Բաց դաս՝ հակաճգնաժամային կառավարում մասնագիտության մագիստրատուրայում
Տնտեսագիտական համալսարանիհակաճգնաժամային կառավարումմասնագիտության մագիստրատուրայի 1-ին և 2-րդ կուրսերի մասնակցությամբ այսօր կայացավ բաց դաս՝  «Բիզնես- գործընթացների ինժեներինգ և ռեինժեներինգ» խորագրով: Բաց դասի կազմակերպումը նախաձեռնել էր ՀՊՏՀ  հակաճգնաժամային  և զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնը, հյուր-բանախոսն էր «Ջի էն սի Ալֆա» ՓԲԸ-ի  բիզնես-գործընթացների վերակառուցման դեպարտամենտի ղեկավար Գարիկ Դավթյանը: Դասի թեման ներկայացվեց նշված կազմակերպության օրինակով:
Բանախոսը ուսանողներին լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց բիզնես- գործընթացների ինժեներինգին և ռեինժեներինգին առնչվող ուշագրավ տեղեկություններ՝ միաժամանակ հարցադրումներ անելով: Դասն ընթացավ հարցուպատասխանի մթնոլորտում: Մասնագետը բացատրեց, թե ինչ է գործընթացի անձնագիրը, համակարգը, խոսեց գործընթացների կառավարման մասին և այլն:
Հակաճգնաժամային  և  զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնի վարիչ,  տ.գ.թ., դոցենտ Նելլի Շահնազարյանը ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց, որ նմանատիպ դասերի կազմակերպումը շարունակական է լինելու, առաջիկայում ևս կհրավիրվեն փորձառու մասնագետներ՝ կարևոր թեմաներին առնչվող իրենց մասնագիտական- գործնական գիտելիքները փոխանցելու ուսանողներին:
«Ներկայում ռեինժեներինգը հանդիսանում է ոչ միայն կազմակերպությունը ճգնաժամից դուրս բերելու, այլև այն մրցունակ դարձնելու ամենաարդյունավետ մեթոդներից մեկը: Ուստի թեման կարևոր և հետաքրքիր է: Ուսումնառության ընթացքում ուսանողներն ավելի շատ ստանում են տեսական գիտելիքներ և հենց ոլորտում փորձառու մասնագետների մասնակցությամբ բաց դասերն են  հնարավորություն տալիս նրանց՝ քաղել գործնական գիտելիքներ, ինչն անշուշտ, շատ անհրաժեշտ է »,-ասաց ամբիոնի վարիչը:
Մագիստրատուրայի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Աշխեն Թանյանը մեզ հետ զրույցում ուսանողի դիտանկյունից կարևորեց նմանատիպ դասերի անցկացումը՝ նշելով, որ դրանք նպաստում են տեսական գիտելիքները գործնականի հետ համադրելուն: Ուսանողուհին նշեց նաև, որ իրենց համար դասերն ունկնդրելը հետաքրքիր է, դասերը նպաստում են ուսումնառության արդյունավետությանը:
Նշենք, որ դասին ներկա էին նաև հակաճգնաժամային  և զբոսաշրջության կառավարման ամբիոնի ասիստենտներ Ամալյա Մանուկյանը,Գոհար Մանուկյանը և Միքայել Սաֆարյանը:

Открытый урок в магистратуре по специальности антикризисное управление
Сегодня  с  участием  1-ых  и  2-ых  курсов  магистратуры  по  специальности  антикризисное  управление  Экономического  университета    состоялся  открытый  урок на  тему   «Инженеринг  и  реинженеринг  бизнес-процессов». Инициатива  организации  открытого  урока  была  кафедры  антикризисного  управления  и  управления  туризмом  АГЭУ, гость-докладчик --  руководитель  департамента   реструктуризации  бизнес-процессами  ЗАО «Джи Эн си Альфа» Гарик  Давтян.  Тема  урока  была  представлена  на  примере  указанной  организации.
Докладчик  с  помощью  проектора  представил  студентам  интересную  информацию, касающуюся  инженеринга  и  реинженеринга  бизнес-процессов, одновременно  обращаясь  с  вопросами. Урок  прошел  в  атмосфере  вопроса  и  ответа. Специалист  объяснил,  что  является  паспортом  процесса, системой,  говорил  об  управлении  процессами  и  т.д.
Заведующая  кафедрой  антикризисного  управления  и  управления туризмом, к.э.н., доцент  Нелли  Шахназарян    в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общетвенностью  АГЭУ  отметила, что   организация подобных  уроков  будет  постоянна,  в  ближайшее  время  также  будут  приглашены  опытные  специалисты,  чтоб  передать  студентам  свои  профессионально-практические  знания,  касающиеся  важных  тем.
«В  настоящее  время  реинженеринг  выступает  не  только  одним  из  методов  выхода  организации  из  кризиса,  но  и  самым  эффективным  методом  превратить  ее  в  конкурентоспособную.    Поэтому  тема  важна  и  интересна. Во  время  обучения  студенты  получают  теоретические  знания  и  именно  открытые  уроки   с  участием  опытных  специалистов  области  предоставляют  им  возможность   получить  практические  навыки, что  непременно, очень  необходимо»,-сказала  заведующая  кафедрой.
Студентка  2-го  курса  магистратуры  Ашхен  Танян  в  беседе  с  нами  подчеркнула значимость  проведения  подобных  уроков с   точки  зрения  студента, отмечая,  что  они    способствуют   сопоставлению  теоретических  знаний  с  практикой. Студентка   отметила,что  для  них  слушать  уроки  интересно, уроки  содействуют  эффективности  обучения.
Отметим, что  на  уроке  присутствовали  и  ассистенты  кафедры  антикризисного  управления  и  управления  туризмом  Амалия  Манукян, Гоар  Манукян  и  Микаел  Сафарян.