ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում հյուրընկալվել են Հյուսիսային (Արկտիկական) դաշնային համալսարանի ներկայացուցիչները
ՀՀ Վայոց Ձորի և ՌԴ Արխանգելսկի մարզերի միջև  բազմակողմ համագործակցության շրջանակներում  հունիսի 6-ին ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղում հյուրընկալվել են Միխայիլ  Լոմոնոսովի անվան  Հյուսիսային (Արկտիկական) դաշնային համալսարանի պատվիրակները, ինչպես նաև «Ռուսհամագործակցության» հայաստանյան ներկայացուցիչները :
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանը տեղեկացրեց, որ հանդիպման շրջանակներում տեղի է ունեցել ճանաչողական սեմինար, որին մասնակցել են բակալավրիատի և մագիստրատուրայի տասնյակ ուսանողներ, պրոֆեսորադասախոսական կազմը:
«Հանդիպման ընթացքում երկու համալսարանները ներկայացրել իրենց կրթական ծրագրերը, դասախոսների գիտահետազոտական գործունեությունը և այլն: Քննարկվել և ուրվագծվել  են համագործակցության հեռանկարները: Նախատեսվում է համագործակցության ամրապնդում, որի շրջանակներում ենթադրվում է մի շարք կրթական, փոխանակության  ծրագրերի իրականացում»,-ասաց տնօրենը:
Սոս Խաչիկյանը կարևորեց Հյուսիսային (Արկտիկական) դաշնային համալսարանի հետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ  այն Ռուսաստանի խոշորագույն բուհերից է, Ռուսաստանի Դաշնության  ինը համալսարաններից մեկը,  որն ունի բուհերի համար հատուկ՝ դաշնային կարգավիճակ:

Ехегнадзорский филиал АГЭУ посетили представители Северного (Арктического) федерального университета
6-го  июня в  рамках  многостороннего  сотрудничества  между  областями   Вайоц  Дзора  РА  и  Архангельской  РФ   Ехегнадзорский  филиал  АГЭУ  посетили делегаты   Северного  (Арктического) федерального  университета  имени  Михаила  Ломоносова, а  также  представители  армянского  «Россотрудничества».
Директор  филиала  Сос  Хачикян  сообщил  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ,   что  в  рамках  встречи  состоялся  познавательный  семинар, в  котором  участвовали   много  студентов  бакалавриата  и  магистратуры, профессорско-преподавательский  коллектив.
«Во  время  встречи  оба  университета  представили  свои  образовательные  программы, научно-исследовательскую  деятельность  преподавателей  и  др. Были  обсуждены  и   сделаны  наброски  перспектив  сотрудничества.  Планируется  укрепление  сотрудничества, в  рамках  которого  намечается   осуществление  образовательных  программ  и  программ обмена»,-сказал  директор.
Сос  Хачикян  подчеркнул  значимость  сотрудничества  с  Северным  (Арктическим)  федеральным  университетом,  подчеркивая,  что  он  один  из  крупнейших  вузов  России, один  из  девяти  вузов  Российской  Федерации,  который  имеет  для  вузов  специальный, федеральный  статус.