Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահին առընթեր Ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայում հունվարի 15-ից մեկնարկած «Ռուսաստանը և աշխարհը. կայուն զարգացում» խորագրով «Գայդարյան համաժողով-2014» միջազգային գիտաժողովի շրջանակներում ՀՊՏՀ ներկայացուցչական խումբը՝ ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանը և տնտեսամաթեմատիկակակն մեթոդների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանն այսօր կարևոր հանդիպումներ են ունեցել:
ՀՊՏՀ արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը Մոսկվայից հեռախոսով ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին հայտնեց, որ համաժողովի այս օրն իրենց համար բավական հագեցած է եղել: Առավոտյան ՀՊՏՀ գիտնականները հանդիպել են «Յունիվեբ» առցանց կրթության ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Օհանովի հետ, քննարկել Տնտեսագիտական համալսարանում առցանց կրթական համակարգի ներդրման հետ կապված հարցեր: Պրոռեկտորի խոսքով՝ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում ավելի մանրամասն քննարկել հարցը:
Այնուհետև ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները հանդիպել են ՌԴ «Տնտեսագիտական բարձրագույն դպրոց» ազգային հետազոտական համալսարանի ԱՊՀ և Բալթյան երկրների համագործակցության զարգացման տնօրեն Տատյանա Չետվերնինայի հետ, քննարկել համագործակցության համաձայնագիր կնքելու հարցը: Գագիկ Վարդանյանի խոսքով՝ որոշվել է դասախոսների և ուսանողների փոխանակության, համատեղ հետազոտություններ անցկացնելու մասին համաձայնագիր կնքել փետրվարին, Երևանում: Հանդիպումներից հետո ՀՊՏՀ ներկայացուցիչները շարունակել են մասնակցությունը «Գայդարյան համաժողով-2014»-ի աշխատանքներին:
Հիշեցնենք, որ «Գայդարյան համաժողովը» Ռուսաստանում տնտեսական քաղաքականության խոշորագույն գիտաժողովներից մեկն է, որը նվիրված է ռուսական տնտեսական բարեփոխումների հեղինակ Եգոր Գայդարի հիշատակին: 2010 թվականից այն դարձել է Ռուսաստանում և ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների քննարկման հարթակ: Այս տարվա քննարկումների առանցքում են անորոշության պայմաններում կայուն զարգացման հիմնախնդիրները, աշխարհի հետճգնաժամային զարգացումները, մակրոտնտեսական ռիսկերը և ռեցեսիայի հնարավորությունները:

В рамках международной конференции «Гайдаровский форум-2014» на тему «Россия и мир: устойчивое развитие», начавшейся 15-го января в Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации, группа представителей АГЭУ: проректор АГЭУ по научным вопросам и внешним связям, д.э.н., профессор Гагик Варданян, заведующий кафедрой микроэкономики и организации предпринимательской деятельности, д.э.н. профессор Микаел Мелкумян, заведующий кафедрой экономической информатики и информационных систем, д.э.н., профессор Вардан Саргсян и заведующий кафедрой экономико-математических методов, д.э.н., профессор Ашот Тавадян. сегодня провели важные встречи.
Проректор АГЭУ по научным вопросам и внешним связям, д.э.н., профессор Гагик Варданян из Москвы сообщил отделу информации и связей с общественностью АГЭУ, что для них эти дни конференции были довольно насыщенными. Утром ученые АГЭУ встречались с генеральным директором организации интернетного образования «Юнивеб» Александром Огановым, обсуждали вопрос, связанный с внедрением системы интернетного образования в Экономическом университете.
Затем представители АГЭУ встретились с директором развития сотрудничества СНГ и Балтийских стран национального исследовательского университета РФ «Экономическая высшая школа» Татьяной Четверниной, обсуждали вопрос о подписании соглашения о сотрудничестве. По словам Гагика Варданяна, решены вопросы по обмену преподавателей и студентов, подписании в феврале в Ереване соглашения о проведении совместных исследований. После встреч представители АГЭУ продолжили участие в работах «Гайдаровского форума-2014».
Напомним, что конференция «Гайдаровский форум» в России одна из крупнейших конференций экономической политики, которая посвящена памяти автора русских экономических преобразований Егора Гайдара. С 2010 года она стала платформой обсуждения процессов, происходящих в России и во всем мире. В основе обсуждений этого года будут проблемы устойчивого развития в неопределенных условиях, посткризисные мировые развития, макроэкономические риски и рецессионные возможности.