«Heritage Foundation»-ի տարեկան զեկույց. մեկնաբանում է ՀՊՏՀ դասախոսը
Ամերիկյան «Heritage Foundation» հիմնադրամի տարեկան զեկույցի համաձայն՝ «Տնտեսական ազատության ցուցիչ -2014-ի» տվյալներով Հայաստանը 41-րդն է աշխարհի 178 երկրների շարքում:
Հրապարակված տվյալները վերլուծելու նպատակով ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը զրուցեց միջազգային տնտեսական հարաբերությունների ամբիոնի վարիչի ժ/պ, տ.գ.թ., դոցենտ Գրիգոր Նազարյանի հետ: Վերջինս նշեց, որ «Տնտեսական ազատության ինդեքսը» վարկանիշային հետազոտության մեթոդաբանությունը հիմնվում է 10 տնտեսական ցուցանիշների վրա, որոնց քանակական միջինացված հաշվարկի միջոցով տրվում է զեկույցում ներառված երկրներից յուրաքանչյուրի տնտեսական ազատության ամփոփիչ վարկանիշը: Այդ տասը ցուցանիշներն են` գործարարության, առևտրի, ֆիսկալ, ներդրումների, արժութային, ֆինանսական, աշխատանքի ազատությունները, կառավարության վստահության ցուցանիշը, կոռուպցիայի մակարդակը / ձերբազատվածությունը/ ու սեփականության իրավունքի պաշտպանության մակարդակը։ Ցուցանիշներից յուրաքանչյուրը գնահատվում է 0-ից մինչև 100 միավորով:
«Յուրաքանչյուր պետության տնտեսական ազատության ամփոփիչ ցուցչային վարկանիշը, համաձայն տվյալ երկրի տնտեսության ազատականացման աստիճանավորման, բաշխվում է 5 հետևյալ մասերի՝ ազատ, այսինքն երկրներ, որոնք ստացել են 80-100 միավոր, հիմնականում ազատ՝ երկրներ, որոնք ստացել են 70-79.9 միավոր, միջին ազատության՝ 60-69,9 միավոր ստացած երկրներ, հիմնականում ոչ ազատ՝ 50-59.9 միավոր ստացած երկրներ, ճնշված՝ 0-49,9 միավոր ստացած երկրներ: Եթե նախորդ տարվա հետ համեմատական վերլուծություն կատարենք, ապա պետք է նշենք, որ ընդհանուր առմամբ, այս տարի Հայաստանի տնտեսական ազատության ինդեքսը նվազել է 0,5 միավորով. նախորդ տարվա ինդեքսն է՝ 69,4, այս տարվանը՝ 68,9:
Ի տարբերություն նախորդ տարվա, այս տարի նվազել են գործարար ազատության՝ 4,5 միավորով, ֆիսկալ ազատության՝ 1,5 միավորով, կառավարության վստահության՝ 0,8 միավորով, արժութային ազատության՝ 0,8 միավորով, ներդրումային ազատության՝ 5 միավորով ցուցանիշները: Աճ են արձանագրել առևտրի ազատության՝ 0,1, կոռուպցիայից ձերբազատվածության ՝0,7, աշխատանքային ազատության՝ 1,4 ցուցանիշները»,- ասաց Գրիգոր Նազարյանը:
Տ.գ.թ., դոցենտը հավելեց, որ յուրաքանչյուր երկրի համար տնտեսական ազատության ցուցանիշն առանցքային նշանակություն ունի, այն արտացոլում է տվյալ պետության տնտեսության կարևոր բաղկացուցիչ- ոլորտների ընդհանուր վիճակը. այս առումով Հայաստանի ցուցանիշը միջինից բարձր է՝ 68,9, տարածաշրջանում զիջում է միայն Վրաստանին, ինչն արդեն իսկ լավ արդյունք է:

Годовой доклад «Heritage Foundation»: комментирует преподаватель АГЭУ
Согласно годовому докладу американского фонда «Heritage Foundation» по данным «Индекса экономической свободы -2014» Армения на 41-ом месте в ряде 178 стран мира.
С целью анализа опубликованных данных отдел информации и связей с общественностью АГЭУ беседовал с и/о заведующим кафедрой международных экономических отношений, к.э.н., доцентом Григором Назаряном. Он отметил, что методология рейтингового исследования «Индекса экономической свободы» основана на 10 экономических показателях, по средством количественного среднего расчета которых выдвигается в докладе обобщающая оценка экономической свободы каждой из этих стран. Эти 10 показателей: свобода бизнеса, торговли, фискальная свобода, инвестиционная, валютная, финансовая, свобода труда, индекс доверия правительства, уровень коррупции /освобождение/ и уровень защиты права собственности. Каждый из показателей оценивается от 0 до 100 баллов.
«Обобщающий показательный индекс экономической свободы каждого государства, согласно либерализации экономики данной страны, распределяется на следующие 5 части: свободные страны, т.е страны, которые получили 80-100 баллов, в основном свободные, страны, которые получили 70-79.9 баллов, средне свободные – страны, получившие 60-69,9 баллов, в основном не свободные -- страны, получившие 50-59.9 баллов, подавленные – страны, получившие 0-49,9 баллов. Если сделаем сопоставительный анализ с прошлым годом, то должны отметить, что в общем смысле, в этом году индекс экономической свободы Армении снизился на 0,5 баллов: индекс прошлого года 69,4, этого года 68,9.
В отличие от прошлого года, в этом году снизились индексы бизнес свободы на 4,5 баллов , фискальной свободы на 1,5 баллов, доверия правительства на 0,8 баллов, валютной свободы на 0,8 баллов, инвестиционной свободы на 5 баллов. Зарегистрирован рост индексов свободы торговли на 0,1 балла, освобождении от коррупции на 0,7 баллов, свободы труда на 1,4 балла»,- сказал Григор Назарян.
К.э.н., доцент добавил, что для каждой страны индекс экономической свободы имеет ключевое значение, он отражает важный компонент экономики данной страны – общее состояние областей, в этом смысле индекс Армении выше среднего - 68,9, в регионе уступает только Грузии, что уже являетя хорошим результатом.