ՀՊՏՀ-ում քննաշրջան է. շրջայց ֆակուլտետներով
Համալսարանի լսարաններում և միջանցքներում խումբ-խումբ ուսանողներ դասախոսություններ են կրկնում, միմյանց հարցեր տալիս՝ քննասենյակ մտնելուց առաջ սովորածը վերհիշելու և բարձր գնահատական ստանալու համար:
Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում հունվարի 8-ից մեկնարկել է 2013-2014 ուստարվա առաջին կիսամյակի քննաշրջանը:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինն այսօր շրջայց կատարեց բուհի մի քանի ֆակուլտետներով՝ պարզելու ուսանողների քննական տրամադրությունը:
Հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի ուսանողներից շատերը նշեցին, որ 1-ին քննությանը ներկայանալը ավելի պատասխանատու է. հատկապես ամանորյա տոներից հետո դժվար է հավուր պատշաճի քննության գալ, բայց, այնուամենայնիվ, հաղթահարել են այդ «խնդիրը»:
«Քննություններին միշտ պետք է պատրաստ ներկայանալ, ճիշտ է՝ հուզմունքը փոքր-ինչ խանգարում է, բայց ներքին ինքնավստահությունը, լավ պատրաստվածությունը առաջնային են: Ուսանողի հոգեբանություն է՝ ինչքան շատ ես կրկնում, այնքան քեզ թվում է՝ լավ չգիտես, սակայն քննության ընթացքում հեշտ է սովորածը վերարտադրել: Ակնկալում եմ բարձր գնահատական»,- ասաց հաշվապահական հաշվառման և աուդիտի ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Միլենա Սանամյանը, ով այսօր քննության էր «Փիլիսոփայություն» առարկայից:
Նույն ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանողուհի Արաքսյա Ենգիբարյանը, ով քննության էր «Ֆինանսական հաշվառումը կորպորատիվ կազմակերպություններում» առարկայից, նշեց, որ բանավոր քննությունն ավելի է նախընտրում, քանի որ այն օգնում է իրեն ավելի արագ կենտրոնանալ: Արաքսյան նշեց, որ դասախոսների վերաբերմունքը բանավոր քննություններին շատ դրական է և չի կաշկանդում ուսանողին:
Ֆինանսական ֆակուլտետի քննության եկած ուսանողները բարձր տրամադրությամբ վստահեցրին, որ քննությունները գիտելիքներն ամրապնդելու, գիտելիքներ կուտակելու և դրանք ստուգելու լավագույն ձևերից են:
«Այսօր քննության եմ «Կորպորատիվ ֆինանսներ» առարկայից՝ բանավոր: Նշեմ, որ բանավոր քննությանն ավելի երկար ենք պատրաստվում, որովհետև անհրաժեշտ է բանավոր խոսքի միջոցով անկաշկանդ շարադրել սովորածը: Ի դեպ, բանավոր քննությունն, ըստ իս, ավելի արդյունավետ է, քանի որ նախապատրաստում է պետական քննությանը»,- նշեց ֆինանսական ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի ուսանող Տիգրան Հախումյանցը:
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի 4-րդ կուրսի ուսանողուհի Սոնա Սոնյանը պնդեց, որ ոչինչ չի կարող խանգարել բարձր գնահատական ստանալուն, եթե ուսանողը լավ է պատրաստվել քննությանը, թեև հատկապես 1-ին քննության ժամանակ որոշակի լարվածություն կա: Ուսանողի տպավորությամբ՝ մեր բուհում գիտելիքը միշտ էլ գնահատվում է ըստ արժանվույն:
Կառավարման ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանողուհի Տաթև Սենոքյանը, ով արդեն դուրս էր եկել քննասենյակից, նշեց, որ բարձր գնահատական է ստացել, գոհ է իր պատասխանից:
Հիշեցնենք, որ մեր բուհում քննաշրջանը կշարունակվի մինչև հունվարի 30-ը: Քննական եռուզեռը մեր դիտակետում է, դրան կանդրադառնանք նաև առաջիկայում:

В  аудиториях  и  коридорах  университета  студенты  группами  повторяют  лекции, задают  друг  другу  вопросы  для  того, чтоб  до  начала  экзамена  вспомнить    все   подготовленное с  целью  получения  высокой  оценки.    В  Армянском  государственном  экономическом  университете  с  8-го  января  началась  сессия  первого  семестра  2013-2014  учебного  года. Сегодня  отдел  информации  и  связей  с  общественностью  АГЭУ  обошел  некоторые   факультеты, чтобы  выяснить  экзаменационное  настроение  студентов.   Многие  студенты  факультета  бухгалтерского  учета  и  аудита  отметили, что  явиться  на  1-ый  экзамен   очень  ответственно, особенно  после  новогодних  праздников   трудно должным  образом  прийти  на  экзамен, но, все-таки  перебороли  эту  «проблему».
«На  экзамены  надо  всегда  являться  подготовленным, правда, волнение  немного  мешает, но  внутренняя  самоуверенность, хорошая подготовленность первичны. Психология  студента: чем  больше  повторяешь, тем  больше  тебе  кажется, что  плохо  знаешь,  однако  во  время  экзамена  легко  воспроизвести  выученное. Надеюсь  на  высокую  оценку»,- сказала  студентка  2-го  курса  факультета   бухгалтерского  учета  и  аудита  Милена  Санамян, кто  сегодня  сдавала  экзамен  по «Философии» .
Студентка  3-го  курса  того  же  факультета  Аракся  Енгибарян,  кто  пришла  на  экзамен  по предмету  «Финансовый  учет в  корпоративных  организациях» отметила, что  она    больше  предпочитает   устный  экзамен, так  как  он  помогает  ей  быстрее   сосредоточиться. Аракся  отметила, что  отношение  преподавателей  на  устных  экзаменах  очень  положительное  и  не  сковывает студента.
Пришедшие  на  экзамен  студенты  финансового  факультета  с приподнятым  настроением  уверили, что  экзамены являются   лучшей  формой  укрепления, накопления  и  проверки  знаний.
«Сегодня  у  меня  устный  экзамен  по  предмету  «Корпоративные  финансы».  Отмечу, что для  устного  экзамена  готовимся  дольше,   так  как  необходимо  по  средством  устной  речи  свободно  изложить  изученное.  Кстати, устный  экзамен, по-моему, более  эффективен,  так  как  подготавливает  к  государственному  экзамену»,- отметил  студент  3-го  курса  финансового  факультета  Тигран  Ахумянц.
Студентка  4-го  курса  факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса  Сона  Сонян твердила, что  ничего  не  может  помешать  получению  высокой  оценки,  если  студент хорошо  подготовлен  к  экзамену, хотя  особенно  во  время  1-го  экзамена  заметна  определенная  напряженность. По  мнению  студентки, в  нашем  вузе  знания  всегда  оцениваются  надлежащим  образом.
Студентка  2-го  курса  факультета  управления  Татев  Сенокян, кто  уже  вышла  с  экзамена,  отметила, что  получила  высокую  оценку, довольна  своим  ответом.
Напомним, что  сессия  в  нашем  вузе  продолжится  до  30-го  января.  Экзаменационная  суета   в  центре  нашего  внимания, к  ней  обратимся  и  в  ближайшие  дни.