ՀՊՏՀ-ում ներկայացվեց «Գլոբալ Յուգրեդ» ծրագիրը
ՀՊՏՀ նիստերի սրահում այսօր  կայացավ հանդիպում՝ ուսանողների և  «Միջազգային հետազոտությունների և փոխանակման խորհուրդ» («Irex») կազմակերպության կրթական ծրագրերի պատասխանատու Սոնա Մատինյանի հետ, որը ներկայացրեց «Եվրասիայի և Միջին Ասիայի ուսանողների փոխանակման համաշխարհային ծրագիրը (Գլոբալ Յուգրեդ)»: Նշենք, որ մեր ուսանողների հետաքրքրվածությունը բավականին մեծ էր:
«Irex»-ի  ներկայացուցիչը նախ խոսեց կազմակերպության մասին՝ ներկայացնելով գործունեությունը, նպատակները, առաքելությունը և այլն, ապա՝ նշված ծրագիրը, դրան դիմելու ընթացակարգն ու այլ մանրամասներ:
Ինչպես նշեց  Սոնա Մատինյանը, ծրագրի շրջանակներում ուսանողները հնարավորություն կունենան մեկ կիսամյակ սովորելու ԱՄՆ-ի համալսարաններում կամ համայնքային քոլեջներում: Ծրագիրը կմեկնարկի օգոստոսին և նույն ամսվա ընթացքում ընտրված ուսանողներն արդեն կմեկնեն ԱՄՆ: Ծրագրի ներկայացուցչի խոսքով՝ կազմակերպությունը կհոգա ուսանողների բոլոր ֆինանսական ծախսերը՝ ներառյալ ուղևորավճարը: Կընտրվեն այն ուսանողները, ովքեր կունենան համապատասխան գիտելիքներ:
Ծրագրի հետ կապված բոլոր մանրամասներին, ինչպես նաև հայցադիմումին  կարող եք ծանոթանալ irex.am կայքից, կամ դիմել կազմակերպության գրասենյակ՝ Պարոնյան 8 հասցեով: Ծրագրին կարող են դիմել միայն առկա համակարգում սովորող ուսանողները:

Количество просмотров: 1262
Сегодня  в  зале  заседаний  АГЭУ  состоялась  встреча  студентов    и    ответственной  за  образовательные  программы  организации  «Совет  международных  исследований  и  обмена» («Irex») Соны  Матинян, которая  представила «Всемирную  программу  (Глобал Югред) по  обмену  студентов  Евразии  и  Средней  Азии». Отметим, что  интерес  наших  студентов  был  достаточно  большой.
Представитель  «Irex»  говорила  также  и  об  организации, представляя  деятельность,  цели, предназначение  и  т.д., а  затем и  представила  данную  программу, порядок  обращения  в  нее  и  др.  подробности.
Как  отметила  Сона  Матинян,  в  рамках  программы  у  студентов  будет  возможность  один  семестр  учиться  в  университетах  США  или  областных  колледжах.  Начало  программы  в  августе  и  отобранные  в  этом  же  месяце  студенты  уже  поедут  в  США.  По  словам  представителя  программы, организация позаботится  о  всех  финансовых  затратах студентов, включая дорожные  затраты. Будут  отобраны  студенты, которые  будут  иметь  соответствующие  знания.
Со  всеми  связанными  с  программой  подробностями, а  также  с  формой  заявления  можете  ознакомиться    в  сайте  irex.am, или  обратиться  в  офис  организации  по  адресу:  ул. Пароняна  8. В  программу  могут  обратиться  только  студенты,  обучающиеся  в  стационарной  системе.