероприятие, посвященное  Международному  дню  статистики,  которое  организовала  дирекция  нашей  библиотеки  совместно  с  армянским  представительством   Правления   общественной  информации  ООН.  В  мероприятии  участвовали  декан  факультета  информатики  и  статистики  Манук  Мовсисян, представители  профессорско-преподавательского  коллектива, заведующая  библиотекой  Армине  Ованнисян, сотрудники  вуза, специальные  гости: координатор  программы  «Население  и  развитие» фонда  населения  ООН  Анна  Ованнисян  и   начальник  отдела  переписи  населения  Национальной  статистической  службы  Карине  Куюмджян, преподаватели, студенты.
По  случаю  профессионального  праздника, во-первых, присутствующих  поздравила  Армине  Ованнисян, отметив,  что   мероприятия, организованные  библиотекой  АГЭУ,  будут     систематическими, затем  добавила,  что  библиотека  сотрудничает  с  армянским  представительством  ООН  и  мероприятие организовано  в  рамках  этого  сотрудничества.  Оценивая  специальность  статиста, заведующая  вставила  слова  Кейнса, чтоб  стать  хорошим  экономистом  необходимы  3  вещи: теория  экономики, статистика  и  снова  теория.
Присутствующих  приветствовал  декан  Манук  Мовсисян,  кто  отметил, что  АГЭУ – единственный  армянский  вуз, выпускающий  статистов,  ежегодно  выпускает  25-30 специалистов  в  бакалавриате, 10-15 --  в  магистратуре.
Декан  представил  подробности, связанные  с  празднованием  Всемирного  дня  статистики,  подчеркивая, что в  2010г.  на  41-ой  сессии  Статистической  комиссии  ООН   было  принято  решение  20-ое  октября   принять  Всемирным  днем  Статистики, праздник  отмечается  в  5-ый  раз. Затем  выступили  Анна  Ованнисян  и  Карине  Куюмджян,  каждая  из  них  представила  деятельность  и  функции  своей  организации.  И  гости, оценивая  специальность  статиста, отметили, что  она  для  республики  имеет  ключевую  роль. С  поздравительным  словом  выступил  и  временно  и/о  заведующего  кафедрой  статистики  Карен  Акопян.  выступившие  ответили  на  вопросы  аудитории. К  организаторам  за  красивое  мероприятие  со  словами  признательности   обратились  профессор  кафедры  статистики  Мартин  Фаградян  и  доцент  той  же  кафедры  Валерия  Алексанян.
Во  время  мероприятия  в  зале  прошел  показ  книг,  касающихся  статистики. В  конце  по  случаю  профессионального  праздника  студентам  раздали   блокноты и   календари-закладки  с  уникальным  дизайном.