Նոր հարթակ «Ամբերդ»-ից. ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքում գործարկվել է կենտրոնի նոր խորագիրը
ՀՊՏՀ պաշտոնական կայքի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի էջում գործարկվել է նոր խորագիր՝ «Վերլուծականներ»: Ինչպես նշում են կենտրոնի աշխատակազմում, նախաձեռնության նպատակն է հարթակ տրամադրել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմին, համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմին, կենտրոնի աշխատանքներում ներգրավված փորձագետներին, հետազոտողներին և կենտրոնի հետ համագործակցող այլ անձանց, ովքեր այսուհետ այստեղ կներկայացնեն իրենց վերլուծականները՝ տնտեսության, քաղաքականության, ազգային անվտանգության, կրթության, մշակույթի և այլ ոլորտների արդիական հիմնախնդիրների մասին:
«Հուսով ենք, որ սա լավ հնարավորություն կդառնա մասնագիտական մոտեցումներ, տեսակետներ արտահայտելու և քննարկելու համար»,- նշում են նախաձեռնության հեղինակները՝ խոստանալով, որ խորագիրը պարբերաբար կթարմացվի նոր հեղինակների նոր վերլուծականներով:
Խորագրի նորամուտը ՀՊՏՀ փիլիսոփայության և հայոց պատմության ամբիոնի դոցենտ, փիլիսոփայական գիտությունների թեկնածու Սոֆյա Օհանյանի «Հոգեբանական մանիպուլյացիա. ինչպես են «լվանում» ուղեղները» վերլուծականով է: Սոֆյա Օհանյանն ընդգրկված է «Ամբերդի» «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող «Բիզնեսի բարոյականության ր սոցիալական պատասխանատվության հիմնախնդիրները Հայաստանի Հանրապետությունում» հետազոտական խմբում:

Новая платформа из «Амберд»-а: в официальном сайте АГЭУ запущен новый раздел центра
На странице исследовательского центра «Амберд» официального сайта АГЭУ запущен новый раздел «Анализирования». Как отмечают в коллективе центра, цель инициативы предоставить платформу сотрудникам исследовательского центра «Амберд», профессорско-преподавательскому коллективу, вовлеченным в работы центра экспертам, исследователям и сотрудничавшим с центром тем лицам, которые впредь здесь представят свои анализы об актуальных проблемах экономики, политики, национальной безопасности, образования, культуры и других сфер.
«Надеемся, что это станет хорошей возможностью для выражения и обсуждения профессиональных подходов, взглядов»,- отмечают авторы инициативы, обещая что раздел систематически будет обновляться новыми анализированиями новых авторов.
Открывает раздел анализирование доцента кафедры философии и армянской истории АГЭУ, кандидата философских наук Софьи Оганян «Психологическая манипуляция: как «отмыть» мозги». Софья Оганян входит в исследовательскую группу «Проблемы бизнес-этики и социальной ответственности в Республике Армения», осуществляемое в рамках программы «Исследования национальной безопасности» «Амберд»-а.