Բաց դաս՝ մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետում
Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետի 2-րդ կուրսում այսօր կայացավ բաց դաս՝ «Ընդեղենով մեղրի շուկայի հետազոտություն» խորագրով: Ինչպես տեղեկացրեց դասի կազմակերպիչ, տ.գ.թ., ասիստենտ Լիլիթ Քոլյանը, ուսանողները, «VIS» ընկերության հետ համատեղ, իրականացրել են հետազոտություն՝ ընդեղենով մեղրի շուկայում, նույն ընկերության օրինակով:
Դասի ընթացքում ուսանողները ներկայացրեցին իրենց կատարած ուսումնասիրության արդյունքները՝ վերլուծելով դրանք: Կատարվել էր մեղրի շուկայի ընդհանուր հետազոտություն, ուսանողները սոցիալական հարցում էին անցկացրել. հարցվածների 91,0 տոկոսը օգտագործում է մեղր, ընդ որում՝ նրանց 35,7 տոկոսը՝ ամեն օր: Ըստ հարցումների՝ բնակչության հիմնական մասը մեղր գնելիս կարևորում է մեղրի որակը, իսկ ընդեղենով մեղրի ընտրությունը նրանք բացատրում են օգտակարությամբ:
Բաց դասին հրավիրված էին ներկայացուցիչներ «VIS», «Coca-Cola» ընկերություններից և տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովից:
Լիլիթ Քոլյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ ուսանողները մեծ ոգևորություն են ցուցաբերում նմանատիպ հետազոտությունների նկատմամբ:
«Գործնական աշխատանքը թույլ է տալիս տեսական գիտելիքները կիրառել, ինչպես նաև նոր և օգտակար գիտելիքներ ձեռք բերել: Հետազոտության արդյունքները բաց դասերի ժամանակ ներկայացնելը արդյունավետ է հատկապես մեկ առումով. բոլոր ուսանողներն էլ աշխատանքում ունենում են իրենց մասնակցությունը, ուստի դասի թեման հետաքրքրում է նրանց: Ուսանողների կողմից ավելի քան մեկ ամիս կատարվել է ուսումնասիրություն՝ «VIS» ընկերության օրինակով և ընկերությունը, ծանոթանալով ուսանողների գիտելիքներին, ցանկություն է հայտնել նրանց հետ հետագայում համագործակցելու և աշխատանքի հրավիրելու»,- ասաց Լիլիթ Քոլյանը:
Մարքեթինգի ամբիոնի վարիչ Արարատ Զաքարյանը լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնի հետ զրույցում ընդգծեց սեմինար-պարապմունքների, հետազոտությունների շնորհանդեսային եղանակով անցկացման կարևորությունը և նշեց, որ իրենց ամբիոնում բաց դասերի անցկացման յուրահատուկ մեթոդներ են կիրառվում: Ամբիոնի վարիչի խոսքով՝ գործնական աշխատանքը կարևոր է այն առումներով, որ ուսանողը ուղիղ կապ է հաստատում գործատուի հետ, կարողանում է համադրել տեսական և գործնական գիտելիքները, նախապատրաստվում է պրակտիկային:
Ուսանողները ևս կարծում են, որ հետազոտության, տվյալ դեպքում արտադրող ընկերության ուսումնասիրության արդյունքները ներկայացնելը շատ հետաքրքիր աշխատանք է:
«Իրականացրել ենք հետազոտություն, որը մեզ պրակտիկ գիտելիքներ է տվել: Առաջարկել ենք նաև եղանակներ՝ շուկայում ապրանքը դիրքավորելու և մեծ գնողունակություն ապահովելու համար: Այս ամենն օգնում է մեզ հմտանալ մեր մասնագիտության մեջ»,- ասաց ուսանողուհի Մերի Քարամյանը:

Открытый урок на факультете маркетинга и организации бизнеса
Сегодня  на  2-ом  курсе  факультета  маркетинга  и  организации  бизнеса    состоялся  открытый  урок  на  тему  «Исследование  рынка  меда  с  орехами».  Как  проинформировала  организатор  урока,  к.э.н., ассистент  Лилит  Колян, студенты, совместно  с  организацией  «VIS», осуществили  исследование    на  рынке  меда  с  орешками  на  примере  той  же  организации.
Студенты  во  время  урока  представили  результаты, проделанного  ими  исследования, анализируя  их.  Было  проделано  общее  исследование  рынка  меда, студенты  провели  социальный  опрос:  91,0 процент  опрошенных  употребляет  мед, при  чем   их 35,7 процентов  ежедневно. Согласно  опросам,  основная  часть  населения, покупая  мед  важное  значение  придает  качеству,  а  выбирая  мед  с  орехами, они  объясняют  его  полезностью.
На  открытый  урок  были  приглашены  представители  организаций  «VIS», «Coca-Cola» и  государственной  комиссии  охраны  экономической  конкурентоспособности.
Лилит  Колян  в  беседе  с  нами  отметила, что  студенты    выражают   большое  воодушевление  к  подобным  исследованиям.
«Практическая  работа  дает  возможность  применить  теоретические  знания, а  также  приобрести  новые  и  полезные  знания.  Во  время  открытого  урока  представление  результатов  исследования продуктивно  особенно  в  одном   смысле: все  студенты  в  работе  имеют  свое  участие,  следовательно  тема  урока  интересует  их. Более  одного  месяца  студенты  вели  исследование   на  примере  организации  «VIS» и организация, знакомясь  со  знаниями  студентов,  выразила  желание   в  дальнейшем  сотрудничать  и  пригласить  на  работу»,-сказала  Лилит  Колян.
Заведующий  кафедрой  маркетинга Арарат  Закарян  в  беседе  с  отделом  информации  и  связей  с  общественностью  подчеркнул  значимость  проведения  семинарских  занятий,   исследований  по  методу  презентации  и  отметил, что  на  их  кафедре  применяют  особые  методы  проведения  открытых  уроков. По  словам  заведующего  кафедрой,  практическая  работа  важна    в  том  смысле, что  студент  устанавливает  прямую  связь  с  работодателем,  совмещает  теоретические  и  практические  знания,  подготавливается  к  практике.
И  студенты  думают, что  исследование,  в  данном  случае,  представление  результатов  исследования  производящей  организации  очень  интересная  работа.
«Осуществили  исследование, которое  дало  нам  практические  знания.  Предложили  и  методы  для  расположения  товара  на  рынке   и  обеспечения  большой  покупательской  способности.   Все  это  помогает  нам   приобрести  опыт  в  нашей  специальности»,- сказала  студентка  Мери  Карамян.