Ուսանողները յուրացնում են հանրային կապերի վերաբերյալ գիտելիքներ. բաց դաս ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր տեղի ունեցավ «Հանրային կապերի (PR)  դերը կազմակերպություններում» թեմայով բաց դաս, որը  կազմակերպվել էր ուսանողական խորհրդի ուսումնագիտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ: Դասը վարեց «SAGE» խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր, գործադիր տնօրեն Էմմա Սարգսյանը, ով ՀՊՏՀ շրջանավարտ է: Սեմինարը հիմնված էր պրակտիկ գիտելիքների ու նորարարական գաղափարների փոխանակման վրա:
Էմմա Սարգսյանը նախ խոսեց PR-ի (public relations) և գովազդի կապի, ինչպես նաև տարբերությունների մասին. մասնագետը նշեց, որ մարդիկ հիմնականում շփոթում են այս երկու հասկացությունները, սակայն իրականում դրանց միջև  էական տարբերություններ կան, որոնք, որպես կանոն, առանձնացնում են մասնագետները: Ներկայացվեց կազմակերպություններում  հանրային կապերի կարևորությունը, ներքին և արտաքին  PR-ի տարբերությունները, տվյալ կազմակերպությունը ներկայացնելու առանձնահատկություններն ու քայլերը:
Պատկերավոր օրինակների վրա ներկայացվեցին PR  գործիքները, հաղորդակցության մոդելները, տեղեկատվության տարածողների՝ ԶԼՄ-ների հետ կապը (ինչպես կազմել և տարածել մամուլի հաղորդագրությունները, ինչ անել ԶԼՄ-ներին վստահություն ներշնչելու համար և այլն), ընդգծվեց  սոցիալական մեդիայի զգալի ազդեցությունը PR-ում:
Դասն ընթացավ ակտիվ  մթնոլորտում. բանախոսը հարցերի միջոցով ստուգում էր ուսանողների գիտելիքներն ու իր փորձը փոխանցում նրանց:
ՀՊՏՀ ուսումնագիտական հանձնաժողովի նախագահ, կառավարման ֆակուլտետի ուսանողուհի  Անի  Կարապետյանի փոխանցմամբ՝  նման  դասերի կազմակերպումը շարունակական է լինելու:
Նշենք, որ ուսանողների կողմից մեծ հետաքրքրություն էր նկատվում, դասն ունկնդրելու էին եկել ավելի քան 8 տասնյակ ուսանողներ՝ տարբեր ֆակուլտետներից:

Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  прошел  открытый  урок  на  тему  «Роль  общественных  связей  в  организациях (PR)», который  был  организован  по  инициативе  научно-образовательной  комиссии  студенческого  совета.  Урок  провела  основоположница  консалтинговой  компании  «SAGE», исполнительный  директор  Эмма  Саргсян, которая  является    выпускницей  АГЭУ. Семинар  был  основан  на  обмене  практических  знаний  и  инновационных  идей.
Во-первых, Эмма  Саргсян говорила  о  связи  PR (public relations) и  рекламе, а  также  о  различиях: специалист  отметила,  люди  в  основном  путают  эти  два  понятия, однако  в  действительности   между  ними  имеются  существенные  различия, которые, как  закон, выделяют  специалисты. Были  представлены  важность  общественных  связей  в  организациях, внешние  и  внутренние  различия  PR, особенности  представления  данной  организации  и  шаги.
На  наглядных  примерах  были  представлены  инструменты  PR,  модели   коммуникации, связь  со  СМИ (как  составить  и  распространить  пресс-релизы, что  делать  для  внушения  доверия  СМИ  и  др.), было  подчеркнуто  ощутимое  влияние  социальных  медиа  в   PR.
Урок  протекал  в  активной  атмосфере:  докладчик  с  помощью  вопросов  проверял  знания  студентов  и  передавал  им  свой  опыт.
По  сообщению  председателя  научно-образовательной  комиссии  АГЭУ, студентки  факультета  управления    Ани  Карапетян,  организация  подобных  уроков  будет  продолжительной.
Отметим, что  со  стороны  студентов  наблюдался  большой  интерес, на  уроке  присутствовали  более  80  студентов  из   разных  факультетов.