Կանադական «EXO U» ընկերությունը՝ ՀՊՏՀ-ում
Մեր համալսարանում են կանադական «EXO U» ընկերության ներկայացուցիչները՝ փոխնախագահ Ռենե Մարկեսը և տեխնիկական ապահովման մասնագետ Վիտալի Ռոմանենկոն: Սեպտեմբերի 16-ին նրանք ՀՊՏՀ ուսանողների, պրոֆեսորադասախոսական կազմի հյուրն էին և ներկայացրեցին «EXO U» ծրագրի էությունը, հնարավորությունները: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը, ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, լեզուների ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սուսաննա Չալաբյանը, նույն ամբիոնի դասախոս Քրիստինե Թորգոմյանը (ով հանդիպման նախաձեռնողն է), գիտության և ասպիրանտուրայի բաժինների ներկայացուցիչները:
«EXO U»-ն 21-րդ դարի կրթության համար առաջարկում է  նորաստեղծական լուծումներ՝ ուսումնական հաստատությունների տեխնիկակական ապահովում: Ընկերությունը համագործակցում է պետական կրթական հաստատությունների հետ՝ ինտեգրման կառավարման համար առաջարկելով «EXO U» համակարգային ծրագիրը և կիրառելով առաջադեմ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ:  Ծրագիրը դասախոսներին առաջարկում է արդյունավետ դասավանդման գործիքավորում, ուսանողներին օժտում է համատեղ ուսման փորձով, որի շնորհիվ նրանք կարողանում են լուծել կոլեկտիվ խնդիրներ: «EXO U»-ն աշխատում է համացանցի համընդհանուր աղբյուրին միացած կամ առանց դրա՝ օգտատերերին առաջարկելով թվային կոնտետնի և հավելվածների կիրառմամբ անվտանգ և գրավիչ մեթոդներով ուսուցում և ուսումնառություն միասնական աշխատանքային տարածքում:
Այսօր հյուրերը հանդիպում ունեցան պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանի հետ, քննարկեցին համագործակցության հնարավորություններն ու հեռանկարները, անհրաժեշտ տեղեկատվություն ստացան համալսարանի տեխնոլոգիական ու ծրագրային հագեցվածության մասին:
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ինտեգրումը ուսումնական գործընթացում հրատապ է և կարող է գիտելիքի փոխանցման գործընթացն ավելի արդյունավետ դարձնել: Բացի այդ, սա կարող է հետաքրքրություն առաջացնել ուսանողների շրջանում՝ նկատի ունենալով, որ նրանք տիրապետում են այսօրվա տեխնոլոգիաներին, և բազմազանություն մտցնել ուսումնական գործընթացում»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Գագիկ Վարդանյանը:

Канадская компания «EXO U» в АГЭУ
В  нашем университете  представители  канадской  компании «EXO U»: заместитель  председателя  Рене  Маркес  и  специалист  технического  обеспечения Виталий  Романенко.  16-го  сентября  они  были  гостями  студентов, профессорско-преподавательского  коллектива  АГЭУ  и  представили  сущность, возможности   программы   «EXO U». На  встрече  присутствовали  проректор  АГЭУ  по  научным  работам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян, проректор  по  по  учебноорганизаторским  работам Мирдат  Арутюнян, временно  исполняющая  обязанности  заведующего  кафедрой  языков Сусанна  Чалабян, преподаватель  той  же  кафедры  Кристине  Торгомян (кто  инициатор  встречи), представители  отделов  науки  и  аспирантуры.
«EXO U»  предлагает  для образования  21-го  века  инновационные  решения, техническое  обеспечение  учебных  заведений. Компания  сотрудничает  с  государственными  образовательными  учреждениями, предлагая  для  управления  интеграцией  системную  программу   «EXO U»   и  применяя   передовые  информационные  технологии.  Программа  предлагает  прнподавателям   инструментарий  эффективного  преподавания,  студентов   наделяет  совместным   учебным  опытом, благодаря  чему  у  них  получается  решить  коллективные  проблемы. «EXO U»  работает,  присоединившись  ко  всеобщему  источнику  интернета  или   без  него,  предлагая  пользователям   применением  цифровых  приложений  обучение  безопасных  и  привлекательных  методов  и  изучение   на  единой  рабочей  территории.
Сегодня  гости  встретились  с  проретором  Гагиком  Варданяном, обсудили  возможности  и  перспективы  сотрудничества, получили  необходимую  информацию  о  технологическом  и  программном  оснащении  университета.
«Интеграция  информационных  технологий  в  учебном процессе  очень  срочно  и  может  сделать  более  эффективным  процесс  передачи  знаний. Кроме  того, это может  вызвать  интерес  среди  студентов,  имея  в виду,  что  они  обладают  сегодняшними  технологиями,   и  внести  разнообразие  в  учебный  процесс»,- в  беседе  с  нами  сказал  Гагик  Варданян.