Նոր ծրագրեր՝ նոր կիսամյակում. դասերի մեկնարկով ՀՊՏՀ-ում աշխուժացել է ֆակուլտետային կյանքը
2013-2014 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակի մեկնարկով (փետրվարի 10-ից) ՀՊՏՀ-ում աշխուժացել է ֆակուլտետային կյանքը: Ֆակուլտետներում ուսումնական գործընթացը բնականոն հուն է մտել, նախատեսվում են միջոցառումներ, նոր ծրագրեր: ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը դեկանների հետ ճեպազրույցում տեղեկացավ սպասվող իրադարձությունների, ինչպես նաև անելիքների մասին:
Ֆինանսական ֆակուլտետի դեկանի ժ/պ Զաքար Կիրակոսյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ֆակուլտետում դասերն ընթանում են բնականոն հունով՝ համաձայն դասացուցակների: «Այս կիսամյակում նախատեսվում է է'լ ավելի ամրապնդել գործատուների հետ կապերը, հրավիրել նրանց բաց դասեր, սեմինարներ  անցկացնելու. սա առաջին հերթին միտված է ուսանողների տեսական և գործնական գիտելիքները զարգացնելուն: Ուսումնական գործընթացն ընթանում է պատշաճ: Ընթացքի մեջ են նաև փորձառությունները. կապի մեջ ենք մի շարք առաջատար ընկերությունների հետ, որտեղ փորձառություն են անցնում մեր ուսանողները: Շատ ուսանողներ աշխատանք են գտնում հենց այս ընթացքում: Շուտով (մարտին) նախատեսում ենք հանդիպում կազմակերպել մեր ֆակուլտետի գերազանցիկ ուսանողների հետ և շնորհակալագրեր հանձնել նրանց: Մի շարք միջոցառումներ էլ դեռ մշակման փուլում են»,- ասաց Զաքար Կիրակոսյանը:
Հաշվապահական հաշվառման  և աուդիտի ֆակուլտետի դեկան Աշոտ Մաթևոսյանն ընդգծեց, որ ուսանողները կիսամյակը լավ են սկսել՝ ակտիվորեն հաճախում են դասերի: «Առաջիկայում նախատեսում ենք բաց դաս անցկացնել աուդիտորական կազմակերպություններից որևէ մեկի հետ: Ակտիվ համագործակցում ենք գործատուների հետ, ովքեր ավարտական կուրսերի ուսանողներից կադրեր են ընտրում իրենց համար: Փորձառությունը լավ է ընթանում, մեր ֆակուլտետից 5 ուսանողներ օրերս աշխատանքի են անցել հաշվապահական տարբեր կազմակերպություններում, իսկ 15 ուսանողների անուններ էլ այս պահի դրությամբ բազայում են՝ որպես հավանական թեկնածուներ: Գործատուները գոհ են մեր թողարկած կադրերից, փորձը վկայում է ՝ մեր  ուսանողների պահանջարկը նրանց կողմից մեծ է»-համոզմունք հայտնեց դեկանը:
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի դեկան Թաթուլ Մկրտչյանը տեղեկացրեց, որ այս կիսամյակում առավել խստացվելու է հսկողությունը հաճախումների նկատմամբ: Խոսքը, մասնավորապես, առկա մագիստրատուրայի մասին է: «Ինչ վերաբերում է ներֆակուլտետային ծրագրերին, նշեմ, որ ավանդական դարձած միջոցառումները կշարունակվեն, բացի դրանից, ընթացքում ծնվում են շատ գաղափարներ, որոնք իրականացնում ենք՝ ուսումնական գործընթացն ու առօրյան հետաքրքիր և օգտակար դարձնելու համար»,- ասաց դեկանը:
ՏԿ և ՄՏՀ ֆակուլտետի դեկան Ատոմ Մարգարյանը մեզ հետ զրույցում նշեց որ մշտապես ուշադրության կենտրոնում է ուսման որակի հարցը, դասախոսների, ուսանողների փոխհարաբերությունները: Բաց դասերը, սեմինարներն ու քննարկումները ուսումնական առօրյայի կարևոր մասն են կազմում:
Ինֆորմատիկայի և վիճակագրության ֆակուլտետի դեկանի ժ/պ Մանուկ Մովսիսյանը տեղեկացրեց, որ այս կիսամյակի սկզբին հանդիպել է 1-ին կուսեցիների հետ, նրանց հետ զրուցել ուսումնական գործընթացի, զեղչերի և ուսանողներին հետաքրքրող այլ հարցերի մասին:
Կառավարման ֆակուլտետի դեկան Միքայել Թավադյանը նշեց, որ 2-րդ կիսամյակում հիմնական ուշադրությունը դրվում է ավարտական կուրսերի՝ ամփոփիչ ատեստավորման քնությունները կազմակերպելու վրա: Ուսումնական գործընթացը լավ է ընթանում:
Դեկաններից տեղեկացանք նաև ներֆակուլտետային մի շարք այլ նորությունների, որոշ ուսանողների հաջողությունների ու ձեռքբերումների մասին, որոնց կանդրադառնանք առանձին:

Новые программы в новом семестре: с началом занятий в АГЭУ стала активной факультетская жизнь
С началом второго семестра 2013-2014 учебного года (с 10-го февраля) в АГЭУ стала активной факультетская жизнь. На факультетах учебный процесс протекает нормально, планируются мероприятия, новые программы. Отдел информации и связей с общественностью АГЭУ в брифинге с деканами узнал о предстоящих событиях, а также и планах факультетов.
И/о декана финансового факультета Закар Киракосян в беседе с нами отметил, что на факультете занятия протекают нормально, согласно расписаниям. «В этом семестре планируется сильнее укрепить связи с работодателями, пригласить их для проведения открытых уроков, семинаров: это, в первую очередь, направлено на развитие теоретических и практических знаний студентов. Учебный процесс протекает должным образом. В процессе находится и практика: находимся в тесной связи с некоторыми лидирующими компаниями, в которых проходят практику наши студенты. Многие студенты находят работу именно в этот период. Скоро (в марте) планируется организовать встречу со студентами-отличниками нашего факультета и вручить им грамоты. Некоторые мероприятия еще в стадии разработки»,- сказал Закар Киракосян.
Декан факультета бухгалтерского учета и аудита Ашот Матевосян подчеркнул, что студенты начали семестр хорошо, активно посещают уроки. «В ближайшее время планируем провести открытый урок с одной из аудиторских организаций. Активно сотрудничаем с работодателями, которые среди студентов выпускных курсов выбирают кадры для себя. Практика протекает хорошо, 5 студентов нашего факультета недавно устроились на работу в разные бухгалтерские организации, а имена 15 студентов в данный момент находятся в базе в качестве вероятных кандидатур. Работодатели довольны нашими кадрами, опыт свидетельствует, что спрос на наших студентов с их стороны большой»-с уверенностью сообщил декан.
Декан факультета маркетинга и организации бизнеса Татул Мкртчян сообщил, что в этом семестре будет намного строже контроль над посещаемостью. Речь идет, в частности, о стационарной магистратуре. «Что относится факультетских программ, отмечу, что ставшие традиционными мероприятия продолжатся, кроме того, в процессе рождаются много идей, которые осуществляем, чтоб сделать интересными и полезными учебный процесс и будни»,- сказал декан.
Декан факультета РЭ и МЭО Атом Мргарян в беседе с нами отметил, что постоянно в центре внимания вопрос о качестве образования, взаимоотношении преподавателей, студентов. Открытые уроки, семинары и обсуждения составляют главную часть учебных будней. И/о декана факультета информатики и статистики Манук Мовсисян сообщил, что в начале этого семестра встретился с первокурсниками, с ними беседовал об учебном процессе, скидках и др. вопросах, интересующих студентов. Декан факультета управления Микаел Тавадян отметил, что во 2-ом семестре основное внимание будет направлено на выпускные курсы, на организацию обобщающих аттестационных экзаменов. Учебный процесс протекает хорошо.
Из деканатов узнали и о межфакультетских других новостях, об определенных успехах и достижениях студентов, к которым обратимся отдельно.