ՀՊՏՀ ուսանողները՝ միջազգային ֆոտոմրցույթի առաջատար մասնակիցներ
ՀՊՏՀ կառավարման ֆակուլտետի ուսանողներ Արման Հարությունյանն ու Մերի Հայրապետյանը մասնակցում են Արևելյան գործընկերության «Photoman - 2013» միջազգային լուսանկարչական մրցույթին, որն անցկացվում է Facebook սոցիալական ցանցում` ինտերնետ-ռեալիթի շոու ձևաչափով: Ֆոտոմրցույթին մասնակցում են Վրաստանի, Ուկրաինայի, Մոլդովայի, Բելառուսի, Հայաստանի և Ադրբեջանի սիրողական լուսանկարիչները:
Ինչպես տեղեկանում ենք Հայաստանի լուսանկարիչների ազգային ասոցիացիայի պաշտոնական կայքից, «Photoman - 2013»-ը միջազգային լուսանկարչական մրցույթ է` սկսնակ և փորձառու ֆոտոսիրողների համար, այն կոչված է աջակցելու Արևելյան գործընկերության երկրների երիտասարդ լուսանկարիչներին: «Photoman - 2013» մրցույթի հիմնական կազմակերպիչը, ինչպես նաև մրցույթի գաղափարի հեղինակն է Վրաստանի լուսանկարիչների ասոցիացիան (ՎԼԱ): ՎԼԱ-ի հովանու ներքո «Photoman» մրցույթն արդեն երեք անգամ անց է կացվել Վրաստանում և մինչ օրս Վրաստանի ֆոտոհասարակության շրջանում համարվում է ճանաչված և հաջողված: 2013 թվականին «Photoman» մրցույթը դարձել է միջազգային և իրականացվում է Եվրամիության` «ՈՒշադրություն` ժպիտ» («SAY CHEESE!») նախագծի շրջանակներում` Արևելյան գործընկերության երկրներում (Վրաստան, Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Մոլդովա, Ուկրաինա):
Մրցույթի նպատակն է ՝ սեղմ ժամկետներում հնարավորություն տալ լուսանկարչին կոնկրետ թեմայի շրջանակներում ինքնատիպ լուսանկար անել: Կազմակերպիչների համոզմամբ՝ հենց այսպես է պարզ դառնում լուսանկարչի վարպետությունը` ունակությունները, ճարպկությունը, սրամտությունը և պրոֆեսիոնալ հմտությունները:
Նշենք, որ մրցույթը բաղկացած է 4 փուլերից, 3 փուլերն արդեն ավարտվել են, 4-րդը մեկնարկել է այսօր, կավարտվի հունվարի 20-ին: Արդյունքները կամփոփվեն հունվար ամսին:
Մեր ուսանողներն այս մրցույթում գրանցել են մեծ հաջողություններ. Արման Հարությունյանը 3 փուլերում առցանց քվեարկության արդյունքում գրավել է 1-ին հորիզոնականը, իսկ Մերի Հայրապետյանի լուսանկարները լավագույն տասնյակում են:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում մեր ուսանող-մասնակիցները նշեցին, որ լուսանկարչությունն իրենց համար հոբբի է, սիրում են ստեղծագործել ֆոտոխցիկի միջոցով: Մրցույթի առաջատար Արման Հարությունյանը նշեց, որ հաղթանակի մեծ հույս ուն ու հավելեց, որ պատրաստվում է լուսանկարել վերջին՝4-րդ փուլի լուսանկարը: Ուսանողների խոսքերով՝մրցույթում իրենց մեծապես աջակցում են ՀՊՏՀ-ականների քվեարկությունները:
Հիշեցնենք, որ հաղթողները կպարգևատրվեն արժեքավոր մրցանակներով, իսկ լավագույն լուսանկարի հեղինակը կարժանանա գրան պրի մրցանակի` 24-105 մմ օբյեկտիվով Canon 6D ֆոտոխցիկի:
Թե ինչպես կարող եք քվեարկել մեր մասնակիցների օգտին և ինչ հղումով՝ կարող եք տեղեկանալ ֆեյսբուքյան ֆակուլտետային ուսանողական խմբերից:
Լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը հետևում է մեր ուսանողների մասնակցությանը՝ հուսալով, որ առաջիկայում մրցույթի արդյունքներին անդրադառնալու ուրախալի առիթ կունենանք:
Մեր ուսանողներին մաղթում ենք հաջողություն:
Հ.Գ. Մրցույթին տարբեր թեմաներով մեր ուսանողների մի քանի լուսանկար տրամադրել են հենց իրենք՝ մասնակիցները:

Студенты АГЭУ -- лидирующие участники международного фотоконкурса
Студенты  факультета  управления  АГЭУ  Арман  Арутюнян  и  Мари  Айрапетян  участвуют  в  международном  фотоконкурсе  Восточного  партнерства  «Photoman - 2013» ,  который  проводится  в  социальной  сети  Facebook  в  формате  интернет-реалити  шоу.В  фотоконкурсе  участвуют  фотографы-любители  из  Грузии, Украины, Молдавии, Беларусь, Армении  и  Азербайджана.
Как  узнаем  из    официального  сайта  Национальной  ассоциации  фотографов  Армении,  «Photoman - 2013» -- международный  фотоконкурс для  начинающих  и  опытных  любителей-фотографов, он  призван  содействовать  молодым  фотографам  стран   Восточного  партнерства. Основным  организатором  конкурса  «Photoman - 2013» ,  а  также  автором   идеи  конкурса  является  Ассоциация  фотографов  Грузии (АФГ). При  поддержке  АФГ  конкурс   «Photoman» уже  три  раза  был  проведен  в  Грузии  и  до  сегодняшнего  дня    в  кругу  фотообщественности  Грузии считается  известным  и  удавшимся.  В  2013 году  конкурс   «Photoman» стал  международным  и  осуществляется  в  рамках  проекта  Евросоюза   «Внимание, улыбка!» («SAY CHEESE!») в  странах  Восточного  партнерства (Грузия, Армения, Азербайджан, Беларусь, Молдавия, Украина).
Цель  конкурса:  в  сжатые  сроки  дать  возможность  в  рамках  конкретной  темы  сделать  оригинальную  фотографию. По  убеждению  организаторов, именно  так  выявляется  мастерство    фотографа, способности, ловкость, остроумие    и   профессиональные  навыки.
Отметим, что конкурс  состоит  из  4  туров, 3 тура    уже  прошли, 4-ый  начался  сегодня, завершится 20-го  января.  Результаты  будут  обобщены  в  январе.
Наши  студенты  в  этом  конкурсе  зарегистрировали  большие  успехи.  Арман  Арутюнян  в  3  турах  в  результате  интернет-голосования  занял  1-ое  горизонтальное, а  фотографии  Мари  Айрапетян   находятся  в  лучшей  десятке.
В  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  наши  студенты-участники  отметили, что  фотографирование  для  них  хобби, любят  творить  с  помощью  фотокамеры.  Лидер  конкурса  Арман  Арутюнян  отметил, что  у  него  большая  надежда  на  победу  и  добавил, что  готовится  сфотографировать  фотографию  для  последнего  4-го  тура. По  словам  студентов, в  конкурсе  им  очень помогают  голосования  наших  университетовцев.
Напомним, что  победители  будут  награждены  ценными  призами,  а  автор  лучшей  фотографии  будет  удостоен  приза  Гран При,  объектива 24-105мм  фотокамеры  Canon 6D.
А  как  можете  проголосовать  в  пользу  наших  участников  и  по  какой  ссылке,  можете  узнать  от  фейсбуковских  факультетских  студенческих  групп.
Отдел  информации  и  связей  с  общественностью   следит  за  участием  наших  студентов, надеясь, что  в  ближайшее  время  будем  иметь  радостный  повод  при  обращении  к  результатам  конкурса.
Нашим  студентам  желаем  успеха.
Несколько  фотографий  наших  студентов   на   разные  темы  представили  на  конкурс  именно  они, участники.