Ուսանողները մարքեթինգային գիտելիքները հիանալի կիրառում են նաև գործնականում. բաց դաս ՀՊՏՀ-ում
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի կոմերցիա 2-րդ կուրսում այսօրվա  առաջին դասը  տարբերվեց մյուսներից. ուսանողները  գործնականում յուրօրինակ ձևով ներկայացրեցին իրենց մարքեթինգային գիտելիքները: Դասին մասնակցում էին  մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ, պրոֆեսոր Արարատ Զաքարյանը, նույն ամբիոնի դասախոս Լիլիթ Դադայանը (ովքեր նաև դասի կազմակերպիչներն էին):
Ինչպես տեղեկացրեցին ուսանողները՝ կուրսը բաժանվել էր խմբերի, որոնցից յուրաքանչյուրն ընտրել էր հայաստանյան 1 բջջային օպերատորի և 20 րոպեի ընթացքում, կիրառելով ստացած մարքեթինգային գիտելիքները, պետք է  «համոզեին» ներկաներին՝ գնել իրենց առաջարկած ապրանքը: Դասի ընթացում երկու խումբ ներկայացրեցին «Օրանժ» և «Բիլայն» ընկերությունների արտադրանքը:
Ուսանողները, նախ անդրադարձան նշված ապրանքանիշերի առաքելությանը, նպատակներին, խնդիրներին, ապա խոսեցին առաջարկվող ծառայությունների, ծրագրերի մասին: Բանախոսները ներկայացրեցին նաև իրենց պատրաստած գովազդային հոլովակները և առաջարկությունները: Դասն անցավ աշխույժ, կենդանի մթնոլորտում: Յուրաքանչյուր խումբ դիմել էր գովազդային հատուկ հնարանքների՝ հագուստի ճիշտ ընտրություն, բրենդային ուշագրավ դիզայն, կարգախոսների ընտրություն, տեղեկատվական թերթիկների տրամադրում, նույնիսկ՝ նվերներ  մասնակիցներին:  Ուսանողների պատրաստվածությունը հավաստեց, որ նրանք  իրենց ոլորտում լավ մասնագետ դառնալու մեծ ներուժ ունեն:
Դասի ավարտին պրոֆեսոր Արարատ Զաքարյանը նշեց՝ ողջունելի է այն, որ ուսանողները հստակ գիտակցում են, որ մարքեթինգային գրագետ մոտեցման, գովազդի  շնորհիվ կարող են մեծացնել վաճառքի ծավալները:
«Ներկա շուկայական տնտեսության պայմաններում գոյություն ունի լուրջ մրցակցություն և չափազանց կարևոր է, որ ձեռնարկությունները, ընկերությունները կարողանան ճիշտ գործել, որպեսզի իրենց ապրանքը մրցունակ դառնա շուկայում»,- ասաց ամբիոնի վարիչն ու հույս հայտնեց, որ ուսանողները հետագայում կկարողանան լավագույնս դրսևորել իրենց մարքեթինգային գիտելիքները:
Լիլիթ Դադայանն իր հերթին շնորհակալություն հայտնեց ուսանողներին՝ իրենց վստահված ընկերությունները հավուր պատշաճի ներկայացնելու համար՝ ընդգծելով, որ այսօրինակ դասերը շարունակական կլինեն:
Նմանատիպ դասերից գիտելիքներ և բավականություն են ստանում նաև ուսանողները. այս մասին հավաստում են հենց նրանք:  «Այսօրինակ  դասերը մեզ բացառիկ հնարավորություն են ընձեռում տվյալ ոլորտում խորը  ուսումնասիրելու, գիտելիքները կիրառելու, ճիշտ ներկայանալու և ներկայացնելու որևէ  ապրանք: Զարգացնում ենք նաև բանավոր հաղորդակցության հմտությունները: Մի շարք տեսանկյուններից, այս դասերը հետաքրքիր են»,-մեզ հետ զրույցում նշեց  ուսանողուհի Տալիտա Սիմոնյանը:

Количество просмотров: 1172
Сегодня  на  2-ом  курсе  коммерции  факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса  первый  урок  отличился  от  остальных:  студенты  на  практике  уникально  представили  свои  маркетинговые  знания. На  уроке  участвовали   заведующий  кафедрой  маркетинга, профессор  Арарат  Закарян, преподаватель  той  же  кафедры  Лилит  Дадаян (они  же  и  организаторы  урока).
Как  сообщили  студенты, курс  разделился  на  группы,  каждая  из  которых  выбрала  1  армянского сотового  оператора  и  в  течение  20  минут,  применяя  полученные  маркетинговые  знания, должны  были  «убедить» присутствующих   купить  предложенный  ими  товар. Во  время  урока  две  группы  представили  продукцию  компаний  «Оранж» и «Билайн».
Студенты, сначала  обратились  к  миссии, целям, задачам  указанных  торговых  марок, затем  говорили  о  предлагаемых  услуг, программах.  Выступающие представили  и  свои  подготовленные  рекламные  ролики  и  предложения. Урок  прошел  в  активной, живой  атмосфере. Каждая  группа  обратилась  к  особым  рекламным  изобретениям: правильный  выбор  одежды, брендовый  интересный  дизайн, выбор  лозунгов, предоставление  информационных   буклетов, даже  подарки  участникам. Подготовленность  студентов  свидетельствовала  о  том, что  они имеют  большой  потенциал, чтоб  стать  хорошими  специалистами  в своей  области.
В  конце  урока  Арарат  Закарян  отметил, приветственно  и  то, что  студенты  четко  сознают,  что  благодаря  грамотному  маркетинговому  подходу, рекламе  могут  увеличить  объем  продажи.
«В  условиях  настоящей  рыночной  экономики  существует  серезная  конкурентность  и  чрезмерно  важно, чтоб  предприятия, компании  могли правильно  действовать, чтоб  их  продукция  стала  конкурентоспособной  на  рынке»,- сказал  заведующий  кафедрой  и  выразил  надежду,  что  студенты  в  дальнейшем  смогут  наилучшим  образом  представить  свои  маркетинговые  знания.
Лилит   Дадаян,  в  свою  очередь,  выразила  благодарность  студентам  за  достойное  представление   доверенных  им  компаний,  подчеркивая, что  подобные  уроки  будут  носить  постоянный  характер.
От  подобных  уроков  получают  знания  и  удовольстие    студенты,  это  подтверждают  они  сами.  «Такие  уроки  предоставляют  нам  исключительную  возможность  в  данной  области  глубоко  изучить, применить  знания, правильно  предстать  и  представить  какой-либо  товар.  Развиваем  также  и  навыки  устного   общения. Со   многих   точек  зрения, эти  уроки  интересны»,- отметила  в  беседе  с  нами  студентка  Талита  Симонян.