Ավարտական քննական եռուզեռ՝ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում (լուսանկարներ)
Տնտեսագիտական համալսարանի  բոլոր ֆակուլտետներում շարունակվում է ամփոփիչ ատեստավորման գործընթացը: ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինն այսօր հյուրընկալվեց Զեյթունում տեղակայված ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետում, շրջեց քննասենյակներով, զրուցեց ուսանողների, ամփոփիչ ատեստավորման նախագահի, դեկանի պաշտոնակատարի  հետ:
Ինչպես մեզ հետ զրույցում ասաց դեկանի ժ/պ Մանուկ Մովսիսյանը, այսօր ֆակուլտետում ընթանում են ամփոփիչ ատեստավորման երկու՝ կառավարման տեղեկատվական համակարգեր  և տնտեսամաթեմատիկական մեթոդներ և մոդելներ մասնագիտություններով ավարտական քննություն, ինչպես նաև   մեկ մագիստրոսական թեզերի պաշտպանություն՝ վիճակագրություն մասնագիտացումից:
Ամփոփիչ ատեստավորման նախագահ, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի  տեղեկատվական անվտանգության և ռազմավարական վերլուծությունների վարչության բաժնի պետ, տեխնիկական գիտությունների թեկնածու Վահե Սարատիկյանը մեզ փոխանցեց, որ ինչպես նկատել է՝ դասախոս-ուսանող փոխհարաբերությունները  պատշաճ մակարդակի վրա են, մթնոլորտն անմիջական է և անկաշկանդ, ինչը մեծ նշանակություն ունի:
Քննասենյակներում տրամադրող մթնոլորտ էր, նշենք, որ քննություն հանձնողներն աչքի էին ընկնում իրենց ճկուն և գրագետ խոսքով, ինչը հավանության էր արժանանում նաև ամփոփիչ ատեստավորման հանձնաժողովների  կողմից: Քննությունը հանձնելուց հետո զրուցեցինք ուսանող Դավիթ Խուդաթյանի հետ, ով վստահորեն նշեց, որ քննության ընթացքից շատ գոհ է, ոչինչ չի խանգարել  գիտելիքներն արտահայտելուն: Շրջանավարտ-ուսանողը  հանձնաժողովի աշխատանքը գնահատեց շատ բարձր՝ նշելով, որ հանձնաժողովի անդամների վերաբերմունքն իրեն ոգևորում էր:
Մանուկ Մովսիսյանը հավելեց, որ երկուշաբթի՝ մայիսի 26-ին, ֆակուլտետում կկայանա ամփոփիչ ատեստավորման վերջին քննությունը: Ամփոփելով մինչ օրս կայացած քննությունները՝ դեկանի ժ/պ-ն ընդգծեց, որ շրջանավարտների  65-70 տոկոսն արժանացել է գերազանց և լավ գնահատականների, ինչը բավականին բարձր ցուցանիշ է: Նրա խոսքով՝ գիտելիքների բարձր մակարդակ ցուցաբերած շրջանավարտները ստացել են աշխատանքային առաջարկներ՝ հանձնաժողովների նախագահների կողմից:

Выпускной экзаменационный переполох на факультете информатики и статистики (фотографии)
На  всех  факультетах  Экономического  университета  продолжается  процесс  обобщающей  аттестации. Сегодня  отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  посетил  факультет  информатики  и  статистики  в  Зейтуне,  обошел  экзаменационные  аудитории,  беседовал   со  студентами, председателем     обобщающей  аттестации,    выполняющим  обязанности  декана.
Как  сказал  в  беседе  с  нами  и/о  декана  Манук  Мовсисян,  сегодня     в  факультете  два  выпускных  экзамена  обобщающей  аттестации   по  специальностям  информационные  системы  управления  и  экономико-математические  методы  и  модели,  а  также  одна  защита  магистерских  тезисов  по  специальности  статистика.
Председатель  обобщающей  аттестации, начальник  отдела  департамента  стратегических  анализов  и  информационной  безопасности  совета  национальной  безопасности   РА, кандидат  технических  наук  Ваге  Саратикян  нам  передал, как  он  заметил,  взаимоотношения  студент-преподаватель  находятся  на  должном  уровне, атмосфера  спокойная  и  непринужденная, что  имеет  большое  значение. В  экзаменационных  аудиториях  атмосфера  была  располагающей, отметим, что  сдающие  экзамен  отличались  своей  гибкой  и  грамотной  речью,  что  было  одобрено  и  комиссиями  обобщающей  аттестации.  После  сдачи  экзамена  беседовали  со  студентом   Давидом  Худатяном, кто  уверено  отметил, что  очень  доволен  экзаменом, ничего  не  помешало  для  выражения  знаний. Студент-выпускник  оценил  работу  комиссии  очень  высоко,  отмечая, что  отношение  членов  комиссии  его  воодушевило.
Манук  Мовсисян  добавил, что  в  понедельник  26-го  мая  в  факультете  пройдет  последний  экзамен   обобщающей  аттестации. Обобщая  до  сегодняшнего  дня  прошедшие  экзамены,  и/о  декана  подчеркнул, что  65-70  процентов  выпускников  удостоились  отличной  и  хорошей  оценок,  что  достаточно  высокий  показатель. По  его  словам,  выпускники, показавшие  высокий  уровень  знаний,  получили  рабочие  предложения  от  председателей  комиссий.