ՀՊՏՀ ներկայացուցիչներն այցելել են Երևանի թիվ 105 ավագ դպրոց
ՀՊՏՀ ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկանի տեղակալ Փիրուզա Մայիլյանը, օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս Լուսինե Կարագուլյանն ու մի խումբ ուսանողներ երեկ՝ ապրիլի 4-ին,  այցելել են  Երևանի թիվ 105 ավագ դպրոց (ՀՊՏՀ-ն ու թիվ 105 դպրոցը համագործակցում են):
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին  տեղեկացրեց  Փիրուզա Մայիլյանը, երեկվա այցից տպավորված են թե' ՀՊՏՀ-ականները, թե' աշակերտները:
«Հանդիպումը, մասնավորապես ավագ դասարանների աշակերտների հետ էր, ովքեր սովորում են  տնտեսագիտական հոսքում և պատրաստվում են տնտեսագիտական  բարձրագույն կրթություն ստանալ: Աշակերտներին ներկայացրեցինք մեր բուհում մատուցվող կրթական ծառայությունները,ընդունելության քննությունները, ֆակուլտետները, մասնագիտություններն ու մասնագիտացումները, գործող կրթաթոշակներն ու զեղչերը (սոցիալական ծրագրերը) և այլն: Աշակերտները լսում էին մեծ հետաքրքրությամբ, բուհի վերաբերյալ հարցեր ուղղում մեզ և ստանում սպառիչ պատասխաններ»,-ասաց տիկին Մայիլյանը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ Լուսինե Կարագուլյանը ներկայացրել է Տնտեսագիտական համալսարանի փոխանակության ծրագրերը, օտարերկրյա բուհերի հետ համագործակցությունը, իսկ ՀՊՏՀ ուսանողները աշակերտներին լուսապատկերի միջոցով ցույց են տվել  մեր համալսարանի կառուցվածքը, հիմնական ստորաբաժանումները, համալսարանի գրավիչ ու նորաոճ բակը, լսարանները, բուֆետը  և այլն: Աշակերտների մի մասը նշել է, որ  արդեն որոշել է ընդունվել Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարան:
Նշենք, որ համագործակցության շրջանակներում այցերը շարունակական բնույթ են կրում, Փիրուզա Մայիլյանի փոխանցմամբ՝ առաջիկայում նախատեսվում է վերոնշյալ դպրոցի աշակերտների այցը ՀՊՏՀ:

Вчера  4-го  апреля  заместитель  декана  факультета  информатики  и  статистики  АГЭУ  Пируза  Маилян, преподаватель  кафедры  иностранных  языков  Лусине  Карагулян  и  группа  студентов   посетили  N 105  Ереванскую  старшую  школу (АГЭУ  и  N 105 школа  сотрудничают).
Как  сообщила  отделу  информации  и  связей  с  общественностью  Пируза  Маилян, от  вчерашнего  визита  впечатлены  и  университетовцы,  и  ученики. «Встреча  была, в  частности  с  учениками  старших  классов,  которые  учатся     в  экономическом  потоке  и  готовятся  получить  высшее  экономическое   образование. Ученикам  представили  предоставляющие  в  нашем  вузе  образовательные  услуги,  вступительные  экзамены, факультеты, специальности  и  специализации, действующие  стипендии  и  скидки (социальные  программы) и  др.  Ученики  слушали  с  большим  интересом, обращались  к  нам  с  вопросами  о  вузе  и  получали  исчерпывающие   ответы»,-сказала П.  Маилян.
По  ее  словам,  Лусине  Карагулян  представила программы  по  обмену  Экономического  университета, сотрудничество  с  иностранными  вузами,  а   студенты АГЭУ  с  помощью  проектора  показали  ученикам   структуру  нашего  университета, основные  подразделения, привлекательные  и  стильные  двор, аудитории, буфет  и  др. Часть  учеников отметила,  что  уже  решила  поступить  в  Армянский  государственный  экономический  университет.
Отметим, что  в  рамках  сотрудничества  посещения  носят  постоянный  характер, по  словам  Пирузы  Маилян,   в  ближайшее  время  планируется  визит  учеников  школы  в  АГЭУ.