ՀՊՏՀ-ում սովորող օտարերկրացի ուսանողներն այցելել են Կենտրոնական բանկ
Հնդկաստանից և Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունից ՀՊՏՀ-ում ուսումնառող բակալավրիատի և մագիստրատուրայի մի շարք ուսանողներ «Մակրոտնտեսագիտության հիմունքներ» դասընթացի շրջանակներում տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Աղավնի Հակոբյանի և ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի պետ Վարդ Ղուկասյանի հետ այսօր այցելեցին Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկ, որտեղ հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի գործունեության առաջնահերթություններին, Հայաստանի Հանրապետության ազգային արժույթի թողարկման և շրջանառության առանձնահատկություններին, բանկային համակարգի կարգավորման հիմնախնդիրներին:
ՀՀ կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության վարչության Մակրոտնտեսական կանխատեսումների բաժնի պետ Շահանե Հարությունյանը ուսանողներին ներկայացրեց ՀՀ կենտրոնական բանկի դրամավարկային քաղաքականության արդի գերակայությունները, գնաճի թիրախավորման մեթոդաբանությունը, դրամավարկային քաղաքականության կապը մակրոտնտեսական քաղաքականության մյուս ուղղությունների հետ և պատասխանեց ուսանողներին հուզող հարցերին:
Հանդիպման ավարտին ուսանողներին հանձնվեցին հուշանվերներ, ինչպես նաև ՀՀ բանկային համակարգի, կենտրոնական բանկի, ֆինանսական հաշտարարի, ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի մասին ուսուցողական նյութեր:

Иностранные студенты, обучающиеся в АГЭУ, посетили Центральный банк
Сегодня  обучающиеся  в  бакалавриате  и  магистратуре  АГЭУ  студенты из  Индии  и  Сирийской  Арабской  Республики  в  рамках  курса  «Основы  макроэкономики»  посетили  с  кандидатом  экономических  наук, доцентом  Агавни  Акопян  и  начальником  отдела  внешних  связей  АГЭУ   Вардом  Гукасяном  Центральный  банк  Армянской  Республики, где  имели  возможность  ознакомиться  с  приоритетами  деятельности  Центрального  банка  Армянской  Республики,  особенностями  выпуска  и  обращения  национальной  валюты  Республики  Армения,  основными  проблемами  регулирования  банковской  системы.
Начальник  отдела  Макроэкономических  прогнозов  департамента  кредитноденежной  политики  Центрального  банка  РА  Шагане  Арутюнян  представила  студентам  современные  приоритеты кредитноденежной  политики  Центрального  банка  РА,  методологию  целевых  показателей  инфляции, связь кредитноденежной  политики с  другими  направлениями  макроэкономической  политики  и  ответила  на  волнующие  студентов  вопросы.
В  конце  встречи  студентам  передали  сувениры, а  также  учебные  материалы  о  банковской  системе  РА, центральном  банке, финансовом  посреднике, фонде, гарантирующем компенсацию  вкладов.