ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները վերադարձել են Մալայզիայից. մեր գիտնականի զեկույցը համարվել է լավագույնը
ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները՝ գիտության բաժնի պետ, տ.գ.թ., դոցենտ Խորեն Մխիթարյանը, «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի «Ազգային անվտանգության հետազոտություններ» ծրագրի տնօրեն, տ.գ. թ. Վարդան Աթոյանը, արտաքին կապերի բաժնի գլխավոր մասնագետ, տ.գ.թ. Աղավնի Հակոբյանը և հաշվապահական հաշվառման բաժնի պետ, գլխավոր հաշվապահ Անուշ Մարգարյանը վերադարձել են Մալայզիայի մայրաքաղաք Կուալա Լումպուրում կայացած կրթության, տնտեսագիտության և սոցիալական գիտությունների միջազգային նստաշրջանից: Մեր բուհի աշխատակիցները վերադարձել են տպավորված, նստաշրջանին մասնակցությունը բավականին արդյունավետ են համարում:
ՀՊՏՀ ներկայացուցիչներից Խորեն Մխիթարյանը հանդես է եկել «Բանկային համակարգի իրացվելիության կառավարման արդի հիմնախնդիրները (ՀՀ նյութերով)» զեկուցմամբ, Վարդան Աթոյանը՝ «Ազգային անվտանգության ապահովման գլխավոր հիմնախնդիրները գլոբալիզացիայի պայմաններում», Աղավնի Հակոբյանը՝ «Արդյունաբերական քաղաքականության արդի գերակայությունները ՀՀ-ում» Անուշ Մարգարյանը՝ «ՀՀ աուդիտորական կազմակերպությունների գործունեության արդյունավետության հիմնական չափանիշները ժամանակակից պայմաններում», թեմաներով զեկուցումներով:
Գիտության բաժնի պետ Խորեն Մխիթարյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տեղեկացրեց, որ նստաշրջանի ընթացքում հնչել են մի շարք հետաքրքիր զեկուցումներ, եղել են օգտակար շփումներ: «Ընդհանուր առմամբ, հնչեցին 15 զեկուցումներ՝ ընդհանուր տնտեսագիտության ոլորտին առնչվող: Քանի որ ինքս գիտական կենտրոնի խմբագրական խորհրդի անդամ եմ, կամզկոմիտեի հետ բաժանմունքներում վերանայեցինք գիտական հոդվածներ ներկայացնելու պահանջները՝ մշակելով նոր չափանիշներ, որոնք կնպաստեն ներկայացվելիք հոդվածների արդյունավետության բարձրացմանը»,- ասաց գիտության բաժնի պետը:
Միջազգային նստաշրջանի մասնակիցների զեկուցումները տպագրվել են ժողովածուում: Նշենք, որ ՀՊՏՀ-ն ներկայացնող Խորեն Մխիթարյանն արժանացել է հավաստագրերի՝ լավագույն զեկույցի և նիստերը վարելու, շնորհանդեսների անցկացմանն աջակցելու համար:
«Մասնակցությունը մեզ հնարավորություն տվեց սերտացնելու համագործակցությունը մի շարք երկրների պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչների հետ, փորձի փոխանակում կատարել՝ ընդօրինակելով լավագույնը»,- հավելեց Խորեն Մխիթարյանը:
Վերջինիս փոխանցմամբ՝ գիտաժողովի մասնակիցների ընտրությունը կատարվել էր՝ ըստ նրանց ներկայացրած զեկուցումների ընտրության: Նախքան նստաշրջանը կազմկոմիտեին ուղարկված և հավանության արժանացած զեկուցումների հեղինակները հրավիրվել են մասնակցելու նստաշրջանին:

Представители АГЭУ: начальник научного отдела, к.э.н., доцент Хорен Мхитарян, директор программы «Исследования национальной безопасности» исследовательского центра «Амберд», к.э.н. Вардан Атоян, начальник отдела бухгалтерского учета, главный бухгалтер Ануш Маргарян и сотрудник отдела внешних связей, к.э.н. Агавни Акопян вернулись с международной сессии по экономике, образованию и социальным наукам, состоявшейся в столице Малайзии Куала Лампура. Сотрудники нашего вуза вернулись под большим впечатлением, участие в сессии считают довольно продуктивным.
Из представителей АГЭУ Хорен Мхитарян выступил с докладом « Современные проблемы управления ликвидности банковской системы (по материалам РА)», Агавни Акопян с докладом «Современные приоритеты промышленной политики в РА», Вардан Атоян -- «Главные проблемы обеспечения национальной безопасности в условиях глобализации» и Ануш Маргарян «Основные критерии продуктивности деятельности аудиторских организаций РА в современных условиях».
Начальник научного отдела Хорен Мхитарян сообщил отделу информации и связей с общественностью, что на сессии были заслушены ряд интересных докладов, были полезные общения. «В общем, прзвучали 15 докладов, касающиеся области экономики. Так как сам я --член редакционного совета научного центра, то с оргкомитетом в секциях пересмотрели требования к представлению статей, разработав новые критерии, которые будут способствовать повышению эффективности представляемых статей»,-сказал начальник научного отдела.
Доклады участников международной сессии опубликованы в сборнике. Отметим, что Хорен Мхитарян, представляющий АГЭУ, удостоился сертификата за лучший доклад и проведение заседаний, содействие в проведении презентаций.
«Участие дало нам возможность сблизить сотрудничество с представителями профессорскопреподавательского коллектива ряда стран, провести обмен опытом, подражая в лучшем»,- добавил Хорен Мхитарян.
По его сообщению, отбор участников научной сессии был проведен в соответствии с отбором представленных ими докладов. Авторы, доклады которых до сессии были отосланы и удостоены одобрения оргкомитета, были приглашены для участия в сессии.