ՀՊՏՀ գիտնականները՝ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, պրոֆեսորներ Միքայել Մելքումյանը, Վարդան Սարգսյանը և Աշոտ Թավադյանը, ովքեր հունվարի 15-18-ը Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահին առընթեր Ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայում մասնակցել են «Ռուսաստանը և աշխարհը. կայուն զարգացում» խորագրով «Գայդարյան համաժողով-2014» միջազգային գիտաժողովին, վերադարձել են մեծ տպավորություններով, ինչպես նաև՝ արդյունքներով:
Պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում, ամփոփելով այցի արդյունքները, տեղեկացրեց, որ համաժողովը հագեցած էր տարբեր հիմնախնդիրներին առնչվող քննարկումներով և գիտաժողովից վերադարձել են մեծ տպավորություններով, լսել մի շարք հետաքրքիր զեկուցումներ, հատկապես տպավորվել են ՌԴ վարչապետի ելույթից:
Համաժողովն արդյունավետ է եղել մեր բուհի համար նաև մեկ այլ պատճառով. ՀՊՏՀ-ի և ՌԴ Նախագահին առընթեր Ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայի միջև կնքվել է համաձայնագիր՝ ուսանողների և դասախոսների փոխանակման, համատեղ հետազոտական ծրագրերի իրականացման և այլ հարցերի շուրջ: «Ակադեմիայի հարուստ փորձը գիտակրթական բնագավառում բավականին արժեքավոր է և կարող է օգտակար լինել մեր համալսարանում իրականացվող փոփոխությունների համատեքստում»,-նշեց պրոռեկտորը:
ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները համաժողովի շրջանակներում այցելել են նաև «Տնտեսագիտական բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարան. նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել փետրվարին Երևանում ՌԴ «Տնտեսագիտական բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի հետ համագործակցության պայմանագիր կնքելու մասին:
Նկատի ունենալով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նշանակությունը կրթության և գիտության զարգացման գործում՝ այցելություն է կատարվել առցանց կրթության ծառայություններ մատուցող «Յունիվեբ» ընկերություն, ինչի մասին ևս ավելի վաղ հայտնել էինք: Ընկերության ներկայացուցիչներն առաջիկայում կայցելեն մեր համալսարան՝ քննարկելու առցանց կրթության համակարգը ՀՊՏՀ-ում ներդնելու հնարավորությունները:
ՀՊՏՀ գիտնականներն այցելել են նաև Ռուսաստանի հումանիտար գիտությունների հիմնադրամ, որտեղ քննարկվել են համագործակցության ուղիները: Ի դեպ, հանդիպման ժամանակ Գագիկ Վարդանյանին հանձնվել է Ռուսաստանի հումանիտար գիտությունների հիմնադրամի արտասահմանյան փորձագետի դիպլոմ:
Համաժողովի մասնակիցները՝ պրոֆեսորներ Միքայել Մելքումյանը, Աշոտ Թավադյանն ու Վարդան Սարգսյանը մեզ հետ զրույցում նշեցին, որ մեծ տպավորություն են ստացել համաժողովից, որն աչքի է ընկել իր բովանդակությամբ, կազմակերպվածությամբ և ներկայացուցչականությամբ: ՀՊՏՀ գիտնականները հատկապես տպավորվել են ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի, Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության (ՏՀԶԿ) գլխավոր քարտուղար Անխել Գուրիանի, Չեխիայի նախկին նախագահ Վացլավ Կլաուսի, Իտալիայի նախկին վարչապետ Մարիո Մոնտինի, հայտնի տնտեսագետ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ջեֆրի Սաքսի, հայտնի և հեղինակավոր այլ քաղաքական գործիչների ու տնտեսագետների ելույթներից:
Հիշեցնենք, որ «Գայդարյան համաժողովը» Ռուսաստանում տնտեսական քաղաքականության խոշորագույն գիտաժողովներից է, որը նվիրված է ռուսական տնտեսական բարեփոխումների հեղինակ Եգոր Գայդարի հիշատակին: 2010 թվականից այն դարձել է Ռուսաստանում և ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների քննարկման հարթակ: Այս տարվա քննարկումների առանցքում էին անորոշության պայմաններում կայուն զարգացման հիմնախնդիրները, աշխարհի հետճգնաժամային զարգացումները, մակրոտնտեսական ռիսկերը և ռեցեսիայի հնարավորությունները:

Ученые  АГЭУ:  проректор  АГЭУ  по  научным  вопросам  и  внешним  связям,    д.э.н., профессор Гагик  Варданян, профессоры  Микаел  Мелкумян, Вардан  Саргсян  и Ашот  Тавадян, участвовавшие  15-18  января  в  международной научной конференции «Гайдаровский  форум-2014» на  тему  «Россия  и  мир,  устойчивое  развитие»  в  Российской  академии  народного  хозяйства  и  государственной  службы  при  Прeзиденте  Российской  Федерации, вернулись  с  большими  впечатлениями  и  результатами.
Проректор  Гагик  Варданян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью, обобщая  результаты  поездки,  сообщил, что форум  был  насыщен  обсуждениями, касающихся  различных  проблем, и  вернулись  с  конференции  с большими  впечатлениями, прослушали  много  интересных  докладов,  особенно  сильное  впечатление  оставило  выступление  премьер-министра  РФ.
Форум  был  продуктивен  для  нашего  вуза  еще  и  по  другой  причине:  было подписано  соглашение  между  АГЭУ  и  Российской  академией   народного  хозяйства  и  государственной  службы  при  Прeзиденте  Российской  Федерации  по  вопросам  обмена  преподателей  и  студентов, осуществления  совместных  исследовательских  программ  и    др. вопросам.  «Богатый  опыт  академии  в  научно-образовательной  области   ценен    и  может  быть  полезен    в  контексте  изменений,  осуществляемых  в  нашем    университете»,-отметил  проректор.
Представители  АГЭУ  в  рамках  форума  посетили  и  национальный  исследовательский  университет  «Экономическая  высшая  школа»:  досигнута  предварительная  договоренность о  подписании   в  феврале  в  Ереване   договора  о  сотрудничестве  с  национальным  исследовательским  университетом  РФ   «Экономическая  высшая  школа».
Имея  ввиду  значение  информационных  технологий в  деле  развития  образования  и  науки,  посетили  обслуживающую  интернетные  услуги  образования   организацию  «Юнивеб»,    о чем   раннее  сообщали.  Представители  организации  в  ближакшее  время посетят  наш  университет с  целью   обсуждения  интернетной  системы  образования, возможности  внедрения  в  АГЭУ.
Ученые  АГЭУ  посетили  и  Российский  фонд  гуманитарных  наук, где  были  обсуждены  пути  сотрудничества.  Кстати,  во  время  встречи   Гагику  Варданяну  был  вручен  диплом  зарубежного  эксперта   Российского  фонда  гуманитарных  наук.
Участники  форума:  профессоры  Микаел  Мелкумян, Вардан  Саргсян  и Ашот  Тавадян,  в  беседе  с  нами  отметили, что получили  большое  впечатление от  форума,  который   отличался  своей  содержательностью, организованностью  и представительностью. Ученые  АГЭУ  особенно  были  впечатлены  выступлениями  премьер-министра  РФ  Дмитрия  Медведева,  главного  секретаря  Организации  Экономического  развития  и  сотрудничества(ОЭРС)   Анхела  Гуриани,  экс-президента  Чехии Вацлава  Клауси,  экс-премьер-министра  Италии  Марио  Монтини,  известного  экономиста, лауреата  Нобелевской  премии  Джефри  Сакси,    известных  и  авторитетных  др.  политических  деятелей  и  экономистов.
Напомним, что  международная  конференция  «Гайдаровский  форум» -- одна  из  крупнейших  в  России   конференций  экономической  политики,   которая  посвящена  памяти  автора  русских  экономических  преобразований  Егора  Гайдара. С  2010 года  она  стала  платформой  обсуждения  процессов, происходящих  в  России  и  во  всем  мире. В  основе  обсуждений  этого  года  были   проблемы    устойчивого  развития  в  неопределенных  условиях, посткризисные  мировые  развития, макроэкономические  риски  и  рецессионные  возможности.