ՀՊՏՀ դասախոս Հակոբ Կյոկչյանն արժանացել է ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պատվավոր աշխատողի կոչման
ՀՊՏՀ ֆիզդաստիարակության, ԱԻ և քաղպաշտպանության ամբիոնի դասախոս Հակոբ Կյոկչյանը ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարության կողմից արժանացել է ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պատվավոր աշխատողի կոչման: Մայիսի 8-ին ՀՊՏՀ դասախոսին  ոսկե մեդալով և շնորհագրով պարգևատրել է ՀՀ սպորտի և երիտասարդության հարցերի փոխնախարար Խաչիկ Ասրյանը:
Այս առիթով ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հանդիպեց ու զրուցեց Հակոբ Կյոկչյանի հետ: Նա մեզ հետ զրույցում կարևորեց մանկավարժական աշխատանքին նվիրվածությունը և փաստեց, որ երիտասարդների հետ աշխատանքը շատ պատասխանատու է:
«Շուրջ  30 տարի է՝ աշխատում եմ Տնտեսագիտական համալսարանում: Մանկավարժական  գործունեության ընթացքում կուտակած փորձն ինձ թույլ է տալիս ասել, որ երիտասարդ սերունդ կրթելը որքան պատասխանատու, այնքան էլ հաճելի և հետաքրքիր գործ է»,- նշեց  դասախոսն ու հավելեց, որ ցավոք, այսօրվա երիտասարդության մոտ այդքան էլ բարձր չէ ֆիզիկական կուլտուրան, առողջ ապրելակերպը կարևորելու գիտակցությունը:
«Ուսանողների մոտ անընդհատ  փորձում ենք ձևավորել այն հասկացողությունը, որ ֆիզկուլտուրան և սպորտը մարդու կյանքի  անբաժան մի մասն են, առողջ ապրելու անփոխարինելի միջոց: Ուրախալի է, որ հատկապես աղջիկների մոտ այդ գիտակցությունն աճում է: Ես կողմ եմ ավելի շատ «առողջ հոգում առողջ մարմին» արտահայտությանը, քանի որ պետք է առողջ հոգով գիտակցել, ապա՝ գործել»,-ընդգծեց ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պատվավոր աշխատողը:
Ինչ վերաբերում է Տնտեսագիտական համալսարանում երկար տարիներ աշխատելուն՝ Հակոբ Կյոկչյանը նշեց, որ  համալսարանն իր 2-րդ տունն է, իր ընտանիքը, այլ տեղ իրեն աշխատելիս չի պատկերացնում:
«Երբ եկա ՀՊՏՀ աշխատելու՝   նոր էի ավարտել Ֆիզիկական կուլտուրայի հայկական պետական ինստիտուտը, երիտասարդ էի ու խանդավառ: Ի սկզբանե աշխատել եմ այն  սկզբունքով, որ եթե աշխատում ես, պետք է նվիրված ու սիրով անես աշխատանքդ: Բարեխղճությունը  արդյունավետ աշխատանքի հիմքն է»:
Հիմա էլ, շուրջ 30 տարի անց, Հակոբ Կյոկչյանը  մեր համալսարանի եռանդուն ու նվիրված աշխատակիցներից է, ինչպես ինքն է ասում՝ աշխատանքը կյանքի մի մեծ մասն է, իսկ այն գնահատելը՝ արժևորելու  միջոց:

Преподаватель АГЭУ Акоп Кекчян удостоен звания почетного работника физической культуры и спорта
Преподаватель  кафедры  физвоспитания,  ЧС  и  ГО  АГЭУ  Акоп   Кекчян     от    министерства  по  вопросам  молодежи  и  спорта  РА  удостоился   звания  почетного  работника  физической  куыльтуры  и  спорта. 8-го  мая  заместитель  министра   по  вопросам  молодежи  и  спорта  РА   Хачик  Асрян  наградил  преподавателя  АГЭУ золотой  медалью    и  поздравлением.
По  этому  поводу  отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  встретился и  беседовал  с  Акопом  Кекчяном.   Он  в  беседе  с  нами   подчеркнул   преданность    к  педагогической  работе    и  отметил, что  работа  с  молодежью  очень   ответственная.
«Около  30  лет  работаю  в  Экономическом  университете. Накопленный  опыт  во  время  педагогической  деятельности  мне  дает  возможность  сказать, обучать  молодое  поколение  как ответственное, так  и   приятное,  и  интересное  дело»,- отметил  преподаватель  и  отметил, что  к  сожалению, что  у  сегодняшней  молодежи  не  так  высока  физическая  культура, сознание  здорового  образа  жизни.
«У  студентов  постоянно  стараемся   формировать  это  понятие,  что физкультура  и  спорт неразделимая  часть  человеческой  жизни,  незаменимое  средство  здоровой  жизни.  Радостно, что  особенно  у  девушек  это  сознание  растет. Я  больше  сторонник   выражения  «в  здором  теле  здоровый  дух», так  как  надо  здоровым  духом  сознавать, затем  действовать»,-отметил  почетный  работник  физической  культуры  и  спорта.
Что  относится  к  долголетней   работе  в  Экономическом  университете,  Акоп  Кекчян  отметил,  что   университет  его   2-ой  дом, его  семья, в  другом  рабочем  месте  он  не  представляет  себя.
«Когда  пришел  в  АГЭУ  работать,  только  окончил  Армянский  государственный  институт  физической  культуры,  был  совсем  молодым  и  с  энтузиазмом. С  самого  начала  работал  по  тому  принципу,  что  если  работаешь, то  нужно  преданно  и  с  любовью  выполнять  работу.  Добросовестность  --  основа  эффективной  работы».
И сейчас,  через  30  лет, Акоп  Кекчян   один  из  преданных  и  энергичных  сотрудников  нашего  университета,  как  он  сам  говорит,  работа  --  одна  большая  часть  его  жизни, а  ее  оценка  --  средство     значимости.