Տոնական մթնոլորտում ՀՊՏՀ ուսանողներին դիմավորեցին նաև ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում
Գիտելիքի օրը տոնական մթնոլորտում դիմավորեցին նաև բուհի ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում: Թեպետ համալսարանի այս ֆակուլտետը աշխարհագրորեն մի քիչ հեռու է գտնվում մայր բուհից, սակայն այն ևս արժանանում է պատշաճ ուշադրության և վերաբերմունքի: ՀՊՏՀ բակում համալսարանի հինգ ֆակուլտետների ուսանողներին շնորհավորելուց հետո այսօր առավորտյան ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը ողջունելու գնաց նաև Քանաքեռ-Զեյթուն համայնքում գտնվող ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի ուսանողներին: Այստեղ առաջին կուրսեցիներին իրենց շնորհավորանքի ու բարեմաղթանքի խոսքերը հղեցին ՀՊՏՀ ռեկտորը, ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, դեկան Մանուկ Մովսիսյանը և  տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ Վարդան Սարգսյանը:
«Հուսով եմ, որ համալսարանին ծանոթանալուց հետո դուք կսիրեք այն և կհամոզվեք, որ ճիշտ ընտրություն եք կատարել: Այստեղ անցնելու են ձեր կյանքի լավագույն տարիները, երբ դուք հնարավորություն կունենաք գիտելիքներ ձեռք բերելու ու նաև ձեր ազատ ու անհոգ կյանքը վայելելու, իհարկե ամեն ինչ պետք է հավասարակշռված անել, որպեսզի մեկը մյուսին չխանգարի»,- համալսարանը, այստեղ իրականացվող ծրագրերը ներկայացնելուց հետո նշեց ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը՝ ՀՊՏՀ ուսանողներին մաղթելով երջանիկ ու լուսավոր ապագա: Գիտելիքի օրվա առիթով համալսարանի ռեկտորի ամբողջական ելույթին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ http://media.asue.am/upload/rektori_yeluitner/Rektor_Septemberi_1_2014.pdf:
Շնորհավորանքի ջերմ խոսքեր հնչեցրեց նաև ՀՊՏՀ ուսումնակազմակերպական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը՝ շնորհավորելով նաև ուսանողների ծնողներին: «Ձեր հաջողությունների մեծ մասն այսօրվանից կախված է ձեզանից, որովհետև բուհը՝ իր բարձրորակ պրոֆեսորադասախոսական կազմով ու պատրաստակամությամբ ամեն ինչ անելու է, որ դուք կայանաք: Մենք բոլորս շահագրգիռ ենք, որ դուք բարձրակարգ մասնագետներ դառնաք: Այսօրվանից մենք մենք ձեռնամուխ կլինենք մեր, իսկ դուք՝ ձեր պարտականությունների բարեխիղճ կատարմանը»,- ասաց պրոռեկտորը:
«Ձեր կյանքի որակն այսօրվանից փոխվում է: Առաջիկա տարիները ձեզ համար ուրիշ են լինելու, այս տարիներն են հարթելու ձեր կյանքի ուղին: Դուք ընդունվել եք հանրապետության թերևս լավագույն բուհերից մեկը, քանի որ այստեղ մենք պատրաստում ենք պրակտիկ մասնագետներ, որոնց պահանջն ունի մեր պետությունը»,- իր խոսքում նշեց տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ Վարդան Սարգսյանը՝ հույս հայտնելով, որ ՀՊՏՀ ուսանողները հենց բուհից սկսած լավ հնարավորություն կունենան կերտելու նաև աշխատանքային կենսագրությունը՝ նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ մեր բուհը սերտ կապեր ունի ամենատարբեր ոլորտների գործատուների հետ:
Դեկան Մանուկ Մովսիսյանը ևս շնորհավորեց ուսանողներին ու նրանց ծնողներին՝ մաղթելով բարի երթ: Իսկ հանդիպման ավարտին դեկանը ուսանողներին առաջնորդեց լսարաններ, որտեղ, ընդունված կարգի համաձայն, ամբիոնների վարիչները կվարեն առաջին դասը:

В праздничной атмосфере встретили студентов АГЭУ и на факультете информатики и статистики
День  Знаний  в  праздничной   атмосфере  встретили  и  на  факультете  информатики  и  статистики  вуза. Хотя этот  факультет  университета  по  географическому  расположению  находится  немного  далеко  от  вуза,  однако  ему  также    уделяется   должное  внимание      и  отношение. Сегодня  утром  во  дворе  АГЭУ  после  поздравления  студентов  пяти  факультетов  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян  поехал  поздравить  студентов  факультета  информатики  и  статистики, находящегося   в  Канакер-Зейтуне. Здесь  со  своими    поздравлениями  и  добрыми  пожеланиями  обратились  к  первокурсникам  ректор  АГЭУ, проректор  по  учебно-организационным  работам  Мирдат  Арутюнян, декан  факультета  Манук  Мовсисян  и  заведующий  кафедрой  экономической  информатики  и  информационных  систем  Вардан  Саргсян.
«Надеюсь, что  после  ознакомления  с  университетом  вы  полюбите  его  и  убедитесь, что  сделали  правильный  выбор. Здесь  пройдут  лучшие  годы  вашей  жизни, когда  вы  будете  иметь  возможность  приобрести  знания  и  насладиться  своей  свободной  и  беззаботной  жизнью, конечно,  все  нужно  делать  уравновешенно, чтобы  одно  другому  не  мешало»,- после  предсталения  университета, осуществляемых  здесь  программ  отметил  ректор  Корюн  Атоян, пожелав  студентам  АГЭУ  счастливого  и  светлого  будущего.  С полным  выступлением  ректора   по  случаю  дня  Знаний  можете  ознакомиться  по  следующей  ссылке:http://media.asue.am/upload/rektori_yeluitner/Rektor_Septemberi_1_2014.pdf.
Поздравительные  теплые  слова  прозвучали также  и  в  речи  проректора  АГЭУ по  учебно-организационным  работам  Мирдата  Арутюняна,   поздравляя  и  родителей  студентов.  «Большая  чась  ваших  успехов    с  сегодняшнего  дня  зависит  от  вас, так  как  вуз  со  своим  высококвалифицированным  профессорско-преподавательским  коллективом  сделает  все, чтоб  вы   утвердились.  Мы  все  заинтересованы, чтоб  вы  стали  высококвалифицированными  специалистами. С  сегодняшнего  дня  мы  готовы  за  наше, а  вы  за  свое    добросовестное  выполнение  обязанностей»,- сказал  проректор.
«С  сегодняшнего  дня  меняется  качество  вашей  жизни. Ближайшие  годы  для  вас  будут  другими, эти  годы  проложат  путь  вашей  жизни. Вы  поступили  в  один  из  лучших  вузов  республики,  так  как  здесь  мы  готовим  практических  специалистов, в  ком  нуждается  наше  государство»,- в  своей  речи  отметил  заведующий  кафедрой экономической   информатики  и  информационных  систем  Вардан  Саргсян, надеясь, что  студенты  АГЭУ,  начиная  именно  с  вуза,  будут  иметь  хорошую  возможность    построить  свою  трудовую  биографию,  имея  в виду  то  обстоятельство, что  наш  вуз  имеет  тесные  связи  с  работодателями  самых  различных  областей.
И  декан  Манук  Мовсисян  поздравил  студентов  и  их  родителей,  пожелав доброго  пути. А  в  конце  встречи  декан  провел  студентов  в  аудитории,  где,  согласно установленному  порядку, заведующие  кафедрами  проведут  первый  урок.