ՀՊՏՀ-ն խրախուսում է նաև լավ սովորող անապահով աշակերտներին. այց դպրոցներ
ՀՊՏՀ մի քանի աշխատակիցներ և ուսանողներ դեկտեմբերի 20-ին այցելել են Էջմիածին՝ Ամանորին ընդառաջ աջակցություն ցուցաբերելու լավ սովորող դպրոցականների ընտանիքներին: Ակցիային նյութական աջակցություն են ցուցաբերել բուհի ռեկտոր Կորյուն Աթոյանը, վարչատնտեսական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Միխայիլ Կարապետյանը, բուհի մի շարք աշխատակիցներ, ուսանողներ:
Ինչպես նշեց նախաձեռնության հեղինակ, օտար լեզուների ամբիոնի դասախոս Լուսինե Կարագուլյանը, դպրոցականների ընտանիքներին նմանատիպ նյութական աջակցություն ցույց տալը նպատակ ունի խրախուսել լավ սովորողներին:
«Երբ Էջմիածնի շրջանի 3 դպրոցների տնօրեններից և ուսմասվարներից տեղեկացա, որ իրենց դպրոցներում կան լավ սովորող կարիքավոր աշակերտներ, որոշեցի ՀՊՏՀ օժանդակությամբ աջակցել նրանց ընտանիքներին: Բուհի ղեկավարության, աշխատակիցների և իմ ուսանողների ջանքերով հավաքված ողջ նյութական միջոցները ես և ուսանողները նվիրաբերեցինք աշակերտների ընտանիքներին՝ հյուրընկալվելով նրանց: Անչափ հուզում կար և մեր, և դպրոցականների աչքերում: Հետաքրքիրն այն էր, որ մենք անակնկալ այցելեցինք նրանց: Այս անգամ նյութական օգնություն ենք ցուցաբերել Էջմիածնի շրջանի 3 ընտանիքների: Հարկ է նշել, որ նրանք այն դպրոցների աշակերտներն էին, որոնց հետ բուհը համագործակցում է, և այդ աշակերտները հնարավոր է՝ դառնան մեր ուսանողները»,-նշեց տիկին Կարագուլյանը:
Լուսինե Կարագուլյանի խոսքով՝ ՀՊՏՀ անունից կազմակերպվում են բարեգործական բազմաբնույթ ակցիաներ՝ աջակցելու մանկատներին, ծերանոցներին. այս ակցիան տարբերվեց նրանով, որ հյուրընկալվեցինք դպրոցականների ընտանիքներին:
«Բանն այն է, որ հատկապես Ամանորին ընդառաջ մանկատներն ու ծերանոցները գտնվում են ուշադրության կենտրոնում, այնտեղ այցելում են մի շարք կազմակերպություններից, ուստի որոշեցինք այս անգամ այցելել դպրոցականներին»,- հավելեց Լ. Կարագուլյանը:

Несколько  сотрудников  и  студентов  АГЭУ  20-го  ноября  посетили   Эчмиадзин, семьи  школьников  с  хорошей  успеваемостью  с  целью  оказания  поддержки  накануне   праздника  Нового  года.  Акции  материальную  поддержку  оказали  ректор  вуза  Корюн  Атоян, проректор  по  административнохозяйственным  работам   Михаил  Карапетян, сотрудники  вуза, студенты.
Как  отметила  автор  инициативы,  преподаватель  кафедры  иностранных  языков  Лусине  Карагулян, оказание  подобной материальной  поддержки  семьям  школьников  имеет  цель  поощрить  хороших  учеников.
«Когда  от  директоров  и  завучей  3  школ  Эчмиадзинского  региона  узнала,  что  в  их  школах  есть необеспеченные  ученики  с  хорошей  успеваемостью, решила   пособием  АГЭУ   посодействовать  их  семьям.  Материальные  средства, собранные  усилиями  руководства  вуза,    сотрудниками  и  моими   студентами,  я  и  студенты   преподнесли  семьям учеников, посетив  их.  Безмерно  были  взволнованны  и  мы,  и  школьники. Интересным  было  то, что  мы    посетили  их  неожиданно.  В  этот  раз  материальную  помощь  оказали  3  семьям  Эчмиадзинского  региона. Надо  отметить, что  они  ученики  тех  школ, с  которыми  наш  вуз  сотрудничает  и  возможно  эти  ученики  станут  нашими  студентами»,-отметила  Л.  Карагулян.
По  словам  Лусине  Карагулян, от  имени  АГЭУ  организуются  различные  акции: помочь  детдомам, домам  престарелых, эта  акция  отличилась  тем, что  посетили  семьи  школьников.
«Дело  в  том, что  особенно  в  канун  Нового  года  детдома  и  дома  престарелых  находятся  в  центре  внимания, и  потому  решили  в  этот  раз  посетить  школьников»,- добавила  Л. Карагулян.