ՌԴ հեղինակավոր հետազոտական կենտրոնից «Ամբերդի» «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրենը միջազգային դասընթաց-աշխատաժողովի հրավեր է ստացել
Դիտումների քանակ՝ 1202
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնը միջազգային ասպարեզում ներկայանալու հերթական առիթն է ստացել: Կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տնտեսագիտության թեկնածու Վարդան Աթոյանը, հաղթահարելով ընտրական փուլը, պաշտոնական հրավեր է ստացել մասնակցելու «Համացանցի գլոբալ կառավարումը և միջազգային տեղեկատվական անվտանգությունը» միջազգային վերապատրաստման դասընթաց-աշխատաժողովին, որը տեղի կունենա ս.թ. մարտի 16-20-ը Ռուսաստանի Դաշնության մայրաքաղաք Մոսկվայում:
Դասընթացը կազմակերպում է Ռուսաստանի ամենահեղինակավոր հետազոտական կենտրոններից մեկը՝ Ռուսաստանի քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտը (ПИР-Центр). դասընթացը նախատեսված է համապատասխան ոլորտի մինչև 35 տարեկան երիտասարդ փորձագետների համար:
Ինչպես հայտնում են «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնից, ծրագրի համար դիմորդների ընտրությունը կատարվել է բավականին խիստ չափորոշիչներով, իսկ մասնակցության հրավեր են ստացել ընդամենը 16 փորձագետներ (8-ը՝ ՌԴ-ից, 8-ը՝ այլ երկրներից): Վերապատրաստման դասընթացը ենթադրում է կիբեռանվտանգության, համակարգչային/համացանցային հանցավորության, տեղեկատվական-հաղորդակցային տեխնոլոգիաների, անհատական տվյալների պաշտպանության, տեղեկատվական անվտանգության վերաբերյալ ՌԴ և արտերկրի ճանաչված փորձագետների և համապատասխան ոլորտի պետական պաշտոնյաների դասախոսություններ, ինչպես նաև՝ աշխատանքային քննարկումներ, թեմատիկ շնորհանդեսներ, աշխատանքային այցելություններ համապատասխան գիտական, հետազոտական, վերլուծական հաստատություններ և այլն: Կեցության (հյուրանոցի և սննդի) ծախսերն ամբողջությամբ հոգում է հրավիրող կողմը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն Վարդան Աթոյանը նշեց, որ տեղեկատվական անվտանգության հիմնախնդիրներն ուսումնասիրվում են նաև «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի շրջանակներում և իր մասնակցությունը նշված միջոցառմանը, ստացած փորձն ու միջազգային կապերը կնպաստեն վերոնշյալ ոլորտում իրենց կողմից իրականացվող հետազոտությունների արդյունավետության բարձրացմանը, ՀՊՏՀ և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ճանաչմանն ու միջազգայնացմանը:

Директор программы «Исследования национальной безопасности» центра «Амберд» получил приглашение на международные семинар-курсы из авторитетного исследовательского центра РФ
Исследовательскому центру «Амберд» Армянского государственного экономического университета предоставилaсь очередная возможность для представления на международной арене. Директор программы «Исследования национальной безопасности» центра, кандидат экономических наук Вардан Атоян, преодолев отборочный тур, получил официальное приглашение участвовать в международных семинар-курсах переподготовки. Международные семинар-курсы переподготовки «Глобальное интернетное управление и международная информационная безопасность», которые состоятся 16-20 марта с. г. в столице Росиийской Федерации Москве.
Курсы организует один из самых авторитетных исследовательских центров России, Российский институт политических исследований (ПИР-Центр): курсы предусмотрены для молодых экспертов до 35 лет соответствующей области.
Как сообщают из исследовательского центра «Амберд», отбор заявителей для программы был проведен по достаточно строгим критериям, а приглашение на участие получили всего 16 экспертов (8 из РФ, 8 из др. стран). Курсы переподготовки предполагают лекции государственных должностных лиц соответствующих областей РФ и иностранных известных экспертов о кибербезопасности, интернетной/компьютерной преступности, информационно-коммуникативных технологиях, защите индивидуальных данных, информационной безопасности, а также рабочие обсуждения, тематические презентации, рабочие посещения в соответствующие научные, исследовательские, аналитические и др. организации. Расходы проживания (гостиница и питание) полностью оплачивает приглашающая сторона.
Директор программы «Исследования национальной безопасности» Вардан Атоян в беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ отметил, что проблемы информационной безопасности изучаются в рамках программы «Исследования национальной безопасности» исследовательского центра «Амберд» и его участие в указанном мероприятии, полученный опыт и международные связи будут способствовать повышению эффективности осуществляемых исследований в вышеуказанной области, известности и интернационализации АГЭУ и исследовательского центра «Амберд».