Պաշտոնական ու հանդիսավոր արարողությամբ այսօր Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում բացվեց Բրիտանական բիզնես դպրոցը: Ներկա էին ՀՀ վարչապետ, ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը, ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Ջեյն Լիչը, LSC-ի խորհրդի նախագահ, Բրիտանական լեյբորիստական կուսակցության քաղաքական գործիչ Լորդ Ջոն Թոմիլսոնը, Անգլիա Ռասկին համալսարանի, Լոնդոնի կոմերցիայի դպրոցի ներկայացուցիչները, Հայաստանի Կառավարության, Ազգային ժողովի անդամներ, այլ հյուրեր:
Հյուրերը, ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի ուղեկցությամբ, ՀՊՏՀ բակով նախ այցելեցին Բրիտանական բիզնես դպրոց: Կորյուն Աթոյանն ու Լորդ Ջոն Թոմիլսոնը կտրեցին կարմիր ժապավենը, ապա շրջեցին լսարաններում, որտեղ ռեկտորը վարչապետին ամփոփ ներկայացրեց Բիզնես դպրոցը, այնտեղ դիմելու հիմնական առավելությունները: Այնուհետև բոլորն ուղևորվեցին դեպի ՀՊՏՀ հանդիսությունների սրահ, որտեղ սկսվեց հանդիսավոր արարողության երկրորդ մասը՝ բարձրաստիճան պաշտոնյաների, ԱԺ պատգամավորների, հյուրերի, բուհի աշխատակիցների, ուսանողների ներկայությամբ:
Միջոցառման հանդիսավոր մասն իր ելույթով բացեց ՀՀ վարչապետ, ՀՊՏՀ խորհրդի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա ընդգծեց, որ իր տրամադրությունը կրկին բարձր է, քանի որ գտնվում է Տնտեսագիտական համալսարանում: Բրիտանական բիզնես դպրոցի բացման առիթով վարչապետը շնորհավորանքի խոսք հղեց Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության և անձամբ իր անունից՝ կարևորելով կրթության ոլորտի բարելավման շարունակականությունը, մրցունակ կրթական միջավայրի ստեղծումը: Նա նշանակալի ձեռքբերում համարեց նման խոշոր նախագծի մեկնարկը, որի իրականացումը կարող է խթան հանդիսանալ նաև այլ բուհերի համար: «Մրցունակ պետություն՝ նշանակում է մրցունակ կրթական և գիտական համակարգ: Այսպես է սահմանված Հայաստանի կառավարության ծրագրում»,- ասաց Հովիկ Աբրահամյանը: «Բրիտանական առաջատար փորձի ներթափանցումը Հայաստան ես համարում եմ նշանակալի ձեռքբերում: Ծրագիրը իրականություն դարձավ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և Բրիտանական «Globe Education» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության միջև համագործակցության արդյունքում: Այսօրվա մարտահրավերները հուշում են, որ կրթական համակարգի զարգացման ճանապարհին անհրաժեշտ են միջազգայնացմանը միտված քայլեր: Այս նախաձեռնությունը բուհերի միջազգայնացման, համալսարաննների հեղինակության բարձրացման լավ օրինակ է»,- շարունակեց վարչապետը՝ կարևորելով այն հանգամանքը, որ լինելով միակը տարածաշրջանում, Բրիտանական բիզնես դպրոցը ձեռք է բերում տարածաշրջանային կարգավիճակ՝ նաև օտարերկրացիներին ընձեռելով բրիտանական չափանիշներին համապատասխան կրթության հնարավորություն:
ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը անդրարարձ կատարեց համալսարանում կրթական բարեփոխումների անցած ուղուն, արժևորեց ձեռքբերումները, մանրամասն ներկայացրեց Բրիտանական բիզնես դպրոցի հիմնադրումը, հնարավորությունները, խոսեց համալսարանի մյուս հաջողությունների մասին: «Ավելի քան 3 տարի «Մենք փոխվում ենք» կարգախոսի ներքո Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում իրականացվում են բարեփոխումներ՝ միտված համալսարանի հեղինակության ամրապնդմանը, կրթական միջավայրի և կրթության որակի բարելավմանը, համալսարանում հետազոտական ուղղության զարգացմանը: Համալսարանի ավանդույթների պահպանման և առկա ձեռքբերումները նոր ժամանակներին ու մարտահրավերներին համահունչ զարգացնելու ճանապարհին մենք բավական հաջողություններ ենք ունեցել: Համալսարան մտնող յուրաքանչյուր ոք անզեն աչքով էլ տեսնում է, թե որքան է վերափոխվել մեր սիրելի համալսարանը՝ դարձել գրավիչ, ինքնատիպ միջավայրով, ուրույն ձևավորմամբ, տեխնիկապես վերազինված: Մեզ համար շատ կարևոր է «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ստեղծումը, որն առաջին խոշոր քայլն է համալսարանում գիտահետազոտական բաղադրիչն ամրապնդելու ուղղությամբ: Համալսարանի սեփական միջոցների 3,7 տոկոսը մենք հատկացնում ենք բուհական գիտության զարգացմանը: «Ամբերդը» հավակնում է դառնալ հայաստանյան պետական կառույցների, տնտեսության տարբեր ճյուղերի զարգացման համար անհրաժեշտ վերլուծություններ ու փորձագիտական մոտեցումներ առաջարկող հեղինակավոր կենտրոն»,- հայտարարեց համալսարանի ռեկտորը:
Այնուհետև ելույթներով հանդես եկան LSC-ի խորհրդի նախագահ, Բրիտանական լեյբորիստական կուսակցության քաղաքական գործիչ Լորդ Ջոն Թոմիլսոնը, ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Ջեյն Լիչը, «Globe Education»-ի տնօրեն Թիմ Անդրադին, Լոնդոնի Կոմերցիայի դպրոցի դասախոս Լեսթեր Մեսինգհեմը, Անգլիա Ռասկին համալսարանի պրոռեկտոր Թրեվոր Բոլթոնը, մարքեթինգի գծով մենեջեր Բենի Աբրահամը: Նրանք իրենց հերթին շնորհավորեցին ու բարի երթ մաղթեցին նորաստեղծ ծրագրին, սկիզբը գնահատեցին խոստումնալից, ներկայացրեցին մագիստրոսական ծրագրի բովանդակությունը, կրթական պայմանները, պահանջները և հեռանկարները: Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին ՀՊՏՀ ղեկավարությանն ու Կառավարությանը՝ Հայաստանում նման ծրագիր իրականացնելու հարցում աջակցելու համար:
Հանդիսավոր արարողության մասնակիցները Բրիտանական բիզնես դպրոցի նորմուտի առիթով միմյանց շնորհավորեցին տոնական սեղանների շուրջ:
Հիշեցում. Հայաստանում Բրիտանական բիզնես դպրոցը հիմնադրվել է ՀՊՏՀ-ի և «Globe Education (GB) LTD» ընկերության միջև համագործակցության շրջանակներում: «Globe Education (GB) LTD»-ի գործընկերները 4 բրիտանական բուհեր են, որոնցից Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի հետ համագործակցելու է Անգլիա Ռասկին համալսարանը: Համատեղ բիզնես դպրոցը հիմնադրվել է ՀՀ Կառավարության 2013 թ. դեկտեմբերի 5-ի 1348-Ա որոշմամբ: Համաձայն Կառավարության որոշման՝ համատեղ բիզնես դպրոցի բաժնեմասի 51 տոկոսը կտնօրինի «Globe Education (GB) LTD»-ն, 44 տոկոսը՝ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը, իսկ 5 տոկոսը՝ ՀՀ Կառավարությունը:
Բրիտանական բիզնես դպրոցը օգոստոսի 29-ին հայտարարել է ընդունելություն բիզնեսի կառավարման բրիտանական մագիստրոսական ծրագրի համար: Դասընթացը հաջողությամբ ավարտած ուսանողները կստանան բրիտանական միջազգային ճանաչում ունեցող Անգլիա Ռասկին համալսարանի մագիստրոսի դիպլոմ: Հայաստանում Բրիտանական բիզնես դպրոցի ուսանողները հնարավորություն են ունենալու ուսումնառության ընթացքում, նույն ուսման վարձի շրջանակներում, երկու մոդուլի մասնակցել Լոնդոնի Կոմերցիայի դպրոցի այլ մասնաճյուղերում, այդ թվում՝ Լոնդոնում, Մալթայում և այլուր:

Сегодня при официальной и торжественной церемонии в Армянском государственном экономическом университете открылась Британская бизнес-школа. Присутствовали премьер-министр РА, председатель совета АГЭУ Овик Абрамян, посол Великобритании в РА Кетрин Джейн Лич, председатель совета LSC, политический деятель Британской лейбористской партии Лорд Джон Томилсон, представители Англия Раскин университета, Лондонской школы коммерции, члены Правительства Армении, Национального Собрания, др. гости.
Гости в сопровождении ректора АГЭУ Корюна Атояна посетили британскую бизнес-школу. Корюн Атоян и Лорд Джон Томилсон перерезали красную ленту, затем обошли аудитории, где ректор премьер-министру обобщенно представил Бизнес-школу, основные преимущества обращения в эту школу. Затем все направились в актовый зал, где началась вторая часть торжественной церемонии в присутствии высокопоставленных должностных лиц, депутатов НС, гостей, сотрудников вуза, студентов. Торжественную часть мероприятия открыл премьер-министр РА, председатель совета АГЭУ Овик Абраамян. Он подчеркнул, что его настроение вновь высокое, так как находится в Экономическом университете. По случаю открытия Британской бизнес-школы премьер-министр от имени Правительства Республики Армения и от своего имени лично обратился с поздравительным словом, подчеркивая непрерывность улучшения сферы образования, создание конкурентоспосособной образовательной среды. Он посчитал значительным достижением начало подобного крупного проекта, осуществление которого может стать стимулом и для других вузов. «Конкурентоспособное государство означает конкурентоспособная образовательная и научная система. Так определяется в программе правительства Армении»,-сказал Овик Абраамян.
«Проникновение Британского лучшего опыта в Армению, я считаю значительным достижением. Программа стала реальностью в результате сотрудничества между Армянским государственным экономическим университетом и Британской компанией с ограниченной ответственностью «Globe Education». Сегодняшние вызовы подсказывают, что на пути развития образовательной системы необходимы шаги, направленные на интернационализацию. Эта инициатива интернационализации вузов -- хороший пример повышения репутации университетов»,- продолжил премьер-министр, отмечая то обстоятельство, что будучи единственным в регионе, Британская бизнес-школа приобретает региональный статус, предоставляя возможность и иностранцам соответствующее британским показателям образование.
Ректор АГЭУ Корюн Атоян обратился к пройденному пути образовательных преобразований в университете, оценил достижения, подробно представил создание Британской бизнес-школы, возможности, говорил о других успехах университета.
«Более 3 лет под девизом «Мы меняемся» в Армянском государственном экономическом университете осуществляются преобразования, направленные на укрепление рейтинга университета, улучшение образовательной среды и качества образования, развитие исследовательского направления в университете. На пути сохранения традиций университета и развития созвучных новым временам и вызовам достижений мы имели достаточно успехов. Входящий в университет каждый человек невооруженным глазом видит, как преобразовался наш любимый университет, стал привлекательным, со своеобразной средой, уникальным дизайном, технически обновлен. Для нас очень важно создание исследовательского центра «Амберд», который является первым крупным шагом в направлении укрепления научно-исследовательского компонента в университете. 3,7 процентов из собственных средств университета мы выделяем на развитие вузовской науки. «Амберд» стремится стать престижным центром, предлагающим необходимые анализы и научно-экспериментальные подходы для армянских государственных структур, развития различных отраслей экономики.
Затем выступили председатель совета LSC, политический деятель Британской лейбористской партии Лорд Джон Томилсон, посол Великобритании в РА Кетрин Джейн Лич, преподаватель Лестер Месингхем Лондонской школы коммерции, проректор Трефор Болтон Англия Раскин университета, менеджер по маркетингу Бени Абраам. Они, в свою очередь, поздравили и пожелали доброго пути новой программе, начало оценили многообещающим, представили содержание, образовательные условия, требования и перспективы магистерской программы. Они выразили благодарность руководсту АГЭУ и Правительству за содействие в вопросе осуществления подобной программы в Армении.
Участники торжественной церемонии по поводу открытия Британской бизнес-школы поздравили друг друга за праздничным столом.
Напоминание. Британская бизнес-школа в Армении основана в рамках сотрудничества между АГЭУ и компанией «Globe Education (GB) LTD». Партнеры «Globe Education (GB) LTD» 4 британских вуза, из которых с Армянским государственным экономическим университетом будет сотрудничать Англия Раскин университет. Совместная бизнес-школа основана по решению 1348-Ա от 5 декабря 2013 года Правительства РА. Согласно решению Правительства 51 процент долевой части совместной бизнес-школы будет принадлежать «Globe Education (GB) LTD»-ն, 44 процента – Армянскому государственному экономическому университету, а 5 процентов -- Правительству РА.
29-го августа Британская бизнес-школа объявила прием для британской магистерской программы управление бизнесом. Курс успешно завершившие студенты получат диплом магистра британского университета Англия Раскин, имеющего международное признание. Студенты Британской бизнес-школы в Армении будут иметь возможность во время обучения, в рамках той же учебной платы, участвовать в двух модулях других филиалов Лондонской школы коммерции, в том числе Лондоне, Мальте и другом месте.