ՀՊՏՀ «Нар-Хоз» թիմը լավագույններից է
Օրերս, մարտի 9-ին, Ամերիկյան համալսարանում կայացած ՈՒՀԱ ուսանողական լիգայի ½ եզրափակչում ՀՊՏՀ «Нар-Хоз» թիմը մրցույթի հանրագումարային արդյունքով զբաղեցրել է 2-րդ պատվավոր հորիզոնականը՝ առաջին տեղը զբաղեցրած «Տղամարդիկ» թիմին զիջելով ընդամենը 0.3 միավորով: Նշենք, որ լիգային մասնակցում էին հայաստանյան 6 պետական բուհեր՝ Երևանի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի «Տղամարդիկ», Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի «ԵրՊԻ», Երևանի պետական բժշկական համալսարանի «Արմեդ», Հայ-ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի «Двойное гражданство», Երևանի պետական լեզվաբանական համալսարանի «Матриархат» և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Нар-Хоз» թիմերը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում «Нар-Хоз» թիմի տղաները նշեցին, որ ելույթների ժամանակ բեմից նկատում էին հանդիսատեսի ոգևորվածությունը, ինչն էլ ավելի էր քաջալերում իրենց: Ասում են՝ դրանից եզրակացնում են, որ «Нар-Хоз»-ի հումորը իսկապես դուր է գալիս հանդիսատեսին:
«Հումորը պետք է սուր, ժամանակակից լինի, ստիպի հանդիսատեսին լիաթոք ծիծաղել: Կատարողականը նույնպես շատ կարևոր է. պետք է ամբողջությամբ դերի մեջ մտնել, այսպես ասած, ապրել դերը»,- կարևորեց թիմի տղաներից մեկը՝ ֆինանսական ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Տիգրան Գասպարյանը:
Ըստ թիմի անդամների՝ սցենարը, գաղափարները ծնվում են միանգամից, սակայն տղաները շատ են կարևորում այդ գաղափարները ելույթների տեսքով ճիշտ արտահայտելը: Նշում են, որ դրա համար շատ ժամանակ, պարբերաբար փորձեր, ջանքեր են պետք:
«Երբ հավաքվում ենք մեկ սեղանի շուրջ, շատ հեշտ ենք կողմնորոշվում: Մեկը առաջարկում է մի բան, մյուսներս հավանություն ենք տալիս և սկսում իրագործել գաղափարը: Երբ մարդը հումորի զգացողություն և ստեղծագործական հմտություններ է ունենում, կարողանում է հեշտությամբ մարմնավորել ցանկացած դեր, կերպար, այնպես, որ ծիծաղելի լինի»,-մեզ հետ զրույցում ասաց ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող Դավիթ Մինասյանը:
«Нар-Хоз»-ի անդամները աջակցության համար հատուկ շնորհակալություն են հայտնում ՀՊՏՀ ռեկտոր Կորյուն Աթոյանին, ուսանողական խորհրդին, ուսանողներ Արման Հարությունյանին, Աննա Սանասարյանին, ասպիրանտ Գագիկ Սիմոնյանին, ով թիմի գեղարվեստական ղեկավարն է:
Նշենք, որ «Нар-Хоз» թիմը բաղկացած է 9 հիմնական անդամներից՝ Դավիթ Մինասյան, Հայկ Գրիգորյան, Աշոտ Սեդրակյան, Մհեր Մակարյան, Նարեկ Փալիկյան, Մելիք Դավեյան, Էդգար Գրիգորյան, Հայկ Ասատրյան, Տիգրան Գասպարյան:
Ինչպես նշեցին թիմի անդամները՝ արդեն իսկ այսօրվանից պատրաստվում են մայիսի սկզբին կայանալիք եզրափակիչ փուլին: Նրանք հաստատակամ են՝ անելու ամեն ինչ, որպեսզի փայլուն ելույթ ունենան, ՀՊՏՀ-ի անունը բարձր պահեն:

Команда АГЭУ «Нар-Хоз» одна из лучших
На днях, 9-го марта, ½ финале студенческой лиги КВН, прошедшей в Американском университете, команда АГЭУ «Нар-Хоз» по суммарному результату конкурса заняла 2-ое почетное горизонтальное, уступая занявшему первое место команде «Мужчины» всего на 0.3 очка. Отметим, что в лиге участвовали 6 армянских государственных вузов: команды «Мужчины» Ереванского государственного архитектурного и строительного университета, «ЕрПИ» Армянского государственного политехнического университета, «Армед» Ереванского государственного медицинского университета, «Двойное гражданство» Армяно-русского (Славянского) университета, «Матриархат» Ереванского государственного лингвистического университета и «Нар-Хоз» Армянского государственного экономического университета.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ парни команды «Нар-Хоз» отметили, что во время выступлений со сцены замечали воодушевление зрителей, что их и больше стимулировало. Говорят, что из этого сделали вывод, что юмор «Нар-Хоз»-а действительно нравится зрителю.
«Юмор должен быть острым, современным, должен заставить зрителя смеяться от всей души. Исполнение также очень важно: нужно полностью войти в роль, так сказать, прожить роль»,- подчеркнул один из парней команды, студент 2-го курса финансового факультета Тигран Гаспарян.
По мнению членов команды, сценарий, идеи рождаются сразу, однако парни подчеркивают значимость правильного выражения этих идей в форме выступлений. Отмечают, что для этого нужно много времени, периодические репетиции, усилия.
«Когда собираемся вокруг одного стола, очень легко ориентируемся. Один предлагает одно, остальные одобряют и начинают реализовывать идею. Когда у человека есть чувство юмора и творческие навыки, то у него с легкостью получается воплотить любую роль, образ так, чтоб было смешно»,- в беседе с нами сказал студент 2-го курса факультета информатики и статистики Давид Минасян.
Члены «Нар-Хоз»-а выразили особую признательность за содействие ректору АГЭУ Корюну Атояну, студенческому совету, студентам Арману Арутюняну, Анне Манасарян, аспиранту Гагику Симоняну, кто является художественным руководителем команды.
Отметим, что команда «Нар-Хоз» состоит из 9 основных членов: Давид Минасян, Айк Григорян, Ашот Седракян, Мгер Макарян, Нарек Паликян, Мелик Давеян, Эдгар Григорян, Айк Асатрян, Тигран Гаспарян.
Как отметили члены команды, уже с сегодняшнего дня готовятся к предстоящему в начале марта к заключительному туру. Они уверены, сделают все, чтобы блестяще выступить, и с честью поднять выше имя АГЭУ.