Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահին առընթեր Ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայում այսօր մեկնարկել է «Գայդարյան համաժողով-2014» միջազգային գիտաժողովը` «Ռուսաստանը և աշխարհը. կայուն զարգացում» խորագրով, որին, ինչպես հայտնել էինք ավելի վաղ, մասնակցում են նաև ՀՊՏՀ գիտնականները՝ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանը և տնտեսամաթեմատիկակակն մեթոդների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը:
Մոսկվայից ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնին տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանը հայտնեց, որ գիտաժողովը բացվել է լիագումար նիստով, որին մասնակցել են ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը, Չեխիայի նախկին նախագահ Վացլավ Կլաուսը, Իտալիայի նախկին վարչապետ Մարիո Մոնտին, հայտնի տնտեսագետ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ջեֆրի Սաքսը, հայտնի և հեղինակավոր այլ քաղաքական գործիչներ ու տնտեսագետներ:
Հիշեցնենք, որ «Գայդարյան համաժողովը» Ռուսաստանում տնտեսական քաղաքականության խոշորագույն գիտաժողովներից մեկն է, որը նվիրված է ռուսական տնտեսական բարեփոխումների հեղինակ Եգոր Գայդարի հիշատակին: 2010 թվականից այն դարձել է Ռուսաստանում և ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների քննարկման հարթակ: Այս տարվա քննարկումների առանցքում լինելու են անորոշության պայմաններում կայուն զարգացման հիմնախնդիրները, աշխարհի հետճգնաժամային զարգացումները, մակրոտնտեսական ռիսկերը և ռեցեսիայի հնարավորությունները:
Համաժողովի շրջանակներում նաև համագործակցության համաձայնագիր կկնքվի մեր համալսարանի ու ՌԴ Նախագահին առընթեր Ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայի միջև: Համաձայնագիրը համագործակցություն է ամրագրում տարբեր հարցերի շուրջ, այդ թվում՝ երկու երկրների պետական ծառայողների լրացուցիչ կրթության և որակավորման բարձրացման կրթական ծրագրերի իրականացում մասնագետների մեթոդական և գիտական պատրաստվածության շուրջ, գիտահետազոտական աշխատանքի արդյունքների և ծրագրերի, մեթոդական մշակումների, գիտական հրատարակությունների, գրականության փոխանակում, պետական կառավարման և պետական ծառայության հարցերին նվիրված համատեղ գիտաժողովների, սեմինարների և սիմպոզիումների անցկացում, դասագրքերի և ուսումնական ձեռնարկների համատեղ հրատարակում, ստորաբաժանումների, գիտնականների և մասնագետների միջև անմիջական գործընկերային կապերի հաստատման և զարգացման աջակցություն և այլ հարցեր:

Сегодня в Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Прeзиденте Российской Федерации началась международная научная конференция «Гайдаровский форум-2014» на тему «Россия и мир, устойчивое развитие», в которой, как раньше сообщали, участвуют и ученые АГЭУ: проректор АГЭУ по научным вопросам и внешним связям, д.э.н., профессор Гагик Варданян, заведующий кафедрой микроэкономики и организации предпринимательской деятельности, д.э.н. профессор Микаел Мелкумян, заведующий кафедрой экономической информатики и информационных систем, д.э.н., профессор Вардан Саргсян и заведующий кафедрой экономико-математических методов, д.э.н., профессор Ашот Тавадян.
Заведующий кафедрой экономической информатики и информационных систем, д.э.н., профессор Вардан Саргсян из Москвы сообщил отделу информации и связей с общественностью АГЭУ, что конференция началась пленарным заседанием, на котором присутствовали премьер-министр РФ Дмитрий Медведев, экс -президент Чехии Вацлав Клаус, экс - премьер-министр Италии Марио Монтин, известный экономист, лауреат Нобелевской премии Джефри Сакс, авторитетные и известные другие политические деятели и экономисты.
Напомним, что «Гайдаровский форум» в России одна из крупнейших конференций экономической политики, которая посвящена памяти автора русских экономических преобразований Егора Гайдара. С 2010 года она стала платформой обсуждения процессов, происходящих в России и во всем мире.
В основе обсуждений этого года будут проблемы устойчивого развития в неопределенных условиях, посткризисные мировые развития, макроэкономические риски и рецессионные возможности.
В рамках конференции будет подписано соглашение о сотрудничестве между нашим университетом и Российской академией Народного хозяйства и государственной службы при Президенте РФ. Соглашение призывает к сотрудничеству по различным вопросам, в том числе и по осуществлению образовательных программ по дополнительному образованию и квалификации государственных служащих по вопросу методической и научной подготовленности специалистов двух стран, обмену результатами и программами научно-исследовательской работы, методическими разработками, научными изданиями, литературой, по вопросам совместных конференций, посвященных вопросам государственного управления и государственной службы, проведения семинаров и симпозиумов, совместного издания учебников и учебных пособий, утверждению прямых партнерских связей между подразделениями, учеными и специалистами и содействия в развитии и др. вопросам.
Новые подробности представим в ближайшее время. Напомним, что научная конференция завершится 18-го января.