ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր տեղի ունեցավ ռեկտորատի հերթական նիստը: Ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը ռեկտորատի հաստատմանը ներկայացրեց 2013-2014 ուսումնական տարվա հիման վրա 2014-2015 ուստարվա ուսանողների փոխատեղման վերաբերյալ մանդատային հանձնաժողովի որոշումը: Պրոռեկտորը նշեց, որ սեպտեմբերի սկզբին, համաձայն կարգի, մանդատային հանձնաժողովը նիստ է արել ու քննարկել դեկաններից ստացված ցուցակները: Արդյունքում որոշվել է փոխատեղել առկա բակալավրիատի 49 և առկա մագիստրատուրայի 25 ուսանողների: Ռեկտորատը հաստատեց մանդատային հանձնաժողովի որոշումը:
Այնուհետև դեկանները զեկուցեցին 2013-2014 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակի քննաշրջանի արդյունքների մասին՝ ներկայացնելով հեռացման ենթակա և պարտքերով հաջորդ կուրս տեղափոխվող ուսանողների թիվը:
Ընթացիկ հարցերի շարքում անդրադարձ եղավ մի քանի հարցերի: Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի՝ դեկաններին ուղղված կրթության որակի բարելավմանը միտված առաջարկներ ներկայացնելու պահանջը ընթացք է ստացել. մի շարք առաջարկներ, քննարկվել, ամփոփվել են: Այսօրվա նիստում ներկայացվեցին որոշակի մոտեցումներ՝ քննարկման համար: Համալսարանի ղեկավարը կոչ արեց կրթության որակի բարելավմանն ուղղված առաջարկները քննարկել բոլոր շահագրգիռ ստորաբաժանումների հետ, ներկայացնել նոր առաջարկներ կամ նոր մոտեցումներ՝ արդեն առկա առաջարկների վերաբերյալ: Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը հայտարարեց, որ հոկտեմբերի առաջին շաբաթում գիտխորհրդի նիստ է լինելու, ինչի նախապատրաստման համար ուշադրություն հրավիրեց մի քանի հարցերի վրա:

Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ состоялось  очередное  заседание  ректората. Проректор  по  учебно-организационным  работам   Мирдат  Арутюнян  представил  на  утверждение  ректората  решение  Мандатной  комиссии  о транспозиции  студентов на  основе результатов 2013-2014 учебного  года. Проректор  отметил, в  начале  сентября, согласно порядку, Мандатная комиссия провела  заседание и  обсудила  списки, полученные  от  деканов.  В  результате  было  решено  транспонировать 49  студентов  стационарного  бакалавриата  и  25  студентов  стационарной магистратуры. Ректорат утвердил решение  Мандатной  комиссии.
Затем  деканы  выступили  с  докладами  о  результатах  сессии  второго  семестра   2013-2014 учебного  года, представляя   количество  студентов,  подлежащих   исключению  из  университета  и  с  долгами  перешедших  на  следующий  курс. В списке  текущих  вопросов  обратились  к  некоторым  вопросам. Требование  ректора  Корюна  Атояна  к  деканам, направленное   на  представление  предложений по  улучшению  качества  образования,  уже  в  процессе:  получено  было  много  предложений, которые были  обсуждены  и  обобщены. На  сегодняшнем  заседании были  представлены  определенные  подходы  для  обсуждения. Руководитель  университета  призвал  обсудить предложения, направленные  на  улучшение  качества  образования,  со  всеми  заинтересованными  подразделениями, представить   новые  предложения  или  новые  подходы  к  уже  существующим  предложениям.  Проректор  по  учебно-методическим  работам  Паруйр  Калантарян  объявил, что   в  первой  недели  октября  будет  заседание  ученого  совета, для  подготовки к  которой   попросил  обратить  внимание  на  некоторые  вопросы.