ՀՊՏՀ գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Գագիկ Վարդանյանը, միկրոէկոնոմիկայի և ձեռնարկատիրական գործունեության կազմակերպման ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Միքայել Մելքումյանը, տնտեսական ինֆորմատիկայի և տեղեկատվական համակարգերի ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Վարդան Սարգսյանը և տնտեսամաթեմատիկակակն մեթոդների ամբիոնի վարիչ, տ.գ.դ., պրոֆեսոր Աշոտ Թավադյանը  սույն թվականի հունվարի 15-ից 18-ը  Մոսկվայում կմասնակցեն «Գայդարյան համաժողով-2014» միջազգային գիտաժողովին` «Ռուսաստանը և աշխարհը. կայուն զարգացում» խորագրով, որը կանցկացվի Ռուսաստանի Դաշնության Նախագահին առընթեր Ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության ռուսաստանյան ակադեմիայում: Քննարկումների առանցքում լինելու են անորոշոության պայմաններում կայուն զարգացման հիմնախնդիրները, աշխարհի հետճգնաժամային զարգացումները, մակրոտնտեսական ռիսկերը և ռեցեսիայի հնարավորությունները:
«Գայդարյան համաժողովը» Ռուսաստանում տնտեսական քաղաքականության խոշորագույն գիտաժողովներից մեկն է, որը նվիրված է ռուսական տնտեսական բարեփոխումների հեղինակ Եգոր Գայդարի հիշատակին: 2010 թվականից այն դարձել է  Ռուսաստանում և ամբողջ աշխարհում տեղի ունեցող գործընթացների քննարկման հարթակ:
Համաժողովի շրջանակներում նաև համագործակցության համաձայնագիր կկնքվի մեր համալսարանի ու ՌԴ Նախագահին առընթեր Ժողովրդական տնտեսության և պետական ծառայության  ռուսաստանյան ակադեմիայի միջև: Համաձայնագրը համագործակցություն է ամրագրում տարբեր հարցերի շուրջ, այդ թվում՝  երկու երկրների պետական ծառայողների լրացուցիչ կրթության և որակավորման բարձրացման կրթական ծրագրերի իրականացում մասնագետների մեթոդական և գիտական պատրաստվածության շուրջ, գիտահետազոտական աշխատանքի արդյունքների և ծրագրերի, մեթոդական մշակումների, գիտական հրատարակությունների, գրականության փոխանակում, պետական կառավարման և պետական ծառայության հարցերին նվիրված համատեղ գիտաժողովների, սեմինարների և սիմպոզիումների անցկացում, դասագրքերի և ուսումնական ձեռնարկների համատեղ հրատարակում, ստորաբաժանումների, գիտնականների և մասնագետների միջև անմիջական գործընկերային կապերի հաստատման և զարգացման աջակցություն և այլ հարցեր:
ՀՊՏՀ լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը կարևորեց նման համաժողովներին մասնակցությունը՝ նշելով, որ այդպիսի միջոցառումները, արտասահմանյան շփումները կարող են նպաստել հետազոտությունների բնագավառում նոր գիտելիքի ձեռքբերմանը, ինչպես նաև հետազոտությունների գլոբալ ցանցում ներգրավվելու հիմք դառնալ:

Проректор АГЭУ по научным вопросам и внешним связям, д.э.н., профессор Гагик Варданян, заведующий кафедрой микроэкономики и организации предпринимательской деятельности, д.э.н., профессор Микаел Мелкумян, заведующий кафедрой экономической информатики и информационных систем, д.э.н., профессор Вардан Саргсян и заведующий кафедрой экономико-математических методов, д,э,н., профессор Ашот Тавадян с 15-го по 18-ое января сего года будут участвовать в международной конференции в Москве «Гайдаровский форум - 2014» на тему «Россия и мир: устойчивое развитие», которая будет проведена в Российской академии Народного хозяйства и государственной службы при Президенте Российской Федерации. В основе обсуждений будут проблемы устойчивого развития в неопределенных условиях, посткризисные мировые развития, макроэкономические риски и рецессионные возможности.
Конференция «Гайдаровский форум» одна из крупнейших Российских конференций экономической политики, которая посвящена памяти автора русских экономических преобразований Егора Гайдара. С 2010 года она стала платформой обсуждения процессов, происходящих в России и во всем мире.
В рамках конференции будет подписано соглашение о сотрудничестве между нашим университетом и Российской академией Народного хозяйства и государственной службы при Президенте РФ. Соглашение призывает к сотрудничеству по различным вопросам, в том числе и по вопросам осуществления образовательных программ по дополнительному образованию и квалификации государственных служащих по вопросу методической и научной подготовленности специалистов двух стран, обмена результатами и программами научно-исследовательской работы, методическими разработками, научными изданиями, литературой, по вопросам совместных конференций, посвященных вопросам государственного управления и государственной службы, проведения семинаров и симпозиумов, совместного издания учебников и учебных пособий, утверждения прямых партнерских связей между подразделениями, учеными и специалистами и содействия в развитии и др. вопросам.
В беседе с отделом информации и связей с общественностью АГЭУ проректор по научным вопросам и внешним связям Гагик Варданян подчеркнул значимость участия в подобных конференциях, отмечая, что такие мероприятия, зарубежное общение могут способствовать преобретению новых знаний в области исследований, а также стать основой вовлечения в глобальную сеть исследований.