Հունիսի 16-17-ին Մխիթար Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանում  տեղի է ունեցել «Հետբուհական կրթության խթանման գործիքները» թեմայով սեմինար, որը հերթականն էր ԵՄ Տեմպուս ծրագրի «Զալցբուրգի սկզբունքների հիման վրա կրթական 3-րդ մակարդակի կառուցվածքային զարգացում» (VERITAS) նախագծի շրջանակներում:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն այս սեմինարին ներկայացնում էին գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ  Վարդանյանը, ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր  Պարույր Քալանթարյանը, Տեմպուսի «Արարատ» ծրագրի համակարգող, ՀՊՏՀ որակի ապահովման բաժնի պետ Ներսես Գևորգյանը և նույն բաժնի գլխավոր մասնագետ Աննա  Փախլյանը:
Հունիսի 16-ին՝ սեմինարի առաջին օրը, ելույթներով հանդես են եկել ԵՊԲՀ-ի ներկայացուցիչ, ծրագրի համակրգող Մարինե Բալասանյանը, Ավստրիայի ներկայացուցիչ Դինո Մույկիչը, ՀՀ ԲՈՀ-ի նախագահի տեղակալ Ատոմ Մխիթարյանը: Վերջինս իր ելույթում ներկայացրել է գիտական աստիճանաշնորհման կանոնակարգում փոփոխությունների նախագիծը:
Հանդես են եկել նաև ԵՄ գործընկեր համալսարանների՝ Գերմանիայի Հեյդելբերգի համալսարանի, Շվեդիայի Տեխնոլոգիաների թագավորական ինստիտուտի, Իսպանիայի Ջիրոնայի համալսարանի և Մեծ Բրիտանիայի Բաթ Սպա համալսարանի ներկայացուցիչները՝ ներկայացնելով հետբուհական կրթության միջազգայնացման, աշխատաշուկայի հետ կապի և միջհամալսարանական համագործակցության իրենց բուհերի փորձը:
Հունիսի 17-ին  ծրագրի շրջանակներում հետագա գործողությունների վերաբերյալ զեկուցել է ծրագրի ղեկավար խմբի անդամ Սուսաննա Կարախանյանը:
Նույն օրը զեկուցումներով հանդես են եկել հայաստանյան գործընկեր համալսարանները: ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ  Վարդանյանն անդրադարձել է համալսարան-աշխատաշուկա համագործակցությանը:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում պրոֆեսորը նշեց. «Իմ զեկուցման մեջ կարևորել եմ այն, որ նախքան բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանի միջազգայնացումը, ինչպես նաև միջհամալսարանական համագործակցությունը, պահանջվում է բարձրացնել այդ աստիճանի որակը, մրցունակությունը, որը հնարավոր է բարձրագույն ուսումնական հաստատություն-կառավարություն-աշխատաշուկա սիներգետիկ հարաբերությունների զարգացմամբ՝ նշելով, որ դա կարող է նպաստել գիտելիքահենք տնտեսության և հասարակության ձևավորմանը»:
Պրոֆեսորն արծարծել է ՀՀ Կառավարության՝ այդ ուղղությամբ ձեռնարկած քայլերը, մեր համալսարանում բարձր որակավորմամբ կադրեր թողարկելու հիմնախնդիրը, կատարվող աշխատանքները՝ մասնավորապես նշելով, որ այսօր պահանջվում են ստեղծարար հմտություններով օժտված աշխատողներ, ինչպիսիք կարող են հանդես գալ ասպիրանտուրան հաջողությամբ ավարտած անձինք: Գագիկ Վարդանյանը նշել է, որ ՀՊՏՀ բարձրագույն կրթության երրորդ աստիճանի շրջանավարտները պաշտոնական առաջխաղացման խնդիր չունեն, պահանջված են աշխատանքի շուկայում, ներգրավված են համալսարանի ներքին ֆինանսավորմամբ գիտական աշխատանքերում, կարող են փորձառություն անցնել «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնում, հետևաբար այս պահին չկան մտահոգություններ, այնուհանդերձ, պրոռեկտորի եզրակացությունն այն է, որ պետք է գտնել նոր ուղիներ և բացահայտել, թե ինչի կարիք կունենա շուկան ապագայում:
Սեմինարի ավարտին տեղի է ունեցել ծրագրի կայքի (www.tempusveritas.am) և նոր ամսագրի շնորհանդեսը, որը լույս կընծայվի 6-ամսյա պարբերականությամբ:
Հ.Գ. 2014-2016 թթ. VERITAS ծրագրի համակարգողը ԵՊԲՀ-ն է, նպատակն է բարելավել հետբուհական կրթությունը՝ Հայաստանի բարձրագույն կրթական համակարգում եվրոպական որակավորումների շրջանակի և Զալցբուրգյան սկզբունքների հետ համապատասխանեցմամբ: Ծրագրում ներգրավված են Հայաստանի 20 բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ և կրթական կառույցներ, եվրոպական առաջատար բուհեր ու կրթական կազմակերպություններ:

16-17 июня в Ереванском государственном медицинском университете имени Мхитара Гераци состоялся семинар на тему «Стимулирующие инструменты послевузовского образования», который являлся очередным в рамках проекта «Структурное развитие 3-го образовательного уровня на основе Зальцбургских принципов» (VERITAS) программы Темпус ЕС.
На этом семинаре Армянский государственный экономический университет представляли проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян, проректор по учебно-методическим работам Паруйр Калантарян, координатор программы Темпуса «Арарат», начальник отдела обеспечения качеством АГЭУ Нерсес Геворгян и главный специалист того же отдела Анна Пахлян.
16-го июня, в первый день семинара, с докладами выступили представительница ЕГМУ, координатор программы Марине Баласанян, представитель Австрии Дино Муйкич, заместитель председателя ВАК РА Атом Мхитарян. Атом Мхитарян в своем выступлении представил проект изменений в положении о присвоении ученых степеней.
Выступили также представители университетов-партнеров ЕС: Немецкого Гейдельбергского университета, Шведского королевского технологического института, Испанского Джиронского университета и Бат Спа университета Великобритании, представляя опыт своих вузов в интернационализации послевузовского образования, в связи с рынком труда и межуниверситетском сотрудничестве.
17-го июня в рамках программы о дальнейших действиях с докладом выступила член руководящей группы программы Сусанна Караханян.
В тот же день с докладами выступили армянские партнеры-университеты. Проректор по научным вопросам и внешним связям АГЭУ, профессор Гагик Варданян обратился к сотрудничеству университет-рынок труда.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью профессор отметил: «В моем докладе особо выделяю то, что до интернационализации третьей степени высшего образования, а также до межуниверситетского сотрудничества, требуется повысить качество этого уровня, конкурентоспособность, которое возможно развитием синергетических отношений высшее учебное заведение-правительство-рынок труда, отмечая, что это может способствовать формированию научной экономики и общественности».
Профессор представил предпринятые шаги Правительства РА в этом направлении, проблемы выпуска высоко квалифицированных кадров в нашем университете, выполняемые работы, в частности, отмечая, что сегодня требуются работники, наделенные творческими навыками, какими могут выступить лица, успешно окончившие аспирантуру. Гагик Варданян отметил, что у выпускников третьей степени высшего образования АГЭУ нет проблем с официальным продвижением, востребованы на рынке труда, вовлечены в научные работы внутреннего финансирования университетом, могут пройти практику в исследовательском центре «Амберд», следовательно, в этот момент нет проблем, тем не менее, проректор пришел к выводу, что нужно найти новые пути и выявить, в чем будет нуждаться рынок в будущем.
В конце семинара состоялась презентация сайта программы (www.tempusveritas.am) и нового журнала, который выйдет в свет 6- месячным интервалом(в 6 месяцев раз).
P.S. Координатор программы VERITAS 2014-2016 гг. ЕГЛУ, цель: улучшить послевузовское образование соответствованием границ европейской квалификации в системе высшего образования Армении с Зальцбургскими принципами. В программу вовлечены 20 высших учебных заведений и учебных структур Армении, европейские ведущие вузы и учебные организации.