«Առողջության ակումբ»՝ համալսարանի աշխատակիցների համար
Սույն թվականի ապրիլի սկզբին ՀՊՏՀ-ում ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի կողմից բացվել է «Առողջության ակումբ», որը նախատեսված է բուհի աշխատակիցների համար: Ինչպես նշում է ակումբի հիմնադիր, նշված ամբիոնի վարիչի ժ/պ Սիմոն Հակոբյանը, բացման օրվանից  սկսած՝  ակումբը մեկ հիմնական նպատակ ունի՝ հնարավորություն ընձեռել ՀՊՏՀ աշխատակիցներին մարզվելու և այդպիսով ավելի բարելավելու առողջությունը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի զրույցում Սիմոն Հակոբյանը ներկայացրեց ակումբի բացման նպատակը. «Ակումբն արդեն ունի իր մշտական այցելուները, և նրանցից շատերը հասել են դրական արդյունքի: Մարզումներն օգնում են շտկելու կամ կանխարգելելու ավելորդ քաշի, ողնաշարային, սրտանոթային և այլ խնդիրներ: Կարևոր է, որ մասնակիցներն իրենց պարգևում են, այսպես ասած, «մկանային ուրախություն»: Յուրաքանչյուրին ցուցաբերում ենք անհատական մոտեցում, անհրաժեշտության դեպքում տրամադրվում է հատուկ սննդակարգ և վարժությունների համալիր՝ տանը կատարելու համար: Էական նշանակություն ունի մեր աշխատակիցների առողջության բարելավմանն ուղղված գիտական մոտեցումը: Մարզումների համար տրամադրվում են ժամանակակից մարզասարքերով հագեցած դահլիճներ»:
Օրերս ընդմիջման ժամին մենք ներկա գտնվեցինք մարզումներին և մեծ զարմանքով հայտնաբերեցինք, որ մարզասրահներում տիրում է խանդավառության ու ոգևորության մի աննկարագրելի մթնոլորտ: Հաջորդ իսկ պահին մեր աշխատակցուհիների մեկնաբանությունները լրացրին մեր ստացած առաջին տպավորությունը:
«Մեզ ընձեռված է մի հրաշալի հնարավորություն՝ մարզվելու ու հոգալու մեր առողջության մասին: Շաբաթը երկու անգամյա մարզումները պարգևում են մեզ բարձր տրամադրություն, կենսական նոր լիցքեր, լավատեսություն»,- մեզ հետ զրույցում ասաց ՀՊՏՀ գրադարանի գրապահոցի բաժնի վարիչ Աննա Տեր-Մովսիսյանը՝ ավելացնելով, որ Սիմոն Հակոբյանի շնորհիվ ջերմության ու համախոհության մի նոր մարզական ընկերախումբ են ձեռք բերել: Մեր զրույցի պահին շտապելով մարզասրահ մտավ տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի դոցենտ Լիաննա Հակոբյանը: Մինչ բժշկուհի Նելլի Թովմասյանը կստուգեր նրա ինքնազգացողությունը, Լիաննան հայտնեց, որ աշխատանքային օրվա այս փոքրիկ մարզական ընդմիջումը իրենց մեծ եռանդ ու աշխատասիրություն է նվիրում՝ օրեցօր շոշափելի դարձնելով մարզումների դրական ազդեցությունը ինքնազգացողության ու տրամադրության վրա:
Սիմոն Հակոբյանի հավաստմամբ՝ ակումբի դռները բաց են բոլոր աշխատակիցների համար. անդամագրվել ցանկացողները կարող են դիմել ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոն: Սպորտն ու ֆիզիկական վարժությունները առողջության գլխավոր գրավականներից են: Այս առաքելությամբ է գործում «Առողջության ակումբը»:

«Оздоровительный клуб» для сотрудников университета
В  начале  апреля  сего  года  в  АГЭУ  кафедрa   физвоспитания,  ЧС  и  ГО    открыла  «Оздоровительный  клуб», который  предусмотрен  для  сотрудников  вуза.  Как  отмечает  основатель  клуба, временно  и/о  заведующего  кафедрой  Симон  Акопян, начиная  со  дня  открытия  у  клуба  одна  основная  цель:    предоставить  возможность  сотрудникам   АГЭУ  тренироваться  и  таким  образом  улучшить  состояние  здоровья.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Симон  Акопян  представил  цель  открытия  клуба: «Клуб  имеет  уже  своих  постоянных  посетителей,  и  многие  из  них  достигли  положительного  результата. Тренировки  помогают  исправить  или  предотвратить  проблемы  с  лишним  весом, позвоночником, сердечно-сосудистые  и  др.  проблемы. Важно, что  участники  преподносят   себе,  так  сказать, «мышечную  радость». Каждому  оказываем  индивидуальный  подход, в  случае  необходимости  предоставляется  специальная  диета  и  комплекс  упражнений  для  выполнения  дома.  Существенное  значение  имеет  научный  подход,  направленный  на    улучшение  здоровья  наших  сотрудников.  Для  тренировок  предоставляются  залы, насыщенные  современным  спортивным оборудованием».
Недавно  во  время  перерыва  мы  присутствовали  на  тренировках  и  с  большим  удивлением  выявили, что  в  спортивных  залах  царит   неописуемая  атмосфера  воодушевления  и  энтузиазма. В  следующую  минуту  комментарии  наших  сотрудников  добавили  полученное  нами  первое  впечатление.
«Нам  предоставлена  великолепная  возможность,  чтоб  тренироваться  и  позаботиться  о  своем  здоровье.  Еженедельно  двухкратные  тренировки  наделяют  нас  высоким  настроениением, новой  жизненной  энергией, оптимизмом»,- в  беседе  с  нами  сказала  заведующая  отделом   книгохранилища  библиотеки  АГЭУ  Анна  Тер-Мовсисян,  добавляя, что  благодаря  Симону  Акопяну  обрели  по  теплоте  и   единогласию  новую спортивную  группу  друзей. Во  время  нашей  беседы  спеша  вошла  в  спортзал  доцент  кафедры  теория  экономики  Лианна Акопян. Пока  врач  Нелли  Товмасян  проверяла   ее самочувствие, Лианна  сообщила, что  этот  маленький  спортивный  перерыв  рабочего  дня  их  заряжает   большой  энергией  и  трудолюбием, изо  дня  в  день  делая  ощутимым   положительное  влияние  тренировок  на  самочувствие  и  настроение.
По  утверждению  Симона  Акопяна, двери  клуба  открыты  для  всех  сотрудников: желающие  могут  зарегистрироваться,  обратившись    на  кафедру   физвоспитания, ЧП  и  ГО. Спорт  и  физические  упражнения   --  главный  залог  здоровья. Это  является  и  миссией  «Оздоровительного  клуба».