ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները երեկ՝ մայիսի 18-ին, համալսարանի անունից հերթական նյութական աջակցությունն են ցուցաբերել Բալահովիտում ապրող սոցիալապես անապահով մեկ ընտանիքի: Ինչպես ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց բարեգործական նախաձեռնության անդամ, օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս Լուսինե Կարագուլյանը, նշված ընտանիքի մասին տեղեկացել են շատ պատահական (ծանոթներից, մտերիմներից) և անմիջապես ձեռնամուխ են եղել ընտանիքին օգնելու մարդասիրական գործին:
«Այս ընտանիքում ապրում են չորս անչափահաս երեխաներ, մայրը և տատիկը. ընտանիքը կերակրող հայրը մի քանի ամիս առաջ հանկարծամահ է եղել: Նշված ընտանիքը հայտնվել է ծայրահեղ դրության մեջ: ՀՊՏՀ արհկոմիտեի հատկացրած գումարով գնած առաջին անհրաժեշտության մթերքներով և դասախոսների, ուսանողների տրամադրած հագուստներով ու խաղալիքներով այցելել ենք այդ ընտանիքին՝ փորձելով փոքր-ինչ թեթևացնել նրա հոգսը: Հարկ է նշել, որ մեր նախաձեռնությանը միացել է նաև այլ՝ բուհի հետ կապ չունեցող ևս մեկ ընտանիք»,-ասաց Լուսինե Կարագուլյանը և հավելեց, որ այս օժանդակության կարիքը իսկապես կար:
Վերջինիս խոսքով՝ ՀՊՏՀ բարեգործական նախաձեռնությունները մարդասիրական են, ունեն մեկ հիմնական նպատակ, այն է՝ մեղմել ծանր սոցիալական պայմաններում ապրող ընտանիքների հոգսը: Առաջիկա օրերին ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները կայցելեն ևս մի քանի դպրոցականների ընտանիքների՝ ամփոփելով այս ուսումնական տարվա՝ բարեգործության շրջանակներում կատարվող այցելությունները: Նշենք, որ պարբերաբար իրականացվող աջակցության այս ծրագրերին միանում են համալսարանի գրեթե բոլոր օղակների ներկայացուցիչները՝ բուհի ղեկավարության գլխավորությամբ:

Вчера 18-го  июня   представители  АГЭУ  от  имени  университета  оказали  очередную  материальную  помощь  социально  необеспеченной  одной  семье, живущей  в  Балаовите.  Как  сообщил  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  член  благотворительной  инициативы, преподаватель  кафедры  иностранных  языков  Лусине  Карагулян, об  указанной  семье  узнали  совсем  случайно(от  знакомых, близких) и  сразу  же  решили  посодействовать  семье.
«В  этой  семье  живут  четверо  несовершеннолетних  ребенка, мать  и  бабушка:   кормилец  семьи,  отец  несколько  месяцев  назад  скоропостижно  скончался. Данная  семья  в  сложном  положении. Купленными  предоставленной    профкомитетом АГЭУ   суммой  денег  продукты  первой  необходимости  и  предоставленными  преподавателями, студентами  одеждой  и игрушками посетили  эту  семью, пытаясь  немного  облегчить  ее   заботу. Нужно  отметить, что  к  нашей  инициативе  присоединилась  и,  не  имеющая  отношение  к  вузу,  еще  одна  семья»,-сказала  Лусине  Карагулян  и  добавила, что в  этом  была  необходимость.
По  ее  словам, гуманитарные  инициативы  АГЭУ   очень  гуманны, преследуют  одну  основную  цель:  облегчить  заботу  семей, живущих  в  тяжелых  социальных  условиях. В  ближайшие  дни  представители  АГЭУ  посетят  еще  несколько  семей  школьников, обобщая  тем  самым  визиты  этого  учебного  года в  рамках    благотворительности.  Отметим, что  к  этим  периодически  осуществляемым  гуманитарным  программам   присоединяются    представители  почти всех  кругов  университета  во  главе  с  руководством  вуза.