Դիտումների քանակ՝ 1540
ՀՊՏՀ միջազգային ծրագրերի իրականացման կենտրոնում այսօր տեղի ունեցավ դասախոսություն՝ սոցիոլոգիական գիտությունների դոկտոր, Ռուսաստանի Դաշնության «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական  համալսարանի սոցիոլոգիական տնտեսագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր, «Мир России» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Սվետլանա Բարսուկովայի բանախոսությամբ: Դասախոսությանը մասնակցում էին ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը, աշխատակիցներ, ուսանողներ՝ բակալավրիատից և մագիստրատուրայից:
Դասախոսության թեման էր  «Ի՞նչ է տնտեսագիտական սոցիոլոգիան կամ ինչո՞ւ են սոցիոլոգներն ուսումնասիրում տնտեսությունը, եթե կան տնտեսագետներ»: Պրոֆեսորը նախ ներկայացրեց  սոցիոլոգիան որպես առարկա, դրա ուսումնասիրության օբյեկտները, խնդիրները, նպատակները, ապա կարևորելով սոցիոլոգի մասնագիտությունը՝ նշեց դրա առանձնահատկությունները: Անդրադարձ կատարելով տնտեսագիտական  սոցիոլոգիային՝  Սվետլանա Բարսուկովան բացատրեց կապը տնտեսագիտության և սոցիոլոգիայի միջև, ինչպես նաև տնտեսագետի և տնտեսագիտական սոցիոլոգիայով զբաղվող մասնագետի գործունեության ոլորտները, ուսումնասիրության օբյեկտները:
Ըստ պրոֆեսորի՝ տնտեսագիտական սոցիոլոգիան ուսումնասիրում է տնտեսական ոլորտում մարդկանց վարքը, հետազոտում, վերլուծում է այն և դրա հիման վրա մշակում տեսություն, որը կարող է նպաստել տնտեսության զարգացմանը: Տնտեսագետ-սոցիոլոգի խնդիրն է նաև վերհանել այն պատճառներն ու հիմքերը, որոնք մղում են մարդուն դրսևորել այս կամ այն վարքը: Ինչպես ներկայացրեց Սվետլանա Բարսուկովան տնտեսագիտական սոցիոլոգիան սոցիոլոգիայի մի ճյուղ է, ինչպես օրինակ, քաղաքական, ընտանեկան սոցիոլոգիան: Թեման ներկայացվեց օրինակներով: Բանախոսը պատասխանեց ներկաների հարցերին, նաև անձամբ հարցադրումներ ներկայացրեց նրանց:
Դասախոսությունը հետաքրքիր էր ուսանողների համար. այս մասին հավաստեցին նրանք: Կառավարման ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Կարինե Բաբայանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի  բաժնին ասաց, որ դասախոսությունը նպաստում է ուսանողի համակողմանի զարգացմանը. «Մինչև դասախոսությանը մասնակցելը գիտեի պարզապես տնտեսագիտական սոցիոլոգիա հասկացության մասին, իսկ այժմ տվյալ մասնագիտությանն առնչվող գիտելիքների զգալի պաշար ունեմ»,-նշեց ուսանողուհին:
Հիշեցնենք, որ Սվետլանա Բարսուկովան ՀՊՏՀ-ում է երկօրյա դասախոսություններով՝ «Ի՞նչ է ոչ ֆորմալ տնտեսությունը: Խոչընդոտո՞ւմ, թե՞ օգնում է այն պաշտոնական տնտեսությանը»  և «Ի՞նչ է տնտեսագիտական սոցիոլոգիան կամ ինչո՞ւ են սոցիոլոգներն ուսումնասիրում տնտեսությունը, եթե կան տնտեսագետներ» թեմաներով:

Количество просмотров: 1033
Сегодня  в  центре  осуществления  международных  программ  АГЭУ  прошла  лекция   с  выступлением  доктора  социологических  наук, профессора  кафедры  социологической  экономики  национального  исследовательского  университета  «Высшая  школа  экономики»  Российской  Федерации,   главного  редактора  ежемесячника  «Мир России»  Светланы  Барсуковой. На  лекции  присутствовали  начальник  отдела  внешних  связей  АГЭУ  Вард  Гукасян, сотрудники, студенты  бакалавриата  и  магистратуры.
Тема  лекции  «Что  такое  экономическая  социология  или  почему  социологи  изучают  экономику,  если  существуют  экономисты?».  Сначала  профессор  представила  социологию  как  предмет, объекты  ее  изучения, задачи, цели, затем, указывая  на  специальность  социолога, отметила  ее  особенности. Обращаясь к  экономической  социологии, Светлана  Барсукова  объяснила  связь  между  экономикой  и  социологией,  а  также  сферы  деятельности, объекты  изучения  экономиста  и    специалиста, занимающегося  экономической  социологией.
По  словам  профессора, экономическая  социология  изучает поведение  людей  в  экономической  области, исследует, анализирует это  и  на  основе  этого  разрабатывает  теорию, которая  может  способствовать  развитию  экономики.  Задачей  экономист-социолога  является  также  поднять    те  причины  и  основы,  которые  способствуют  проявлению  того  или  иного  поведения  человека.   Как  представила  Светлана  Барсукова, экономическая  социология – это  одна из  отраслей  социологии, как  например, политическая,  семейная  отрасль.    Тема  была представлена  примерами.  Лектор  ответила  на  вопросы  присутствующих, а  также    лично  представила  им   вопросы.
Лекция  была  интересна  для  студентов, это  подтвердили  они  сами . Студентка  3-го  курса  факультета  управление  Карине  Бабаян  сказала  отделу  информации  и  связей  с  общественностью, что  лекция  способствует  всестороннему  развитию  студента.   «До  участия  в  лекции  знала  просто  о  понятии  экономическая  социология, а  сейчас  имею  ощутимый  запас  знаний  о  данной  специальности»,-отметила  студентка.
Напомним, что  Светлана  Барсукова  находится  в  АГЭУ  с  двухдневными  лекциями  на  темы:  «Что такое неформальная экономика? Препятствует или помогает она официальной экономике?»  и  «Что  такое  экономическая  социология  или  почему  социологи  изучают  экономику,  если  существуют  экономисты?».