Նոր ուսումնական տարվա առաջին օրը ՀՊՏՀ-ում. գաղափարների իրականացման սկիզբ
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն այսօր իր դռները լայնորեն բացեց  ուսանողների առջև և հավուր պատշաճի դիմավորեց Գիտելիքի տոնն ու ուսումնական տարեսկիզբը: Տնտեսագիտական համալսարան ընդունված շուրջ 1000 առաջին կուրսեցիների համար այն նաև ուսանողական կյանքի առաջին օրն էր: Վաղ առավոտից համալսարանի բակում էին առաջին կուրսեցիները, նրանց ծնողները, դեկանները, ամբիոնների վարիչները, պրոֆեսորադասախոսական կազմը: Հնչում էր տոնական  երաժշտություն, խանդավառ տրամադրություն էր:
«Գաղափարդ դարձրո՛ւ իրականություն». այս վերտառությամբ պաստառով համալսարանը դիմավորեց իր ուսանողներին՝ այդ կոչի մեջ ամփոփելով այն պատրաստակամությունն ու ջանքերը, որ բուհը ներ է դնում յուրաքանչյուր ուսանողի կրթության, կայացման ու գաղափարների իրականացման համար:
ՀՊՏՀ ռեկտոր, տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը համալսարանի հինգ ֆակուլտետների նորընծա ուսանողներին շնորհավորեց, բարի գալուստ մաղթեց: Ռեկտորը նշեց, որ համալսարանն իր ուսանողներին, ինչպես ամեն տարեսկզբի, դիմավորում է նորություններով, նոր ծրագրերով, բարենորոգումներով՝ ի նպաստ ուսանողի և վերջինիս արդյունավետ ուսման, այնուհետև նշեց, որ բուհը, բացի կրթական միջավայրից, առաջարկում է նաև մի շարք այլ ծառայություններ՝ կեցության, հանգստի, սննդի: Կորյուն Աթոյանի ուղերձն ամբողջությամբ կարող եք կարդալ հետևյալ հղումով՝ http://media.asue.am/upload/rektori_yeluitner/Rektor_Septemberi_1_2014.pdf:
Որջույնի խոսք ասաց նաև ՀՊՏՀ ուսանողական խորհրդի նախագահ Սերգեյ Խառատյանը: Նա շնորհավորեց առաջին կուրսեցիներին, մաղթեց ուսման մեջ հաջողություններ ու կոչ արեց լինել նախաձեռնող ու ակտիվ:
Ողջույնի խոսքերից ու շնորհավորանքներից հետո դեկաններն առաջին կուրսեցիներին ուղեկցեցին ֆակուլտետներ: Նրանց համար ներածական դասախոսություններ կարդացին ամբիոնների վարիչները՝ բացահայտելով ամեն մասնագիտության կարևորությունը, գրավչությունը, հեռանկարները: Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետում 1-ին կուրսեցիներին շնորհավորեց դեկան Աշոտ Մաթևոսյանը. «Սիրելի ուսանողներ, թո'ղ բարի լինի ձեր մուտքը Տնտեսագիտական համալսարան. համոզված եղեք, որ ընտրել եք լավագույն մասնագիտություններից մեկը: Ձեզ հուզող բոլոր հարցերը միշտ կարող եք անկաշկանդ ուղղել թե' դեկանին, թե' փոխդեկանին. շնորհավորում եմ Գիտելիքի օրվա առթիվ»:
Սեպտեմբերմեկյան առաջին տպավորությունները  ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ կիսեց ֆինանսական ֆակուլտետի ֆինանսներ մասնագիտության առաջին կուրսի ուսանող Սիրանուշ Կարապետյանը. «Տպավորություններս հիանալի են, հուզմունքն ու ուրախությունը մեծ է: Անչափ ուրախ և հպարտ եմ, որ այսօրվանից սովորելու եմ իմ երազած համալսարանում՝ հարմարավետ և գեղեցիկ միջավայրում: Երկար եմ սպասել այս օրվան, երբ արդեն զգում եմ ուսանող լինելու բերկրանքը»:
Այսօր առավոտյան ֆակուլտետների միջացքներում դասատախտակների մոտ խմբված էին ծնողներ, որոնք ժպիտով ու հպարտության զգացումով ծանոթանում և գրի էին առնում դասացուցակները: ՏԿ  և ՄՏՀ ֆակուլտետի 1-ին կուրսի ուսանողուհի Անահիտ Վարդանյանի մայրը՝ Լիանա Մաթևոսյանը մեզ ասաց, որ հպարտ է այսօր ՀՊՏՀ-ում գտնվելու, դստերը համալսարան ուղեկցելու համար: «Շատ ուրախ եմ, որ դուստրս այսօրվանից համալսարանական կրթություն է ստանալու   ՀՊՏՀ լավագույն ֆակուլտետներից մեկում, որն ունի երկար տարիների պատմություն և տվել է փայլուն շրջանավարտներ: Օգտագործելով պատեհ առիթը՝ շնորհավորում եմ  բոլոր ուսանողներին, հատկապես  1-ին կուրսեցիներին, նրանց ծնողներին, մաղթում եմ հաջող ուսումնառություն»:
Այսօր 1-ին կուրսեցիներին բաժանվեցին համալսարանի պաշտոնական «Տնտեսագետ» ամսագրի համարներ:
Հավելենք նաև, որ Տնտեսագիտական համալսարանը նոր ուսումնական տարին սկսեց նոր մթնոլորտում. ուշագրավ լուծումներով վերանորոգված 3 ֆոեներով, կրթօջախի բարեկարգմանն ուղղված մի շարք ծրագրեր բարեհաջող ավարտած, ինչին մանրամասն կանդրադառնանք առաջիկայում:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը նույնպես շնորհավորում է Գիտելիքի տոնը, ուսումնական տարեսկիզբն ու առաջինցիների նորամուտը: Մաղթում ենք իմաստավորված ու հագեցած ուսումնառության տարիներ, ուսանողական լիաբուռն կյանք:

Сегодня  Армянский  государственный  экономический  университет  широко  свои  двери  раскрыл  перед  студентами  и  должным образом  встретил  день Знаний  и  начало  учебного  года.  Для  около  1000  первокурсников, поступивших  в   Экономический  университет, это  был  первый  день  студенческой  жизни. С  раннего  утра  во  дворе  университета  были  первокурсники, их  родители, деканы, заведующие  кафедрами, профессорско-преподавательский  коллектив. Звучала  праздничная  музыка,  было  восторженное  настроение.
«Преврати  свою  идею в реальность»: с  плакатом  с  этими  словами  встретил  университет  своих  студентов, в  этом  призыве  обобщая  ту  готовность  и  усилия, которые  вуз  вкладывает  в  образование  каждого студента, для осуществления  становления  и  идей.
Ректор  АГЭУ, доктор  экономических  наук, профессор  Корюн  Атоян  поздравил  новых  студентов, пожелал  добро  пожаловать.  ректор  отметил, что  университет  своих  студентов,  как  и  ежегодно, встречает  новостями, новыми  программами, благоустройствами  во  благо  студента  и  его  эффективного  обучения, затем  отметил, что   вуз,  кроме  образовательной  среды  предлагает  много  других  услуг: жилья, отдыха, питания. Обращение  Корюна  Атояна  полностью  можете  прочитать  по  следующей  ссылке: http://media.asue.am/upload/rektori_yeluitner/Rektor_Septemberi_1_2014.pdf.
Приветственное  слово  сказал  и  председатель  студенческого  совета  АГЭУ  Сергей  Харатян. Он  поздравил  первокурсников,  пожелал  успехов  в  учебе  и  призвал их  быть  инициативными  и  активными.
После  приветствий  и  поздравлений  деканы  провели  первокурсников  в  факультеты. Для  них  вводные  лекции  прочитали  заведующие  кафедрами,  выявляя  важность  каждой  специальности,  привлекательность, перспективы. На  факультете  бухгалтерского  учета  и  аудита  первокурсников  поздравил  декан  Ашот  Матевосян: «Дорогие  студенты, пусть  будет  добрым  ваш  приход  в  Экономический  университет. Будьте  уверены, что  выбрали одну  из   лучших  специальностей. Можете  всегда  обращаться  с  волнующими  вас    вопросами  и  к  декану, и  к  заместителю  декана. Поздравляю  с  днем  Знаний».
С  первосентябрьскими  первыми  впечатлениями  поделилась  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  первокурсница  по  специальности  финансы  финанового  факультета  Сирануш  Карапетян: «Впечатления  прекрасные,  волнение  и  радость  велики.  Безмерна  рада  и  горда, что  с  сегодняшнего  дня  буду  учиться  в  университете, в  котором  я  мечтала: в  комфортной  и  красивой  среде. Долго  ждала  этого  дня, когда  почувствую  радость уже  будучи  студентом».
Сегодня  с  утра  в  коридорах  факультетов   у  расписаний  собрались  родители,  которые  с  улыбкой  и  чувством  гордости  знакомились  и  записывали    расписания  уроков:  мать  первокурсницы  Анаит  Варданян факультета РЭ и  МЭО  Лиана  Матевосян  нам  сказала, что гордится  тем, что  сегодня  находится  в  АГЭУ  и  за  то, что    дочку  проводила  в  университет. «Очень  рада, что  дочка  с  сегодняшнего  дня  будет  обучаться  в  одном из  лучших  факультетов  АГЭУ,  который  имеет  многолетнюю  историю  и  выпускал  блестящих  выпускников. Воспользовавшись  случаем, поздравляю  всех  студентов, особенно  первокурсников, их  родителей, желаю  успешного  обучения».
Сегодня  первокурсникам  раздали  номера  официального  журнала  университета  «Тнтесагет».
Добавим  также, что  Экономический  университет  новый  учебный  год  начал  в  новой  обстановке: с  3  отремонтированными  с  красивыми  решениями фойе, успешно  завершая  несколько  программ,  направленных  на  благоустройство  вуза, к  чему  подробно  обратимся  в  ближайшее  время.
Отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  также  поздравляет  с  днем    Знаний, началом    учебного  года  и  приходом  первенцев. Желаем содержательных  и  насыщенных  учебных  лет,  активной  студенческой  жизни.