Դիտումների քանակ՝ 792
Հունիսի 16-17-ը  Հայաստանի ֆրանսիական համալսարան հիմնադրամում  տեղի է ունեցել  Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի (ՀՈւԱԱ)  Ընդհանուր  ժողովի 9-րդ լիագումար նիստը, որի շրջանակներում քննարկվել են բարձրագույն կրթության  ոլորտին առնչվող մի շարք հարցեր:
Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց  ՀՈւԱԱ  փոխնախագահ Սարգիս Ասատրյանցը՝ միջոցառման բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են եղել բուհերի ներկայացուցիչներ, ուսանողական ինքնակառավարման մարմինների ղեկավարներ, ՀՈւԱԱ նախկին անդամներ, հատուկ հրավիրված՝ ուսանողական շարժունության կայացման ակունքներում կանգնած անհատներ: Փոխնախագահի խոսքով՝  լիագումար նիստին ակտիվ մասնակցություն են ունեցել Տնտեսագիտական համալսարանի տասնյակ ուսանողներ, նրանցից շատերը հանդես են եկել զեկուցումներով:  Մասնավորապես, ՀՊՏՀ ասպիրանտ Գագիկ Սիմոնյանը հանդես է եկել բուհերում մասնագիտական գրականության ներկա վիճակին վերաբերող զեկույցով, ուսանողուհիներ  Արուս Հարությունյանը  և Արմինե  Յարալովան համապատասխանաբար ուսանողական փորձագիտական խմբերի աշխատանքին ու գործունեության հայեցակարգի վերաբերյալ և «Բոլոնիայի գործընթացը՝  հայ ուսանողների աչքերով » զեկուցումներով:
Լիագումար նիստն ամփոփվել է Տեմպուսի ծրագրերին  նվիրված  սեմինարով, որոնցից մեկը «Արարատն» է: ««Արարատ» ծրագիր. նպատակների քննարկում, վստահության ձևավորում» թեմայով զեկույցով հանդես է եկել «Մասնագիտական կրթության որակի ապահովման ազգային կենտրոն» հիմնադրամի (ՈԱԱԿ) տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանը:
Սեմինարի շրջանակներում քննարկվել է շուկայում առկա հակասության պատճառը: Թոփչյանը նշել է՝ ծրագրի նպատակներից  է, որ բուհերը հաշվի առնեն  իրենց մատուցած կրթական ծրագրի պահանջարկված լինելը: ՈԱԱԿ-ը ևս հաշվի է առնում այդ գործոնը ծրագրային հավատարմագրում իրականացնելիս:
Նշենք, որ «Արարատը» եռամյա ծրագիր է (մեկնարկել է 2012թ. դեկտեմբերին), որի նպատակն է ապահովել բարձրագույն կրթության համապատասխանելիությունը փոփոխվող աշխատաշուկայի պահանջներին` Հայաստանում համալսարան-գործատու համագործակցության ցանցի հաստատման և գործարկման միջոցով: Ծրագրի համակարգողը Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանն է:
Սարգիս Ասատրյանցի հավաստմամբ՝ Հայաստանի ուսանողական ազգային ասոցիացիայի գործունեության հիմքում միասնական ուսանողական տարածք ձևավորելն է, ուսանողի կարծիքը, ձայնը լսելի դարձնելն ու նրանց շահերի պաշտպանությունը:
«Ուրախալի է տեսնել, որ այսօրվա ուսանողը կարողանում է ներկայացնել իր դիտարկումները, առաջարկություններն ու նկատողությունները, որոնք միտված են մասնագիտական կրթության որակի բարձրացմանը»,-նշեց փոխնախագահը:

16-17  июня  в  Фонде  Армянский  Французский  университет    состоялось  9-ое  пленарное  заседание    Общего  созыва  Армянской  студенческой национальной  ассоциации  (АСНА) , в  рамках  которого  обсуждены     некоторые  вопросы, касающиеся  высшего  образования.
Как  отметил  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  заместитель  председателя  АСНА  Саргис Асатрянц,  на  торжественной  церемонии  открытия  мероприятия  присутствовали  представители  вузов, руководители  студенческих  самоуправленческих  органов,  в  прошлом  члены  АСНА,  специально  приглашенные  лица,  стоящие  у  истоков  становления  студенческого  движения. По  словам  зампредседателя,  на  пленарном  заседании  активное  участие  имели  десятки  студентов   Экономического  университета, многие  из  них  выступили  с  докладами.  В  частности,  аспирант  АГЭУ  Гагик  Манукян  выступил   с  докладом  о  настоящем  положении  профессиональной  литературы  в  вузах, студентки   Арус  Арутюнян  и  Армине  Яралова   выступили с  докладами   о  работах  студенческих  экспертных  групп  и  концепции  деятельности  «Болонский  процесс  глазами  армянских  студентов».
Пленарное  заседание  обобщено  семинаром, посвященным  программам  Темпуса, одна  из  которых   «Арарат».  С  докладом  на  тему  «Программа  «Арарат»: обсуждение  целей, формирование  доверия» выступил директор  фонда  «Национального  центра  обеспечения  качеством  профессионального  образования» (НЦОК) Рубен  Топчян.
В  рамках  семинара  обсуждена  причина  существующего   противоречия  на  рынке.  Топчян  отметил,  одна  из  целей  программы  та,  чтоб   вузы  учли  востребованность  образовательной  программы,  представленный  ими.  НЦОК также  учитывает  этот  фактор  при   осуществлении  программной  аккредитации.
Отметим, что  пртограмма  «Арарат» трехлетняя. (началась в  декабре   2012г.), цель  которой   обеспечить  соответствование  высшего  образования  изменяющимся  требованиям  рабочего  рынка  с  помощью  создания  и  функционирования  сети  сотрудничества  университет-работодатель  в  Армении.  Координатор  программы  Армянский  государственный  экономический  университет.
По  утверждению  Саргиса  Асатрянца,  в  основе  деятельности   Армянской  студенческой  национальной  ассоциации   формирование  единой  студенческой  площади, сделать слышимым  мнение, голос  студента  и  защита  их  интересов.
«Радостно  увидеть, что  сегодняшний  студент  может  представить  свои  наблюдения,  предложения  и  замечания, которые  направлены  на   повышение  качества  профессионального  образования»,-отметил  зампредседателя.