Ռուսաստանցի փորձագետների մասնակցությամբ դասախոսությունները շարունակվում են
Տնտեսագիտական համալսարանում շարունակվում են ռուսաստանցի փորձագետների մասնակցությամբ  եռօրյա դասախոսությունները: Միջազգային ծրագրերի կենտրոնում այսօր կայացավ հերթական դասը՝ Մոսկվայի միջազգային հարաբերությունների պետական ինստիտուտի դասախոս, քաղաքագետ, «Արտաքին քաղաքականություն» պորտալի վերլուծաբան, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Անդրեյ Սուշենցովի բանախոսությամբ: Դասախոսության թեման էր՝ «Ճգնաժամն Ուկրաինայում և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականությունը»:
Վարպետաց դասին մասնակցում էին «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի աշխատակազմը՝ տնօրեն,  տ.գ.դ., պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանի գլխավորությամբ, երիտասարդ դասախոսներ, աշխատակիցներ, ուսանողներ, ասպիրանտներ:
Բանախոս Սուշենցովը նախ ներկայացրեց իր համալսարանի (վերոնշյալ) աշխատանքն ու գործունեությունը, ապա   անդրադառնալով թեմային, նշեց, որ այն արդիական է և, հարկավ, շատերին է հետաքրքրում: Անդրադարձ եղավ ուկրաինական ճգնաժամի արմատներին, դրա բնորոշ գծերին, խոսվեց Ռուսաստանի  արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունների ու առաջնահերթությունների մասին: Այս համատեքստում փորձագետը լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց ռազմական արտաքին և ներքին անվտանգությանն առնչվող  խնդիրները, ռազմական վտանգներն ու սպառնալիքները և այլն:
Դասախոսության ավարտից հետո  բանախոսը պատասխանեց ուսանողների հարցերին, թեմայի շուրջ ծավալվեց քննարկում, տեղի ունեցավ բանավեճ:
Նշենք, որ ուսանողների կողմից մեծ ակտիվություն է նկատվում. դասախոսություններն ունկնդրելու են գալիս թե' բակալավրիատի ուսանողներ, թե' մագիստրանտներ:
Վաղը, ժամը 13.00-ին, եռօրյա վարպետաց դասերը կեզրափակվեն «Անդրկովկասն արդի աշխարհաքաղաքականության մեջ.  հայացք Ռուսաստանից» թեմայով՝  Իգոր Նիկոլայչուկի բանախոսությամբ:

Лекции с участием российских экспертов продолжаются
В  Экономическом  университете  продолжаются  трехдневные  лекции  с  участием  российских  экспертов. Сегодня  в  Центре  международных  программ  прошел  очередной  урок  с  лекцией  преподавателя  Московского  государственного  института  международных  отношений,  политолога,  обозревателя портала «Внешняя  политика», кандидата  политических  наук  Сушенцова  Андрея  Андреевича. Тема  лекции «Кризис  на  Украине  и  внешняя  политика  России».
В  мастер-классе  участвовали   коллектив  исследовательского  центра  «Амберд» во  главе  с  директором, д.э.н., профессором  Аветисяном  Самвелом  Сережаевичем, молодые  преподаватели, сотрудники, студенты, аспиранты.
Сначала   эксперт  Сушенцов Андрей  Андреевич  представил  работу и  деятельность  своего  университета(вышеуказанного), затем  обращаясь  к  теме,  отметил, что  она   актуальна  и, надеется,  интересует  многих. Обратились  к  корням  украинского  кризиса, его   характерным  чертам, говорили  об  основных  направлениях  и  приоритетах  внешней  политики  России. В  этом  контексте  эксперт  с  помощью  проектора  представил  проблемы, касающиеся  военной  внутренней  и  внешней  безопасности, военных  опасностей  и  угроз  и  т.д.
После  завершения  лекции  эксперт  отвечал  на  вопросы  студентов,  вокруг  темы  развернулось  обсуждение, прошла  дискуссия.
Отметим, что  со  стороны  студентов  замечается  большая  активность: лекции  приходят  слушать и  студенты  бакалавриата, и магистранты.
Завтра  в 13.00  трехдневные  мастер-классы   завершатся  лекцией  Николайчук  Игоря  Александровича  на  тему  «Закавказье  в  современной  геополитике: взгляд  из  России».