ՀՊՏՀ աշխատակիցն արժանացել է միջազգային հավաստագրի
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի բաժնի առաջատար մասնագետ Մերի Մակունցը, ով զբաղվում է օտարերկրացի ուսանողների ուսումնական հարցերով, Լոնդոնի CII (The Chartered insurance institute) ապահովագրական ինստիտուտի կողմից արժանացել է միջազգային հավաստագրի՝ ստանալով ապահովագրողի որակավորում:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում Մերի Մակունցը նշեց, որ առցանց անդամագրվել է ինստիտուտին, այնուհետև ինստիտուտի կողմից ստանալով համապատասխան գրականությունը և օգտվելով դրանից, քննություններ է հանձնել Բրիտանական խորհրդում (Հայաստանում) և հաղթահարելով բոլոր 3 փուլերը, ստացել է ապահովագրողի որակավորումը:
«Ուսումնառությունը կարևորում եմ նրանով, որ շատ հետաքրքիր էր տեղեկանալ անգլիական ինստիտուտներից մեկի կրթական մեխանիզմներին, համակարգի մասին: Պետք է նշեմ, որ այն ինձ հիանալի հնարավորություն տվեց՝ զարգացնելու վերլուծական, հետազոտական հմտություններս»,-ասաց Մերի Մակունցը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ հավաստագիրը հնարավորություն է տալիս աշխատելու ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ աշխարհի մի շարք երկրների ապահովագրական ընկերություններում: Մերի Մակունցը նշեց, որ յուրացրած փորձը կկիրառի բուհում:
Նշենք, որ ինստիտուտի կողմից թողարկվող «The journal» ամսագրում հրապարակվել են տարբեր երկրներից հավաստագրերի արժանացածների, այդ թվում և մեր աշխատակցուհու անունը:

Сотрудница АГЭУ удостоена международного сертификата
Ведущий  специалист  отдела  внешних  связей  Мери  Макунц, кто  занимается учебными  вопросами   иностранных  студентов, удостоена  международного  сертификата  Лондонского  страхового   института  CII  (The Chartered insurance institute),  получив  квалификацию   страховщика.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  Мери  Макунц  отметила, что  по  интернету  зарегистрировалась  к институту, затем  получив  из   института  соответствующую  литературу  и  пользуясь  ею,  сдала  экзамены   в  Британском  совете (в Армении) и  преодолев  все  3   тура, получила  квалификацию  страховщика.
«Обучение  для  меня  важно  тем, что  было  очень   интересно  узнать  об  учебной  системе,  механизмах  одной  из  английских  иститутов.   Хочу  отметить, что  оно  дало  мне  отличную  возможность  для  развития  аналитических, исследовательских  навыков»,-сказала  Мери  Макунц.
По  ее  словам,  сертификат  дает  возможность  работать   в  страховых  компаниях  как  Армении, так  и  в  международных  страховых  компаниях  ряда   стран. Мери  Макунц отметила, что   усвоенный  опыт  реализует  в  вузе.
Отметим, что  в  издающемся  институтском  журнале   «The journal»  опубликованы  имена  удостоившихся  сертификатами  из  разных  стран,  в  том  числе  и  имя  нашей  сотрудницы.