Հարգանքի տուրք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին. հուշ-ցերեկույթ՝ ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ հանդիսասրահում այսօր կայացավ Մեծ եղեռնին նվիրված միջոցառում՝ «Դարերու վրեժ» խորագրով: Ցերեկույթին մասնակցում էին ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, պրոռեկտոր Միհրդատ Հարությունյանը, դեկաններ, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, աշխատակիցներ, ուսանողներ: Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին նվիրված մշակութային հուշ-ցերեկույթը կազմակերպել էր ուսանողական խորհրդի գրական և թատերական ստուդիան:
Ցերեկույթի սկզբում հնչեց «Դլե յաման» երգի Ֆլորա Մարտիրոսյանի կատարումը, ցուցադրվեցին 1915թ. հայկական կոտորածներից տեսարաններ: Մեր բուհի ՈւԽ-ի գրական և թատերական ստուդիայի սաները հանդես եկան Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված բանաստեղծություններով, երգերով: Նշված ստուդիայի ղեկավար Հարություն Արզումանյանը հատվածներ կարդաց Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն» («Ղողանջ եղեռնական»), Հովհաննես Շիրազի «Հայոց Դանթեականը» պոեմներից, ինչպես նաև Սիամանթոյի բանաստեղծություններից: Ուսանողների կատարմամբ հնչեցին «Կիլիկիա», «Ադանա», «դլե Յաման» երգերը, Համո Սահյանի «Հայաստան ասելիս», Եղիշե Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծությունները:
Միջոցառման ավարտին մեծ էկրանի վրա ցուցադրվեցին հայ մեծերի՝ Հովհաննես Թումանյանի, Գրիգոր Զոհրապի, Կոմիտասի, Հովհաննես Շիրազի, Համո Սահյանի, Սիլվա Կապուտիկյանի և այլ բանաստեղծների ու գրողների, նաև Հայաստանը աշխարհին ճանաչելի դարձրած մարզիկների, արտիստների նկարները: Սա նպատակ ուներ ցույց տալու տարբեր ժամանակաշրջաններում հայ ազգի տաղանդավոր զավակներին, ընդգծելու հայ ազգի տաղանդը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում միջոցառման կազմակերպիչ Հարություն Արզումանյանը նշեց, որ նմանատիպ միջոցառումներով մեկ անգամ ևս հայրենասիրական գաղափարներ են սերմանվում, ուսանողների մոտ բարձրանում է ազգային ինքնագիտակցությունը:

Дань уважения памяти жертв Армянского геноцида: памятное мероприятие в АГЭУ
Сегодня  в  АГЭУ  прошло  мероприятие  «Месть  веков», посвященное  Большому  геноциду.     В  мероприятии  участвовали  ректор  АГЭУ  Корюн  Атоян, проректор  Мирдат  Арутюнян, деканы, представители  профессорско-преподавательского  коллектива, студенты.      Как  уже  сообщали, посвященное  памяти  невинных  жертв  Армянского  геноцида  культурное  памятное  мероприятие  организовала  литературно- театральная  студия  студенческого  совета.
В  начале  мероприятия  в  исполнении  Флоры  Мартиросян  прозвучала  песня  «Дле Яяман», были  представлены  фрагменты    армянской  резни  1915г. Воспитанники  литературно- театральной  студии  студсовета  нашего  вуза  выступили  с  песнями, стихотворениями, посвященными  Армянскому  геноциду.    Руководитель  указанной  студии  Арутюн  Арзуманян  прочитал  отрывки  из  поэм   Паруйра  Севака    «Несмолкаемая  колокольня»  («Ղողանջ եղեռնական»), Ованнеса  Шираза «Армянский Данте», а  также  из  стихотворений  Сиаманто.  В  исполнении  студентов  прозвучали  песни «Киликия», «Адана», «Дле  Яман», стихотворения  Амо  Сагяна «Говоря  Армения», Егише  Чаренца  «Я  люблю   Армению  свою».
В  конце  мероприятия  на  экране  прошел  показ  фотографий  великих  армянских  людей: Ованнеса  Туманяна, Григор  Зограба, Комитаса, Ованнеса  Шираза, Амо  Сагяна, Сильвы  Капутикян  и  др.  поэтов  и  писателей, а  также  спортсменов, артистов, прославившие    Армению  на  весь  мир. Этим  преследовалась  цель, показать  талантливых  людей  армянской  нации  в  различные  периоды  времени, подчеркнуть  талант  армянского  народа.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  организатор  мероприятия  Арутюн  Арзуманян  отметил, что  подобными  мероприятиями  прививаются патриотические  идеи, у  студентов  повышается  национальное   самосознание.