ՀՊՏՀ-ում էին «Ալիանս Ֆրանսեզ» կազմակերպության և Ֆրանսիայի դեսպանատան նեկայացուցիչները
Տնտեսագիտական համալսարանում արտաքին կապերի բաժնի նախաձեռնությամբ այսօր տեղի ունեցավ հանդիպում, որի ընթացքում  Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան և Հայաստանի «Ալիանս Ֆրանսեզ» կազմակերպության աշխատակիցները ուսանողներին ներկայացրեցին  Ֆրանսիայում ուսանելու հնարավորությունները և ուսումնական ծրագրերը:
ՀՊՏՀ  արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանը ներկայացրեց հյուրերին և հանդիպման նպատակը, այնուհետև  Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության համագործակցության և մշակույթի բաժնի տեխնիկական և գիտական հարցերով կցորդ Ալիս Լենան լուսապատկերի միջոցով ուսանողներին  ծանոթացրեց ֆրանսիական համալսարանները, դրանց ուսումնական ծրագրերը, կրթաթոշակները, դիմելու համար անհրաժեշտ պայմանները (ֆրանսերենի համապատասխան իմացություն և այլն), այլ  մանրամասներ:
«Ալիանս Ֆրանսեզ»  միջազգային կազմակերպության ներկայացուցիչները, շարունակելով հանդիպումը, խոսեցին իրենց կազմակերպության, դրան դիմելու առավելությունների մասին: Նշվեց, որ կազմակերպությունն իրականացնում է ֆրանսերենի ուսուցում և տրամադրում է միջազգային դիպլոմ:
Բանախոսները պատասխանեցին ուսանողների հարցերին: Ուսանողներին բաժանվեցին տեղեկատվական գրքույկներ և թերթիկներ:
Ի դեպ, վաղը՝ սեպտեմբերի 27-ին, ժամը 10-20-ը,  Մոսկովյան 3 հասցեում գտնվող «Ալիանս Ֆրանսեզը»  հայտարարում է բաց դռների օր, որը հնարավորություն կտա ուսանողներին հանդիպելու Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության ներկայացուցիչների հետ. վերջիններս կներկայացնեն Ֆրանսիայում սովորելու հնարավորությունները և կպատասխանեն մասնակիցների հարցերին:

В АГЭУ были представители организации «Алиянс Франсез» и посольства Франции
Сегодня  по  инициативе  отдела  внешних  связей  Экономического  университета  прошла  встреча, во  время  которой  сотрудники  посольства  Франции  в  Армении  и  организации  «Алиянс  Франсез» Армении  представили  студентам  возможности  обучения  во  Франции  и  учебные  программы.
Начальник  отдела  внешних  связей  АГЭУ  Вард  Гукасян  представил  гостей  и  цель  встречи, затем  атташе  по  техническим  и  научным  вопросам   отдела  сотрудничества  и  культуры  посольства  Франции  в  Армении  Алис  Ленан  с  помощью  проектора  ознакомила  студентов  с  французскими  университетами, их  учебными  программами, стипендиями, необходимыми  условиями  для  обращения (знание  соответствующего  французского  языка  и т.д.), другими  подробностями.
Представители  международной  организации  «Алиянс  Франсез», продолжив  встречу, говорили  о  своей  организации, преимуществах  обращения  в  нее. Отметили, что  организация  осуществляет  обучение  французскому  языку и  предоставляет  международный  диплом.
Докладчики  ответили  на  вопросы  студентов. Студентам  раздали  информационные  буклеты  и  листки.
Кстати, завтра  27-го  сентября  с 10.00  до 20.00,  организация  «Алиянс  Франсез», находящаяся   по  адресу  Московяна  3,  объявляет  день  открытых  дверей,  который  даст возможность  студентам  встретиться  с  представителями  посольства  Франции  в  Армении:  они представят  возможности  обучения  во  Франции  и  ответят  на  вопросы  участников.