Մի շարք հարցեր՝ գիտխորհրդի տարեվերջյան նիստում
Համալսարանի մեծ դահլիճում այսօր կայացած գիտխորհրդի ընդլայնված նիստից հետո, որի մասին արդեն տեղեկացրել ենք (http://www.asue.am/am/էջեր-220//հպտհ-գիտխորհրդի-ընդլայնված-նիստում-հավանություն-տրվեց-բուհի-տարեկան-հաշվետվությանը-1297), գիտխորհուրդն աշխատանքները շարունակեց իր հիմնական կազմով:
Կառավարման ամբիոնի վարիչ, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, տնտեսագիտության դոկտոր պրոֆեսոր Յուրի Սուվարյանը և մակրոէկոնոմիկայի ամբիոնի վարիչ, տնտեսագիտության թեկնածու, պրոֆեսոր Իշխան Տիգրանյանը ներկայացրեցին գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության բազային ֆինանսավորման ենթակառուցվածքի պահպանման և զարգացման ծրագրերի 2013 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ժամանակահատվածն ընդգրկող հաշվետվությունների մասին հարցը:
Գիտության և արտաքին կապերի գծով պրոռեկտոր Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության պայմանագրային (թեմատիկ) ֆինանսավորմամբ՝ «Ասպիրանտների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2012« շրջանակներում իրականացվող «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության հիմնախնդիրները ՀՀ-ում (տեսության և պրակտիկայի հարցեր)» թեմայի 01.01.2013-30.12.2013թթ ամփոփիչ հաշվետվությունը, ինչպես նաև «Ասպիրանտների և երիտասարդ հայցորդների հետազոտությունների աջակցության ծրագիր-2013» մրցույթին երկու ասպիրանտների՝ Հասմիկ Հովակիմյանի և Սուրեն Պարսյանի ներկայացրած հայտերը երաշխավորելու մասին հարցերը: Գագիկ Վարդանյանը ներկայացրեց նաև ներհամալսարանական գիտական դրամաշնորհների և «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի հետազոտական ուղղությունների շրջանակներում ներկայացվող աշխատանքների հրատարակությունները երաշխավորելու մասին հարցը:
Ուսումնամեթոդական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր Պարույր Քալանթարյանը զեկուցեց արտասահմանցի ուսանողների ուսումնական պլանների մասին հարցը:

Ряд вопросов на последнем заседании года ученого совета
Заведующий  кафедрой  управления, академик  НАН  РА, доктор  экономических  наук, профессор  Юрий  Суварян  и  заведующий    кафедрой  макроэкономики, кандидат  экономических  наук, профессор  Ишхан  Тигранян  представили  вопрос  об  отчетах, программах       развития  и  сохранения  базового  финансирования  инфраструктуры научной  и  научнотехнической  деятельности, включающих  период  с  января  до декабрь   2013 года.
Проректор  по  научным  вопросам  и  внешним  связям  Гагик  Варданян  представил  научную  и  научнотехническую  деятельность  по  договорному(тематическому)  финансированию,  обобщающий  отчет  01.01.2013-30.12.2013гг.  темы «Проблемы  сохранения  экономической  конкурентоспособности  в  РА (вопросы теории  и  практики)», осуществляемый  в  рамках  «Программы содействия-2012   исследований  аспирантов»,  а  также  вопросы  о  рекомендации  заявок, представленных на  конкурсе  «Программа  содействия-2013  исследований  аспирантов  и  молодых соискателей»  двумя  аспирантами  Асмик  Овакимян  и  Суреном  Парсяном. Гагик  Варданян  представил  и  вопрос  о  рекомендации  на  публикацию  работ, представленных  в  рамках  исследовательских  направлений исследовательского  центра  «Амберд»  и   университетских   научных  грантов.
Проректор  по  учебнометодическим  работам  Паруйр  Калантарян  представил  вопрос  об  учебных  планах  иностранных  студентов.    Ученый  совет  утвердил  все  представленные  вопросы.