Դիտումների քանակ՝ 1032
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր  կայացավ կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի նախաձեռնությամբ կազմակերպված և երեկվանից մեկնարկած սեմինար-դասընթացի 2-րդ մասը, որի նպատակն է աշխատանք փնտրող ուսանողներին հաղորդել մի շարք կարևոր տեղեկություններ: Այսօրվա սեմինարը վարեց «ՊրոԿրեդիտ Բանկի» անձակազմի  համալրման բաժնի ղեկավար Մարիամ Համբարձումյանը, ով մեր բուհում էր կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի  հրավերով:
«Ողջունելի է, որ համալսարանը նախաձեռնում է նման միջոցառումներ, որոնք  օգնում են ուսանողներին  բուհն ավարտելուց հետո  գործատուներին լավագույնս ներկայանալու»,-մասնակիցներին  ասաց «ՊրոԿրեդիտ Բանկի» ներկայացուցիչը:
Դասընթացի ժամանակ ուսանողներին ներկայացվեցին աշխատանքի ընդունման հարցազրույցի տեսակները, ներկայանալու կարևոր պայմանները, հաջող հարցազրույց ունենալու մի քանի  գաղտնիքներ: Մարիամ Համբարձումյանը, իր մասնագիտական երկարամյա փորձից ելնելով՝ պատմեց, թե ինչ է ցանկալի և ինչ ցանկալի չէ անել հարցազրույցի ժամանակ: Նրա խոսքով՝ գործատուի մոտ պետք է գնալ ներկայանալի, պատշաճ տեսքով, խուսափել ուշադրություն շեղող բոլոր հանգամանքներից, որպեսզի գործատուն հնարավորություն ունենա կենտրոնանալու միմիայն  դիմողի գիտելիքների վրա և կարողանա ճիշտ գնահատել այն:
Սեմինար-դասընթացին մասնակցող ուսանողները ողջունեցին նմանատիպ նախաձեռնությունները, որոնք հնարավորություն են տալիս իրենց ստանալ այն տեղեկությունները, որոնք չեն կարող ստանալ մեկ այլ ձևով (քանի որ դասընթացը վարում են փորձառու մասնագետներ):
«Կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի կազմակերպած դասընթացը հագեցած էր հետաքրքիր տեղեկություններով, որոնք մենք անպայման կօգտագործենք հետագայում: Դասընթացի 2 մասերին էլ մասնակցել եմ: Շատ շնորհակալ ենք թե' կենտրոնի աշխատակիցներին, թե' Մարիամ Համբարձումյանին՝ իր մասնագիտական փորձը մեզ հետ կիսելու համար»,- լրատվության և հասարակյնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում նշեց ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողնուհի Քնարիկ Եդիգարյանը:
Կարիերայի և մարքեթինգի կենտրոնի առաջատար մասնագետ Կարինե Պողոսյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ նմանատիպ սեմինար-դասընթացների կազմակերպումը շարունակական է լինելու, առաջիկայում ևս կհրավիրվեն փորձառու մասնագետներ, ովքեր իրենց խորհուրդներով կօգնեն հատկապես մեր շրջանավարտներին՝ ճիշտ կողմնորոշվելու աշխատանք փնտրելիս:
Հիշեցնենք, որ սեմինար-դասընթացը կազմված էր 2 մասից. 1-ին մասում ուսանողներին ներկայացվեց ինքնակենսագրական և մոտիվացիոն նամակ գրելու, 2-րդ մասում՝ աշխատանքի ընդունման հարցազրույցի առանձնահատկություները:

Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялась   организованная  по  инициативе  Центра  карьеры  и  маркетинга   2-ая  часть  семинар-урока, начавшаяся  вчера,  цель  которой    передать  ищущим  работу студентам  ряд  важных  сведений.   Сегодняшний  семинар  провел  руководитель   отдела  по  отбору  персонала  «ПроКредит Банка» Мариам  Амбарцумян, кто  посетила  наш  вуз  по  приглашению  Центра   карьеры  и  маркетинга.
«Приятно,  что  университет организует  подобные  мероприятия, которые  помогают  студентам  после  окончания  лучшим  образом  представиться  работодателям»,-сказала  участникам  представительница  «ПроКредит Банка».
Во  время  урока  студентам  были  представлены  типы  собеседований   для  приема  на  работу, важные  условия  представления, несколько  секретов  для  успешного  собеседования. Мариам Амбарцумян,  исходя  из  своего  долголетнего  профессионального  опыта  рассказала,  что  желательно  и  что  не  желательно  делать  во время  собеседования.  По  ее  словам,  к  работодателю  надо  идти  в  представительном, должном  виде, избегать  всех  отвлекающих  обстоятельств, чтобы  работодатель  имел  возможность  сосредоточиться   только  на  знаниях   заявителя  и  мог  правильно  оценить  их.
Участвовавшие  на  семинар-уроке  студенты  поприветствовали  подобные  инициативы, которые  предоставляют  возможность   получить  им  те  сведения, которые  не  могут  получить  др.  образом, (так  как  уроки  проводят  опытные  специалисты).
«Организованный  Центром  карьеры  и  маркетинга  урок  насыщен  интересными  сведениями, которые  мы  обязательно  используем  в  дальшейшем. На  2  частях  урока  я  участвовал. Мы  очень  благодарны   и  сотрудникам  центра, и  Мариям  Амбарцумян  за  передачу  своего  профессионального  опыта  нам»,- отметила  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  студентка  3-го  курса  факультета  РЭ и  МЭО  Кнарик  Едигарян.
Ведуюий  специалист  Центра  карьеры  и  маркетига  Карине  Погосян  в  беседе  с  нами  отметила, что  организация  подобных  уроков-семинаров   будет  носить  постоянный  характер, в  ближайшее  время  снова  будут  приглашены  опытные  специалисты, которые  своими  советами  особенно  помогут   нашим  выпускникам  правильно  ориентироваться  в  поисках  работы.
Напомним, что  урок-семинар  состоял  из  2  частей: в  1-ой  части  студентам  были  представлены  особенности  написания  автобиографии   и  мотивационного  письма,  во  2-ой  части  -  особенности  собеседования  для  приема  на  работу.