Օլիմպիադա հայոց լեզվից. կարևորվում է մասնագիտական հայերենի իմացությունը
ՀՊՏՀ հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի նախաձեռնությամբ արդեն երկրորդ տարին անցկացվեց հայոց լեզվի օլիմպիադա: Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետում այսօր օլիմպիադային մասնակցում էին առաջին կուրսեցիներ համալսարանի տարբեր ֆակուլտետներից: Առաջադրանքները կատարելու համար նրանց տրվել էր 90 րոպե, բաժանվել էին թեստեր, որոնք ընդգրկում էին հարցեր և՛ հայոց լեզվից, և՛ հայ գրականությունից:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Մարի Զաքարյանը նշեց, որ թեստերը կազմվել են լայն ընդգրկմամբ՝ իմացական աստիճանը ստուգող հարցերի կողքին կան տրամաբանական հարցեր, ազատ թեմայով շարադրություն, առանձին հարցերով, մասնավորապես՝ տնտեսագիտական գիտաբառերով, դարձվածքներով ու շրջասույթներով ստուգվում է ապագա տնտեսագետների մասնագիտական հայերենի իմացությունը:
«Թեստերը գնահատվելու են 40 միավորի սանդղակով, բարձր միավորներ վաստակած ուսանողները խրախուսվելու են, նրանք կազատվեն ստուգարքից, իսկ միավորը կգումարվի դասախոսի գնահատականին»,-ասաց պրոֆեսորը:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ մայիսի 22-ին անցկացվել էր ռուսաց լեզվի օլիմպիադա: Արդյունքները հայտնի կդառնան գալիք շաբաթվա առաջին օրերին:

Количество просмотров: 983
Уже  третий  год  по  инициативе  кафедры  армянского  и  русского  языков  АГЭУ  проводится  олимпиада  по  армянскому  языку.   Сегодня  на  олимпиаде  в  факультете  маркетинга  и  организации  бизнеса  участвуют  первокурсники  университета  разных  факультетов. Для  выполнения  заданий им  было  предоставлено 90 минут, раздали  тесты, в  которых  были  вопросы  и  по  армянскому  языку, и  по  армянской  литературе.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  заведующая  кафедрой, профессор  Мари  Закарян  отметила, что  тесты  составлены   с  широким  охватом:  рядом  с  вопросами,  проверяющими  познавательную  степень  есть  и   логические  вопросы, сочинение на  свободную  тему, отдельными  вопросами,  в  частности, экономическими  научными  терминами, выражениями  и  оборотами  проверяется  знание  профессионального  армянского  языка  будущих  экономистов.
«Тесты  будут  оцениваться  по  40-бальной  системе,  студенты, получившие  высокие  баллы, будут  поощрены, они  освободятся  от  зачета, а  балл   прибавится  к  оценке  преподавателя»,-сказала  профессор.
Напомним, что  вчера  22-го  мая проведена  олимпиада  по  русскому  языку. Результаты  будут  ясны  в  первые  дни  ближайшей  недели.