Հայաստանի պետական տնետեսագիտական համալսարանի ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետն այսօր հյուրընկալել է մայրաքաղաքի թիվ 105 ավագ դպրոցի աշակերտներին: Ճանաչողական այցելությունը կայացել է բուհի և դպրոցի միջև առկա համագործակցության շրջանակներում (ՀՊՏՀ-ն համագործակցում է մի քանի դպրոցների հետ): Նշված ֆակուլտետի դեկանի պաշտոնակատար Մանուկ Մովսիսյանը, դեկանի տեղակալ Փիրուզա Մայիլյանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ Վարդան Սարգսյանը, տնտեսամաթեմատիկական մեթոդների ամբիոնի դասախոս Ելենա Մանուկյանը , ինչպես նաև մի խումբ ուսանողներ ավագ դասարանների աշակերտներին ներկայացրել են ֆակուլտետը, նրանց հետ շրջել լսարաններով, ծանոթացրել մասնագիտություններին, դասապրոցեսին, ընդունելության հետ կապված մանրամասներին:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցեց ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Փիրուզա Մայիլյանի հետ, ով նշեց, որ աշակերտներն այցից տպավորված էին: «Աշակերտները մեր բուհից հեռացան՝ նշելով, որ արդեն իսկ ընտրել են ՀՊՏՀ-ն՝ ուսումը շարունակելու համար. մեր ներկայացուցիչները պատասխանեցին նրանց հուզող հարցերին»,-նշեց դեկանի տեղակալը:
ՀՊՏՀ-ի և ավագ դպրոցների համագործակցության ծրագրի ղեկավար, օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս Լուսինե Կարագուլյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այս այցերը շարունակական են, առաջիկայում մեր բուհը կհյուրընկալի աշակերտների այլ խմբերի: Ծրագրի ղեկավարը նշեց նաև, որ ՀՊՏՀ ներկայացուցիչներն ակտիվորեն աշխատում են համագործակցության շրջանակներում և օգնում են ապագա ուսանողներին՝ մասնագիտության ընտրության հետ կապված գործում:

Сегодня факультет информатики и статистики Армянского государственного экономического университета принял учеников старшей школы N 105 столицы. Ознакомительный визит состоялся в рамках существующего сотрудничества между вузом и школой (АГЭУ сотрудничает с несколькими школами). Исполняющий обязанности декана факультета Манук Мовсисян, заместитель декана Пируза Маилян, заведующий кафедрой экономической информатики и информационных технологий Вардан Саргсян, преподаватель кафедры экономико-математических методов Елена Манукян, а также группа студентов представили ученикам старших классов факультет, с ними обошли аудитории, ознакомили со специальностями, учебным процессом, подробностями, связанными с приемом.
Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ беседовал с заместителем декана факультета информатики и статистики Пирузой Маилян, которая отметила, что ученики были впечатлены визитом. «Ученики ушли из вуза, отметив, что уже выбрали АГЭУ для продолжения учебы, наши представители ответили на волнующие их вопросы»,-отметила заместитель декана.
Руководитель программы сотрудничества АГЭУ и старших школ, преподаватель кафедры иностранных языков Лусине Карагулян в беседе с нами отметила, что эти визиты постоянны, в ближайшее время наш вуз примет другие группы учеников. Руководитель программы отметила, что представители АГЭУ активно работают в рамках сотрудничества и помогают будущим студентам в деле выбора специальности.