Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի գիտական խորհրդի այսօր կայացած նիստի օրակարգում ընդգրկված էր 7 հարց: ՀՊՏՀ Եղեգնաձորի մասնաճյուղի տնօրեն Սոս Խաչիկյանը ներկայացրեց 2013-2014 ուսումնական տարում ուսումնական և գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպումը՝ անդրադառնալով մասնաճյուղում իրականացված ուսումնական, գիտական, մեթոդական, կազմակերպական և հասարակական բնույթի աշխատանքներին, մասնաճյուղի խնդիրներին:
Հարցը ներկայացնելուց հետո գիտխորհրդի նախագահ, ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը հարցրեց, թե արդյոք տարածքների համաչափ զարգացման, ուսանողներին օժանդակելու և այլ նկատառումներով մասնաճյուղի ստեղծումը այսօր որքանով է հասել իր առջև դրված խնդիրների լուծմանը: Ի պատասխան՝ Սոս Խաչիկյանը նշեց, թե մասնաճյուղի ուսանողների 90-95 տոկոսը մարզից են, իսկ մնացած մասը մարզի հարակից քաղաքաներից: Բացի այդ, մասնաճյուղի տնօրենի խոսքով, մարզում նախկինում շատ էին Երևանից մեկնած մասնագետները, իսկ այսօր տեղի վարկային, բանկային, ապահովագրական և մնացյալ ընկերություններում մեծ թիվ են կազմում մարզաբնակները: Սոս Խաչիկյանի ներկայացրած հարցը դրվեց քվեարկության և հաստատվեց, իսկ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ուշադրություն հրավիրեց գիտխորհրդի որոշման հանձնարարականի վրա՝ հորդորելով՝ մասնաճյուղը պետք է ավելի սերտացնի իր կապը մայր համալսարանի հետ՝ ավելի արագ կայանալու համար:
Այնուհետև հաշվետվություններով հանդես եկան մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ու հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետների դեկաններ Թաթուլ Մկրտչյանն ու Աշոտ Մաթևոսյանը՝ ներկայացնելով 2013-2014 ուսումնական տարում ֆակուլտետում կատարված աշխատանքները, ուսումնական գործընթացի կազմակերպումն ու արդյունքները, ինչպես նաև առկա խնդիրները: Տեղեկացնենք, որ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանի առաջարկով և գիտխորհրդի համաձայնությամբ այս տարվանից արդեն դեկանները ֆակուլտետների հաշվետվությունները ներկայացնում են նոր ձևաչափով, նույն հարցի շուրջ հանդես են գալիս նաև հարակից զեկուցողներ: Երկու ֆակուլտետների դեկանների հաշվետվությունների ներկայացուցից հետո հարակից զեկուցմամբ հանդես եկավ ստուգող հանձնաժողովի անդամ, ռեկտորի օգնական Ռոբերտ Համբարձումյանը: Նրա խոսքով՝ երկու ֆակուլտետներում էլ խնդիրները գրեթե նույնն են, սակայն տարբեր ուղղություններով աշխատանքի բարելավում կա: Աշխատանքների բարելավման համար նա նաև մի շարք առաջարկներ ներկայացրեց:
Հաշվետվությունների ներկայացումից հետո ծավալվեց քննարկում, խորհրդի անդամները ներկայացրեցին իրենց հուզող հարցերը, հանդես եկան ելույթներով: Ռեկտոր Կորյուն Աթոյանն ընդգծեց, որ առկա խնդիրները պետք է լուծել համատեղ ջանքերով՝ քայլ առ քայլ հասնելով կրթության որակի բարձրացմանը՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ կրթական շուկայում մրցակցությունն օրեցօր սրվում է:
Փակ, գաղտնի քվեարկության դրվեց 6 թեկնածուների դոցենտի կոչում շնորհելու հարցը: Քվեարկության արդյունքներով գիտխորհուրդը որոշեց 6 թեկնածուներին էլ դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու հարցով դիմել ԲՈՀ:
ՀՊՏՀ ռեկտոր, պրոֆեսոր Կորյուն Աթոյանը, ի կատարումն ՀՊՏՀ խորհրդի 2013թ. դեկտեմբերի 25-ի որոշման, հաստատման ներկայացրեց միացյալ ամբիոնի անվանումը՝ առաջարկելով միացյալ ամբիոնն անվանակոչել կոմերցիայի և բիզնեսի կազմակերպման ամբիոն: Գիտխորհուրդը քվեարկությամբ հաստատեց:
Ներկայացվեցին և գիտխորհրդի կողմից հաստատվեցին նաև ՀՊՏՀ-ում օտարերկրացի ուսումնառողների ուսումնական գործընթացի կազմակերպման և գիտելիքների գնահատման կարգը, ատենախոսությունների թեմաներ և գիտական ղեկավարներ նշանակելու մասին հարցեր:

На повестке дня сегодняшнего заседания ученого совета Армянского государственного экономического университета включены 7 вопросов. Директор Ехегнадзорского филиала АГЭУ Сос Хачикян представил вопрос об организации учебных и научно-исследовательских работ на 2013-2014 учебный год, обращаясь к осуществленным работам филиала учебного, научного, методического, организационного и общественного характера, задачам филиала.
После представления вопроса председатель ученого совета, ректор, профессор Корюн Атоян спросил, при равномерном развитии территорий, содействии студентам и др. соображениях, сегодня создание филиала насколько достигло решения поставленных перед собой задач. В ответ Сос Хачикян отметил, что студенты филиала 90-95 процентов из марза, а остальная часть из прилегающих городов марза. Кроме того, по словам директора филиала, в прошлом в марзе было много приезжих специалистов из Еревана, а сегодня в местных кредитных, банковских, страховых и других компаниях большое количество составляют жители марза. Представленный вопрос Соса Хачикяна был поставлен на голосование и утвержден, а ректор Корюн Атоян обратил внимание на рекомендацию ученого совета, убеждая, что филиал должен упрочить свою связь с центральным университетом для быстрого становления.
Затем с отчетами выступили деканы факультетов маркетинга и организации бизнеса, бухгалтерского учета и аудита Татул Мкртчян и Ашот Матевосян, представляя проделанные работы факультета в 2013-2014 учебном году, организацию и результаты учебного процесса, а также существующие проблемы. Сообщаем, что по предложению ректора Корюна Атояна и соглашению ученого совета с этого года уже деканы факультетов представляют отчеты в новом формате, по тому же вопросу выступают и дополнительные докладчики. После отчетов деканов двух факультетов с дополнительным докладом выступил член аудиторской комиссии, помощник ректора Роберт Амбарцумян. По его словам, в двух факультетах проблемы почти одинакомые, однако по разным направлениям ощущается улучшение работы. Он представил ряд предложений для улучшения работы.
После представления отчетов развернулось обсуждение, члены совета представили волнующие их вопросы. Ректор Корюн Атоян подчеркнул, что существующие проблемы нужно решить совместными усилиями, шаг за шагом стремясь к повышению качества образования, особенно учитывая, что на образовательном рынке конкурентность изо дня в день обостряется.
На закрытое, тайное голосование был поставлен вопрос о присвоении звании доцента 6 кандидатам. По результатам голосования ученый совет решил по вопросу присвоения 6 кандидатам ученой степени доцента обратиться в ВАК.
Ректор АГЭУ, профессор Корюн Атоян, во исполнение решения совета АГЭУ от 25 декабря 2013г., представил на утверждение наименование соединенной кафедры, предлагая переименовать в кафедру коммерции и организации бизнеса. Ученый совет голосованием утвердил.
Были представлены и утверждены ученым советом вопросы и о порядке организации учебного процесса и оценивания знаний иностранных студентов АГЭУ, о темах диссертаций и назначении научных руководителей.