ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալվեց միջազգային փորձագետ Ջերրի Ֆիցպատրիկը
ՀՊՏՀ մեծ դահլիճում այսօր կայացավ հանդիպում ուսանողների և սոցիալական պաշտպանության հարցերով իռլանդացի  միջազգային փորձագետ Ջերրի Ֆիցպատրիկի հետ: Վերջինս  ԱՄՆ ՄԶԳ (Միջազգային զարգացման գործակալություն)  ֆինանսավորմամբ գործող «Կենսաթոշակային բարեփոխումների իրականացման ծրագրի» հրավերով Հայաստանում իրականացնում է ոլորտի ուսումնասիրություն: Նշված ծրագրի հրավերով էլ նա այցելեց Տնտեսագիտական համալսարան և հանդես եկավ  «Սոցիալական ապահովության համակարգը Իռլանդիայում» թեմայով դասախոսությամբ՝  լուսապատկերի միջոցով ներկայացնելով միջազգային փորձը սոցիալական ապահովության ոլորտում: Մասնավորապես նա ներկայացրեց Իռլանդիայի սոցիալական ապահովության համակարգը,  խոսեց  ոլորտում վերջին տարիների զարգացումների և բարեփոխումների, ինտեգրված սոցիալական ծառայությունների մատուցման իռլանդական մոտեցման մասին, ներկայացրեց նաև  Հայաստանում ինտեգրված կամ համալիր սոցիալական ծառայությունների կենտրոնների նկարագիրը:
Ինչպես նշեց փորձագետը, ՀՊՏՀ-ում հյուրընկալությունը պատահական չէր, քանի որ տնտեսագետները առավել քան  պետք է իրազեկ  լինեն սոցիալական պաշտպանության ոլորտի միջազգային փորձին, որպեսզի հետագայում այն լավագույնս կիրառեն իրենց երկրում՝ ոլորտը բարելավելու նպատակով:
Ի դեպ, Ջերրի Ֆիցպատրիկը սոցիալական պաշտպանության ոլորտում  ունի 27 տարվա աշխատանքային փորձ, վերջին 20 տարիներին միջազգային փորձագետ է աշխատել 17 երկրներում՝ սոցիալական ծառայությունների համակարգի մասին խորհրդատվություն տրամադրելով հիմնականում Հարավային, Արևելյան և Կենտրոնական Եվրոպայի երկրներում, Միջին Արևելքում, Հյուսիսային Աֆրիկայում և Ասիայում:
Անդրադառնալով Հայաստանին, փորձագետը նշեց, որ սոցիալական ծառայությունների տարածքային կենտրոնների ուսումնասիրության արդյունքում եզրահանգել է դրական արդյունքների:
Դասախոսության ավարտից հետո փորձագետը պատասխանեց լսարանի հարցերին, շնորհակալություն հայտնեց հանդիպման համար: «Սա մի գեղեցիկ առիթ էր՝ Տնտեսագիտական համալսարան գալու և ձեզ հետ լինելու համար,-ելույթն ամփոփեց նա:

В АГЭУ был приглашен международный эксперт Джерри Фицпатрик
Сегодня  в  большом  зале  АГЭУ  состоялась  встреча   с  ирландским  международным  экспертом  по  вопросам  студентов  и  социальной  защиты  Джерри  Фицпатриком. Он  по  приглашению  «Программы  осуществления  пенсионных  преобразований»,  действующей  по  финансированию  АМР США(Агенство  международного  развития), осуществляет  в  Армении  исследование  сферы. По  приглашению  указанной  программы  и  посетил  Экономический  университет  и  выступил  с  лекцией  на  тему  «Система  социального  обеспечения  в  Ирландии», представляя  с  помощью  проектора  международный  опыт  в  области  социального  обеспечения. В  частности  он  представил  систему  социального  обеспечения  Ирландии, говорил о  развитиях  и  преобразованиях  сферы   за  последние  годы, об  ирландском  подходе  предоставления  интегрированных  социальных  услуг, представил  и  описание  центров  интегрированных  или  комплекс  социальных  услуг  в  Армении.
Как  отметил  эксперт, посещение  АГЭУ  не  было  случайным, так  как  экономисты  более  чем  должны  быть  знакомы  с  международным  опытом  сферы социальной  защиты,  чтобы  в  дальнейшем  его  лучшим  образом  реализовать  в  своей  стране  с  целью  улучшения  сферы.
Кстати,  Джерри  Фицпатрик  в  сфере  социальной  защиты  имеет  27- летний  опыт  работы, в  последние  20  лет  работал  международным  экспертом  в   17 странах, предоставляя  консультации      в  системе    социальных  услуг  в  основном    стран  Южной, Восточной  и  Центральной  Европы, Среднего  Востока, Северной  Африки  и  Азии.
Обращаясь  к  Армении, эксперт  отметил, что  в  результате  исследования  региональных  центров  социальных  услуг пришли  к  положительным  результатам.
После  лекции  эксперт  ответил  на  вопросы  аудитории,   выразил  благодарность  за  встречу. «Это  был  красивый  повод, чтоб  прийти  в  Экономический  университет  и  пообщаться  с  вами»,- этими  словами  завершил  он  свое  выступление.