Մեծարանքի խոսքեր Տնտեսագիտական համալսարանի նախկին ռեկտորին՝ ՀՊՏՀ ռեկտորատի այսօրվա նիստում
«Հարգարժան Լևոն Վարդանյանին բուհում բոլորը լավ են ճանաչում, մեծ է նրա ավանդը  համալսարանի կայացման և զարգացման գործում: Լևոն Վարդանյանը եզակի մտավորական է, բայց ես կցանկանայի խոսել նրա մարդկային տեսակի մասին: Մեծ բարեբախտություն է լինել Լևոն Վարդանյանի միջավայրում, շփվել, աշխատել նրա հետ, ծանոթանալ նրա բարձր մարդկային հատկանիշների հետ, նա իր տեսակով տարբերվում է»,- ՀՊՏՀ ռեկտորատի այսօրվա նիստի սկզբում այսպես ներկայացրեց 1984-1991թթ. Տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտոր,  բիզնեսի կազմակերպման (այժմ կոմերցիայի և բիզնեսի կազմակերպման) ամբիոնի նախկին պրոֆեսոր Լևոն Վարդանյանին ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը՝ գնահատանքի ու մեծարանքի խոսքեր հնչեցնելով համալսարանի նախկին ղեկավարի հասցեին: Պրոֆեսորին վաստակած հանգստի ճանապարհելիս համալսարանի ռեկտորը շնորհակալություն հայտնեց, մաղթեց երկար տարիների կյանք, առողջություն և հույս հայտնեց, որ նա կշարունակի իր սրտացավ խորհուրդներով մնալ համալսարանի կողքին: Երկարամյա գիտական, մանկավարժական ու ղեկավարի անբասիր աշխատանքի և տնտեսագետ կադրերի պատրաստման գործում մեծ ավանդի համար Կորյուն Աթոյանը Լևոն Վարդանյանին շնորհակալագիր հանձնեց:
Համալսարանում մի քանի տասնամյակը բոլորած պրոֆեսորն իր հերթին գնահատանքի խոսքեր հնչեցրեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի ու նրա գործունեության մասին՝ նշելով. «Շնորհակալ եմ նման վերաբերմունքի համար, նաև ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ այն բոլոր աշխատանքների համար, որ Դուք իրականացնում եք: Այս մի քանի տարում բուհում շատ բան է փոխվել՝ միջավայրը, լսարանները… Այս տարի ես ընտանիքիս հետ հանգստացա Դիլիջանի «Տնտեսագետ» մարզաառողջարանում, այնտեղ ևս զգալի աշխատանքներ էին արվել: Շնորհակալություն, ցտեսություն բոլորիդ»:
Այս արարողությունից հետո ռեկտորատն անդրադարձավ օրակարգային հարցերի քննարկմանը: Դեկանները ներկայացրեցին 2013-2014 ուստարվա երկրորդ կիսամյակի ակադեմիական պարտքերի երկրորդ վերահանձնման արդյունքները, զեկուցեցին նաև 2014-2015 ուսումնական տարվա ուսումնական գործընթացի կազմակերպման մասին՝ նշելով, որ ուսումնական գործընթացը սկսվել և ընթանում է բնականոն հունով, հաճախումները նորմալ են, դասաձախողումներ չկան:
Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ռեկտորատին հայտնեց, որ վաղը համալսարանում հյուրընկալվելու է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ու հանձնարարեց պատշաճ կազմակերպել միջոցառմանն առնչվող խնդիրները: Նա նաև տեղեկացրեց, որ սեպտեմբերի 24-ին նախատեսվում է Բրիտանական բիզնես դպրոցի բացումը, նախատեսվում է նաև այցելություն Արցախի համալսարան, ինչը երկու համալսարանների միջև համագործակցության շրջանակներում է: Կորյուն Աթոյանը նաև հայտնեց, որ Արցախի համալսարանի ուսանողներն այս տարի հրավիրվել են՝ ամառային հանգիստը ՀՊՏՀ մարզաառողջարանում անցկացնելու:
«Կրթության որակի բարձրացումն առաջնահերթություն է»,- շարունակեց ռեկտորը՝ նշելով, որ կրթության որակի բարձրացմանը միտված դեկանների ու պրոռեկտորների առաջարկները կքննարկվեն առաջիկայում՝ առանձին հանդիպման ժամանակ:

Количество просмотров: 813
«Многоуважаемого  Левона  Варданяна  в  вузе  все хорошо  знают,  велик  его  вклад  в  деле  становления  и  развития   университета. Левон Варданян уникальный ученый, но  я  хочу  поговорить  о  его  человеческих качествах. Большая  удача находиться  в  обществе  Левона  Варданяна,  общаться,  работать  с  ним,  знакомиться  с  его  высокими  человеческими  качествами,  он  отличается  ими»,- так  представил на  сегодняшнем  заседании  ректората  ректора  Экономического  университета 1984-1991гг, бывшего  профессора  кафедры  организации  бизнеса (ныне коммерции  и  организации  бизнеса) Левона   Варданяна  ректор  АГЭУ, профессор  Корюн  Атоян,  обращаясь  со  словами  признательности  и  уважения  в  адрес    бывшего  руководителя   университета. Провожая  профессора  на  заслуженный  отдых,  ректор    университета   выразил  благодарность, пожелал  долгих  лет  жизни, здоровья  и  выразил  надежду, что  он  своими  искренними  советами  продолжит  оставаться  рядом  с  университетом. За  большой  вклад  в долголетнюю  научную, педагогическую и  безупречную  работу  руководителя  и  в  дело  подготовки  кадров экономистов Корюн  Атоян    передал  Левону  Варданяну  грамоту-благодарность.
В  университете проработавший  несколько  десятилетий  профессор,  в  свою  очередь,  обратился  со  словами  уважения  к ректору  Корюну  Атояну,  его  деятельности, отмечая: «Благодарен  за  подобное  отношение, и желаю Вам  выразить  признательность  за все   работы, которые  вы  осуществляете.  За  несколько  лет  в  вузе  многое  изменилось:  среда, аудитории… В  этом  году  я  с  семьей  отдыхал  в  Дилижане  в  пансионате  «Тнтесагет», и  там   проделаны  значительные  работы.  Спасибо, до  свидания  всем».
После  этой  церемонии  ректорат  обратился  к  обсуждению  вопросов  повестки  дня. Деканы  представили результаты  пересдачи  вторых академических  ликвидов   второго  семестра  2013-2014 учебного  года, а  также  отчеты об  организации  учебного  процесса   2014-2015 учебного  года, отмечая, что  учебный  процесс  начался  и  протекает   спокойно, посещаемость  нормальная, провалов  уроков нет.
Ректор  Корюн  Атоян  сообщил  ректорату, что  завтра    университет  посетит  министр  обороны  Республики  Армения  Сейран  Оганян  и  поручил  решить  проблемы, касающиеся  мероприятия.  Он  также  сообщил, что 24-го  сентября    открытие  Британской  бизнес-школы, планируется также  посещение  Арцахского  университета,  что  в  рамках  сотрудничества между  двумя   университетами. Корюн  Атоян  также  сообщил, что студенты  Арцахского  университета  в  этом  году  были  приглашены  провести  летний отдых  в  пансионате  АГЭУ.
«Повышение  качества  образования  является  приоритетом»,- продолжил  ректор, отмечая, что  предложения  деканов  и  проректоров,  направленных  на  повышение  качества  образования, будут  обсуждены  в ближайшее  время  во  время  отдельной  встречи.