«Ամբերդում» ուսումնասիրվում են պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարելավման ուղիները
Դիտումների քանակ՝ 2012
«Ամբերդ»  հետազոտական կենտրոնի  «ՀՀ պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման համակարգի լավարկման (օպտիմալացման) առաջարկությունների մշակում» հետազոտական ծրագրի շրջանակում այսօր ՀՊՏՀ նիստերի սրահում տեղի ունեցավ գիտական սեմինար: Հետազոտական խմբի ղեկավարն է ՀՊՏՀ կառավարման ամբիոնի վարիչ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Յուրի Սուվարյանը, խմբի անդամներն են՝ տնտեսագիտության թեկնածուներ, դոցենտներ  Գագիկ Ասլանյանը, Ռուբեն Հայրապետյանը, տնտեսագիտության թեկնածուներ, ասիստենտներ Սարգիս Ասատրյանցը, Տիգրան Մնացականյանը, ասիստենտ Միքայել Սաֆարյանը, մագիստրանտներ Արաքս Ավետիսյանը և Անահիտ Մատինյանը:
Սեմինարին մասնակցում էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի  տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը, կենտրոնի աշխատակազմը, աշխատակիցներ, ուսանողներ:
Գագիկ Վարդանյանը, ողջունելով մասնակիցներին, նշեց, որ ՀՊՏՀ-ում գիտահետազոտական աշխատանքները լայն թափ են ստանում, գիտական գործունեության աննախադեպ ակտիվություն է նկատվում: Պրոռեկտորն անդրադարձավ նաև գիտաուսումնական խմբերի  գործունեությանը՝ նշելով, որ առկա քայլերն ուղղված են էորակյալ կրթության ապահովմանը: Ներկաներին ողջույնի խոսք ասաց հետազոտական խմբի ղեկավար  Յուրի Սուվարյանը, ով ներկայացրեց խմբի կողմից կատարվող հետազոտության հիմնական նպատակները, խմբի անելիքներն ու աշխատանքը: Նա նշեց, որ սեմինարին ներկայացվում է թիմային աշխատանքի արդյունքը , ապա ընդգծեց, որ խմբի կողմից ներկայացվող առաջարկները բավականին ուշագրավ են:
Սեմինարի բանախոսներն էին Սարգիս Ասատրյանցը և Տիգրան Մնացականյանը: «Օրենսդիր մարմնում բարեփոխումների հիմնական ուղղությունները»  վերտառությամբ զեկույցով հանդես եկավ Սարգիս Ասատրյանցը, իսկ Տիգրան Մնացականյանը  խոսեց գործադիր իշխանության կառուցվածքային խնդիրների մասին: Երկու բանախոսներն էլ խմբի անունից հնչեցրին առաջարկներ:
Թեմայի ներկայացումից հետո ծավալվեց քննարկում, սեմինարի մասնակիցները  հայտնեցին իրենց տեսակետներն ու հարցեր հղեցին, ի պատասխան՝ բանախոսները հանդես եկան պարզաբանումներով:
Հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Սամվել Ավետիսյանը շնորհակալություն հայտնեց մասնակիցներին՝ նշելով, որ սեմինարի բանավիճային ընթացքը հետազոտական  թեմայի կատարողներին  մղում է էլ ավելի արդյունավետ աշխատանքի:

В «Амберде» исследуются пути улучшения системы государственного управления и местного самоуправления
Сегодня  в  рамках  исследовательской  программы    «Разработка  предложений  оптимизации  системы  государственного  управления  и  местного  самоуправления  РА» исследовательского  центра  «Амберд»  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялся  научный  семинар. Руководитель  исследовательской  группы -- заведующий  кафедрой  управления  АГЭУ, академик  НАН  РА, д.э.н., профессор  Юрий  Суварян,  а члены  группы --  кандидаты  экономических  наук, доценты  Рубен  Айрапетян, Гагик  Асланян,  кандидаты  экономических  наук,  ассистенты   Саргис  Асатрянц, Тигран  Мнацаканян, ассистент  Микаел  Сафарян, магистранты  Аракс  Аветисян  и  Анаит  Матинян.
В  семинаре  участвовали  проректор  по  научным  работам  и  внешним  связям  АГЭУ  Гагик  Варданян, директор  исследовательского  центра  «Амберд»  Самвел  Аветисян,  коллектив  центра, сотрудники, студенты.
Гагик  Варданян, приветствуя  участников, отметил, что  в  АГЭУ  научно-исследовательские  работы  получают  широкий  размах,  замечается  беспрецедентная  активность  научной  деятельности. Проректор  обратился  и  к  деятельности  научно-учебных  групп,  отмечая, что   настоящие  шаги  направлены  на  обеспечение  качественного  образования.  Со  словами  приветствия  обратился  к  присутствующим  руководитель  исследовательской   группы   Юрий  Суварян, кто  представил основные   цели  проводимого  исследования,  планы  и  работу  группы.  Он  отметил, что  на  семинаре  представляется результат  командной  работы, затем  подчеркнул, что  представленные  группой  предложения  достаточно  интересны.
Докладчиками  семинара  были  Саргис  Асатрянц и  Тигран  Мнацаканян. С  докладом  на  тему «Основные  направления  преобразований  законодательного  органа»  выступил  Саргис  Асатрянц, а  Тигран  Мнацаканян  говорил  о  структурных  проблемах  исполнительной  власти.  Оба  докладчика     от  имени  группы  высказали  предложения.
После  представления  темы,  развернулось  обсуждение, участники  семинара  высказали  свои  мнения  и   обратились  с  вопросами, в  ответ  докладчики  выступили  с  разъяснениями.
Директор  исследовательского  центра  Самвел  Аветисян  выразил  благодарность  участникам, отмечая, что   процесс  семинарского  обсуждения  исполнителей  исследовательской  темы   подталкивает  на  более  эффективную  работу.