«Հայ տնտեսագիտական միտքը միջնադարում» խորագրով սեմինար ՀՊՏՀ-ում
ՀՊՏՀ տնտեսության կարգավորման և միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ֆակուլտետի  տնտեսագիտության տեսություն  մասնագիտության 2-րդ կուրսի ուսանողներն այսօր «Տնտեսագիտական  ուսմունքների պատմություն» առարկայից դասն անցկացրին սեմինարի տեսքով: Սեմինար-դասի խորագիրն էր «Հայ տնտեսագիտական միտքը միջնադարում»:
Դասի ընթացքում ուսանողուհի Ռիտա Օհանյանը լուսապատկերի միջոցով ներկայացրեց Գրիգոր Տաթևացու, Մխիթար Գոշի, Մատթևոս Ջուղայեցու գործունեությունը, տնտեսագիտական մտքերն ու գաղափարները: Խոսվեց աշխատանքի հասարակական բաժանման և տնտեսության ճյուղերի դասակարգման, ապրանքափոխանակության հարաբերությունների, հարստության բաշխման հարցերի  և այլնի մասին, ինչպես նաև Տաթևացու մեկնաբանությունների, Գոշի՝ տնտեսագիտական մտքեր արտահյայտող առակների (օր.՝ «Ոսկին և ցորենը»), Մատթևոս Ջուղայեցու  տնտեսագիտական գաղափարների մասին:
Ինչպես լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց դասախոս, տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի դոցենտ Սամվել Գրիգորյանը, նմանատիպ սեմինարների անցկացումը կարևոր է և  անհրաժեշտ: Դասախոսն ընդգծեց հատկապես այն, որ ուսանողները պետք է իրազեկ լինեն հայ տնտեսագիտական մտքի ակունքներին:
«Սա դասը հետաքրքիր անցկացնելու նոր մոտեցում է, որը, կարծում ենք, ուսանողներին ոգևորում է, քանի որ նրանք ավելի են  ներգրավվում դասին, այսպես ասած, դասը իրենք են վարում: Հայ միջնադարյան պատմության նշանավոր ներկայացուցիչների, ինչպիսիք են Գրիգոր Տաթևացին, Մխիթար Գոշը,Մատթևոս Ջուղայեցին, Սմբատ Սպարապետը և ուրիշներ, տնտեսագիտական արժեքավոր մտքերը այնքան էլ հայտնի չեն հանրությանը: Ուստի սա նպատակ ունի ուսանողներին  ճանաչելի դարձնել մեր մեծերի գաղափարները: Նմանօրինակ դասերի կազմակերպումը շարունակական է լինելու»,- ասաց Սամվել Գրիգորյանը:
Ուսանողուհի Թագուհի Հարությունյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ այսօրինակ սեմինարների շնորհիվ  ավելի շատ գիտելիքներ ստանալու հնարավորություն են ունենում և հավելեց. «Դասի մատուցման այս ձևն ավելի հետաքրքիր է դարձնում դասաժամը, լավ կլինի, որ դասերն այսպես անցկացվեն հաճախակի»:

Семинар в АГЭУ на тему «Армянская экомическая мысль в средневековье»
Сегодня студенты 2-го курса факультета регулирования экономики и международных экономических отношений АГЭУ по специальности теория экономики провели урок в виде семинара по предмету «История экономических учений». Тема семинар-урока «Армянская экономическая мысль в средневековье».
Во время урока студентка Рита Оганян с помощью проектора представила деятельность, экономические мысли и идеи Григора Татеваци, Мхитара Гоша, Матевоса Джугаеци. Говорили о вопросах общественного разделения труда и классификации экономических отраслей, бартерных отношений и распределении богатства и другом, а также о комментариях Татеваци, баснях Гоша, отражающих экономические мысли (напр. «Золото и пшеница»), экономических идеях Матевоса Джугаеци.
Как отметил в беседе с отделом информации и связей с общественностью преподаватель, доцент кафедры экономики Самвел Григорян, проведение подобных семинаров важно и необходимо. Преподаватель подчеркнул особенно то, что студенты должны быть осведомлены об истоках армянской экономической мысли.
«Это новый подход проведения интересного урока, который, как нам кажется, воодушевляет студентов, так как они больше вникают в урок, так сказать, урок проводят сами. Экономические ценные мысли известных представителей армянской средневековой истории, какими являются Григор Татеваци, Мхитар Гош, Матевос Джугаеци, Смбат Спарапет и др., не так известны общественности. Поэтому этот семинар ставит цель ознакомить студентов с идеями наших великих людей. Организация подобных уроков будет носить постоянный характер»,- сказал Самвел Григорян.
Студентка Тагуи Арутюнян в беседе с нами отметила, что благодаря таким семинарам у них появляется возможность получить больше знаний и добавила: «Такая форма преподношения урока делает занятие еще интереснее, будет хорошо, если уроки чаще пройдут в такой форме».