Ռուսական պոեզիային նվիրված ցերեկույթ՝ ՀՊՏՀ-ում (լուսանկարներ)
ՀՊՏՀ մեծ դահլիճն այսօր համախմբել էր բուհի արվեստասերներին. տեղի ունեցավ սիրո, ներշնչանքի ու պոեզիայի ցերեկույթ՝ «Да святится имя Твое!» («Թող սրբանա անունը Քո») խորագրով: Միջոցառումը կազմակերպվել էր ՀՊՏՀ հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի նախաձեռնությամբ, մասնակցում էին պրոռեկտորներ Գագիկ Վարդանյանն ու Միհրդատ Հարությունյանը, դեկաններ, դասախոսներ, աշխատակիցներ, ուսանողներ, ինչպես նաև հատուկ հյուրեր՝ Հայաստանի Հանրապետությունում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» -ի ներկայացուցչությունից:
Միջոցառման մուտքն ազդարարեց հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի դասախոս Ելենա Կարապետյանը, ով ողջունելով հյուրերին, նշեց, որ կանանց գարնանային տոներին նվիրված ռուսական պոեզիայի ցերեկույթը նպատակ ունի տոն պարգևելու համալսարանի աշխատակիցներին:
Մեր համալսարանի շնորհալի ուսանողները ներկայացրեցին 19-20-րդ դարերի ռուս գրողների ու բանաստեղծների՝ սիրուն և կանանց նվիրված ստեղծագործությունները, նամակները, կատարեցին նաև երգեր (ռոմանսներ): Սկզբում խոսվեց սիրո բարեխոս Սուրբ Վալենտինի մասին, ներկայացվեցին նրա անվան շուրջ հյուսված պատմություններն ու զրույցները:Ապա ուսանողները ներկայացրեցին Պուշկինի և Գոնչարովայի, Աննա Ախմատովայի և Գումիլյովի, Բլոկի և Մենդելեևայի և ռուս գրականության մի քանի այլ ներկայացուցիչների սիրային պատմությունները, դրանց ձոնված ստեղծագործությունները: Միջոցառումն ընթանում էր ուշագրավ տեսաշարով, իսկ բեմահարթակի յուրահատուկ ձևավորումը գրավիչ միջավայր էր ստեղծել: Եզրափակելով ներկայացվող պատմությունների ու ստեղծագործությունների շարքը՝ ուսանողները բոլորին բարեմաղթեցին երջանիկ լինել, սիրել ու փոխադարձորեն սիրվել, կոչ արեցին չբաժանվել սիրելիներից:
Միջոցառման ավարտին Հայաստանի Հանրապետությունում «Ռոսսոտրուդնիչեստվո» -ի ներկայացուցչության ռուսաց լեզվի բաժնի ղեկավար Նատալիա Երոմենկոն շնորհակալություն հայտնեց կազմակերպիչներին, բուհի ղեկավարությանը՝ գեղեցիկ միջոցառման, շնորհալի և խելացի ուսանողներ կրթելու համար, ապա օգտվելով առիթից՝ շնորհավորեց բոլոր կանանց և աղջիկներին ՝ միամսյակի կապակցությամբ: Նատալիա Երոմենկոն ՀՊՏՀ ռուսաց լեզվի դասախոս Ելենա Կարապետյանին հանձնեց շնորհակալագիր՝ կրթական-մշակութային ակտիվ գործունեության համար:
Հայոց և ռուսաց լեզուների ամբիոնի վարիչ, բ.գ.դ., պրոֆեսոր Մարի Զաքարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ցերեկույթը ոչ միայն ռուս գրականությանը նվիրված միջոցառում է, այլև ռուսաց լեզվի յուրատեսակ արժևորում ու գնահատում: «Չէ՞ որ մշակույթի ճանաչումը բերում է լեզուն սիրելուն, գնահատելուն»,- ասաց նա:

В АГЭУ мероприятие, посвященное русской поэзии (фотографии)
Сегодня большой зал АГЭУ сплотил любителей искусства вуза: состоялось мероприятие, посвященное любви, вдохновению и поэзии под названием «Да святится имя Твое!». Мероприятие было организовано по инициативе кафедры армянского и русского языков АГЭУ, участвовали проректора Гагик Варданян и Мирдат Арутюнян, деканы, преподаватели, сотрудники, студенты, а также особые гости из представительства «Россотрудничество» в Республике Армения.
О начале мероприятия объявила преподаватель кафедры армянского и русского языков Елена Карапетян, кто, приветствуя гостей, отметила, что вечер русской поэзии, посвященный весенним женским праздникам, целенаправлен на организацию маленького праздника для сотрудников университета.
Талантливые студенты нашего университета представили русских поэтов и писателей 19-20-ых веков: посвященные женщинам красивые произведения, письма, исполнение песен (романсов). Вначале говорили о покровителе любви Святом Валентине, были представлены истории и рассказы, связанные с его именем. После студенты представили любовные истории Пушкина и Гончаровой, Гумилева и Анны Ахматовой, Блока и Менделеевой и др. представителей русской литературы, посвященные им произведения. Мероприятие проходило на фоне видеоролика, а особое оформление сцены создало привлекательную атмосферу. Завершая ряд представляемых историй и произведений, студенты всем пожелали счастья, взаимной любви, призвали не расставаться с любимыми.
В конце мероприятия руководитель отдела русского языка представительства «Россотрудничества» в Республике Армения Наталия Еременко выразила благодарность организаторам, руководству вуза за красивое мероприятие, воспитание талантливых и умных студентов, затем, пользуясь случаем, поздравила всех девушек и женщин по поводу праздничного месячника. Наталия Еременко вручила преподавателю русского языка Елене Карапетян «Благодарность» за активную культурно-просветительскую деятельность. Заведующая кафедрой армянского и русского языков д.ф.н., профессор Мари Закарян в беседе с нами отметила, что мероприятие это посвящено не только русской литературе, оно и уникальная возможность показать и оценить значимость русского языка. , «Ведь знание культуры приводит к любви, оценке языка»,- сказала она.